Şubat 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türklerin yaklaşık yüzde 60’ı başkanlık sisteminin başarılı olmadığını söylüyor

Sosyo-Politik Araştırmalar Merkezi’nin yaptığı bir araştırmaya göre Türkiye’deki Türklerin yüzde 60’ı başkanlık sisteminin başarısız olduğunu düşünüyor.

Beanet tarafından 23 Aralık – 2 Ocak tarihleri ​​arasında gerçekleştirilen bir ankete göre, Türkiye’nin 81 ilinden 20’sinde katılımcıların yalnızca yüzde 24,3’ü sistemin başarılı olduğunu söyledi. Bildirildi Pazartesi gününde.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geniş ölçüde geliştirilmiş yürütme yetkileri ile oylara hile karıştırıldığı iddialarıyla gölgelenen ülke çapında bir referandumun ardından 2018’de yeniden cumhurbaşkanı seçildi. Siyasi muhalifleri onu cumhurbaşkanlığı kararnameleriyle parlamentoyu görmezden gelmek, yargının bağımsızlığını baltalamak ve yönetimine karşı tüm muhalefeti bastırmaya çalışmakla suçluyor.

Erdoğan’ın kararnameleri, yükselen enflasyona rağmen faiz oranlarını düşürmeye odaklanan ekonomi politikasını da kapsayacak şekilde genişletildi. Türkiye’de fiyatların geçen yıl yüzde 36,1 arttığı yüksek enflasyon, yaşam standartlarını vuruyor ve artan yoksulluğa katkıda bulunuyor.

1.876 kişiyle yapılan yüz yüze ve telefon görüşmelerine dayanan anket, gelecek yıl yapılacak seçimlerde ilk kez oy kullanmaya hazırlanan 18-24 yaşındaki pek çok kişinin cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda oldukça olumsuz olduğunu gösteriyor. Sistem.

Ankete katılanların yaklaşık üçte ikisi ekonomik kriz ve işsizliğin Türkiye’nin en önemli sorunları olduğunu söyledi. Ankete göre demokrasi eksikliği, yargının konumu ve Kürt sorunu ülkedeki diğer acil sorunlar arasında yer alıyor.

Türkiye daha önce parlamenter sistemle yönetiliyordu. Muhalefet partileri, Erdoğan ve iktidar partisini gelecek yıl Haziran ayına kadar seçime götürme ve ülkeyi yeniden parlamenter yönetime döndürme çabalarını hızlandırıyor.

READ  Myanmarlı mülteciler ve 'şefkat, empati ve dayanışma' içeren bir gelecek hakkında BM raporu