Şubat 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İtalya’nın ünlü ‘Türk merdiveni’ uçurumu görenler tarafından kırmızıya boyandı

İtalya polisi, Güney Sicilya’da ‘Scala de Turchi’ veya ‘Türklerin Merdivenleri’ olarak bilinen önemli bir turistik yerin vandalizmiyle ilgili soruşturma başlattı. İtalyan Corriere Di Sicily gazetesine göre, Realmonte sahilindeki ünlü beyaz mermer kayalar kırmızı boya ve alçı tozuyla aşınmış. Agrizento’nun avukatlığı, arazi değerindeki İtalyan mülküne verilen zararın arkasındakilerin arandığını duyurdu.

Şef Luigi Petronagio, resmi şikayeti kaydettiğini ve güvenlik sisteminden elde edilen görüntü ve videoları incelediğini söyledi. İtalyan polisi de popüler turistik mekanı ortadan kaldırmak için kullanılan malzemeleri inceliyor ve satıcı ve alıcıların bir listesini bulmaya çalışıyor. İtalyan ‘Scala Dei Turchi’, Sicilya’nın güneyindeki Realmonte Plajı’ndan Akdeniz’e uzanan geniş bir merdiven koleksiyonudur ve en ünlü İtalyan romanlarından ve önemli yazarlarından bazılarında adı geçmiştir.

Realmonte’deki gönüllüler kırmızı demir oksit tozunu temizliyor

Polis, suçlulardan bazılarının uçurumu kırmızı demir oksit tozuyla tahrif ettiğini ve bu tozun çıkarılması o kadar da zor olmadığını tespit etti. Realmont’taki gönüllüler, kırmızı tozu temizlemek ve sitenin güzelliğini eski haline getirmek için Cumartesi günü çalışmaya başladı. Scala Dei Turchi, UNESCO’nun 2019 Dünya Mirası Listesi’ne tek seferlik bir giriş noktasıdır. Bununla birlikte, 2020’de, yetersiz koruma nedeniyle hükümet, uçurumun doğal erozyonu nedeniyle siteyi koruma altına aldı. Turistler daha önce yumuşak beyaz kireçtaşından yapıldığı söylenen uçurumdan kayalar çalmıştı.

Sicilya Devlet Başkanı Nello Musumasi sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Agrijento bölgesinin dünyanın her yerinden gelen ziyaretçiler için göz alıcı Scala de Turci’nin muhteşem beyaz mermer kayası utanmadan şekil değiştirdi” dedi. “Bu korkakça eylemi yapanları kınıyoruz. Bu sadece ender bir güzellik değil, aynı zamanda adamızın imajına da bir rezalet. Umarım yargı bir an önce bunun sorumlularını tespit eder. Twitter’daki sabotajdan dolayı öfkelenen biri, “İtalya’da neler oluyor: hoşnutsuzluk, şehvet, ahlaksızlık.

READ  BM insan hakları şefi Rohingya Müslümanlarını korumak için entegre bölgesel yaklaşım çağrısında bulundu