Mart 25, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İstanbul’u tek seferde bir Michelin yıldızlı restoranı keşfedin

Michelin, İstanbul’daki beş restorana yıldız vererek, rehberin Türk metropolünde mutfak mükemmelliğini ilk kez fark etmesini sağladı.

TÜRK Fatih Tutak şehrin Avrupa yakasındaki Bomondi semtinde iki yıldız kazandı. Şehirdeki diğer dört restoranın her birine bir yıldız verildi. Hiçbir restoran, müfettişleri 1926’dan beri en çok rağbet gören yıldızlarını ödüllendiren rehber için en yüksek ödül olan üç ödülü kazanmadı.

Ayrıca Okuyun | New York’ta bir Güney Hindistan restoranı Michelin Yıldızı aldı

10 İstanbul restoranı ise “ilginç fiyatına kıyasla yüksek değer sunan mekanlara” verilen Bib Gourmand ödülüne layık görüldü. İstanbul’da kazananlar, Türk şefler tarafından yürütülen çok çeşitli yerel mutfaklar sunanlardır.

Rehberler için uluslararası direktör Gwendal Poullennec Salı günkü duyurudan önceki bir sunumda, “Bugün, Michelin Rehberi’nin gelişi, her yerdeki gurmeler için bu en iyi gastronomik destinasyonu sergiliyor.” Dedi. “İstanbul’un mutfak sahnesi ekibimizi mahvetti.”

İstanbul’un en iddialı yeni restoranı TURK Fatih Tutak, genel olarak zengin bir mevsimlik tadım menüsünde servis edilen Türk lezzetlerinin sofistike yeniden yorumlanmasıyla tanınmaktadır. Ege bebek kalamarından bamya ve manda sütlü yoğurtlu sütle beslenen kuzuya, tipik bir Türk sokak yemeklerinden ilham alan yenilebilir bir kabukla doldurulmuş midyelere, son zamanlarda sunulan ürünler Türk mutfağının çeşitliliğini vurgulamaktadır.

Kopenhag’daki Michelin yıldızlı restoran Noma ve Tokyo’daki Nihonryori Ryukin’in mezunu 37 yaşındaki şef Fatih Tutak, pandemi kilitlenmelerinin kapanmaya zorlamasından aylar önce Aralık 2019’da açtı.

Ayrıca Okuyun | Singapur şimdi her zamankinden daha fazla Michelin yıldızlı restorana sahip

Poullennec, “Bu, Türk mutfak sahnesinin ve mutfak manzarasının geleceğini vaat ediyor,” diyen Poullennec, başarılı şefler ve onların genç nesilleri arasında yerel yeteneklerin üstünlüğüne dikkat çekiyor. Tutak’ın yemeklerini Michelin için farklı kılan, “kişisel dokunuşu, tarifleri, ürünleri kullanma şekli, yurt dışı deneyimi ile Türk mutfak kimliğini pekiştirmesi ve yüceltmesidir.”

READ  Ayesha Umar, Pak-Türkiye işbirliğinin Sultan Selahid'in IUB serisinin bir parçası olduğunu ortaya koyuyor

2015’ten bu yana “Dünyanın En İyi 50’si” listesinde yer alan Finlandiyalı-Türk ünlü şef Mehmet Kurz’un lansmanını yaptığı çatı katı mekanı Mikla’ya bir yıldız verildi. Neolocal, Araka ve Nicole de birer yıldızla ödüllendirildi.

Aslen Michelin Lastik Şirketi tarafından, otomotiv çağının başlangıcında, yol gezilerini teşvik etmek için tasarlanan rehberin en yüksek restoran sıralaması, bir restoranın “özel bir geziye değer” olduğu anlamına gelir.

Rehber, iş modelini değiştiriyor ve son yıllarda pandemi kesintisine rağmen, genellikle yerel turizm şirketleriyle ortaklaşa yeni bölgelerdeki yıldızları ödüllendirmek için genişliyor. Haziran ayında, Orta Doğu’da bir ilk olan Dubai’ye yönelik ilk rehberini yayınladı ve her biri iki yıldız alan iki otel tabanlı mekana sahip 11 restorana yıldız verdi.

Türkiye Turizm Bakanlığı, İstanbul Rehberi’nin lansmanına ortak oldu.

İşte kazananların tam listesi:
iki yıldız
Durk Fathi Tudak

Bir yıldız
Mikla
İblis
Neolokal
Nicole

pip gurme
Karakoi Lokandası
Bandeli
Alaf
Ahaste
Terşan
ızgara
kalipso
Cuma
SADE Beş Denizler Mutfağı
Aman da bravo

Green Star (sürdürülebilir gastronomi için)
Neolokal

Ayrıca Okuyun | Bu Hint restoranı, chaats servisi için bir Michelin yıldızı kazandı