Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Odakların enflasyon verilerine çevrilmesiyle hisse senetleri karıştı

Odakların enflasyon verilerine çevrilmesiyle hisse senetleri karıştı

ABD hisse senetleri Salı günü erken işlemlerde teknoloji şirketlerinin parlak bir nokta olarak hizmet vermesiyle karışık bir seyir izlerken, Wall Street tatil nedeniyle kısalan haftaya Federal Rezerv’in yakından izlediği enflasyon raporuna odaklanarak başladı.

S&P 500 (^GSPC) yatay çizgiyi benimserken, teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite (^IXIC) Cuma günkü güçlü kapanış kazanımlarının ardından yaklaşık %0,5 arttı. Daha az teknoloji isminin listelendiği Dow Jones Endüstriyel Ortalaması (^DJI) yaklaşık %0,3 düştü.

Yatırımcıların Anma Günü hafta sonundan dönmesiyle birlikte, değişken bir haftanın ardından temel göstergeler yeniden gruplanıyor. Hisse senetleri iki etkenden dolayı sert bir darbe aldı: bir yanda faiz indirimlerine ilişkin iyimserliğin azalması, diğer yanda ise yapay zekaya yönelik yüksek umutlar. İkincisinin başında, hisseleri kazanç sonrası düşüşünü sürdüren ve piyasa öncesi işlemlerde %3 artış gösteren Nvidia (NVDA) yer alıyor.

Fed’in Cuma günü açıklayacağı tercihli kişisel tüketim harcamaları ölçümü için geri sayımın başlamasıyla birlikte yatırımcılar artık sağlam bir şekilde enflasyonu izlemeye geri döndü. Fed yetkilileri, bir politika değişikliğini tetiklemek için verilerin enflasyonda gerçek bir yavaşlama göstermesi gerektiği konusunda uyarıyor ve Neel Kashkari de onlara katılan son isim.

Devamını oku: İşgücü piyasası enflasyonu nasıl etkiliyor?

Bu yorumlar, beklenenden daha sıcak ekonomik baskılar ve şahin Fed toplantı tutanaklarıyla birleştiğinde yatırımcıların geri dönmesine neden oldu. Bahisleri azaltmak Bu yıl faiz oranlarının düşürülmesiyle ilgili. Veri avcıları bu haftanın ilerleyen dönemlerinde ilk çeyreğe ilişkin GSYİH ve tüketici güveni ile ilgili güncellemeleri alacaklar ve bunlar katalizör görevi görebilir.

Diğer bireysel hareket edenlerin GameStop (GME) hisseleri Salı günü %22’ye kadar yükseldi. Oyuncak perakendecisi Cuma günü yaptığı açıklamada, Mayıs ayının başındaki meme mitingi sırasında hisse satışından en az 1 milyar dolar kazandığını söyledi. Bu arada Apple (AAPL) hisseleri, perakende ortaklarının fiyatları düşürmesiyle Çin’deki iPhone satışlarının Nisan ayında %50’den fazla arttığını gösteren verilerin ardından yükseldi.

O yaşar7 güncelleme

 • GameStop hisseleri yaklaşık 1 milyar dolar değerindeki hisse satışını tamamladıktan sonra yükseldi

  GameStop (GME) hisseleri Salı günü %22’ye kadar yükseldi ve hisseler 23$ civarında açıldı. Bu hamleler, video oyunu perakendecisinin son hisse senedi arzında yaklaşık 1 milyar dolar topladığını açıklamasının ardından geldi.

  Her ne kadar hisseler bu ayın başlarında kısa ömürlü meme yükselişi sırasında ulaşılan yaklaşık 65$ seviyesinin oldukça altında olsa da, hisse senedi hareketi yatırımcıların meme ticareti konusundaki coşkusunu yansıtıyor.

  Yahoo Finance’den Ines Ferry şunları bildiriyor:

  Interactive Brokers’ın baş stratejisti Steve Sosnick, Yahoo Finance’e “Bu normal bir pazar olsaydı insanlar biraz korkardı” dedi.

  Şöyle ekledi: “Hisselerinizin değerinin altında olduğunu düşünüyorsanız, piyasada hisse satmazsınız.”

  GameStop, kısa vadeli faiz oranının %21’in biraz üzerinde olduğu, oldukça kısa pozisyon verilmiş bir hisse senedidir.

  Cuma günü yapılan açıklamaya göre şirket, mayıs ortasındaki beklenmedik yükselişten yararlanarak 45 milyon hisse satarak yaklaşık 933 milyon dolar gelir elde etti.

  GameStop, net gelirleri satın almalar ve yatırımlar da dahil olmak üzere genel kurumsal amaçlar için kullanmayı planladığını söyledi.

  Teklif ilk olarak 17 Mayıs’ta şirketle birlikte duyuruldu. Ön mali sonuçlarhisselerin o gün %30’a kadar düşmesine neden oldu.

  the göstermek Video oyunu perakendecisinin zor durumdaki mali durumu nedeniyle bazı Wall Street analistleri tarafından akıllıca bir hareket olarak görüldü. Son kazanç raporuna göre GameStop’un üç aylık satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre keskin bir düşüş gösterdi.

 • San Diego ev fiyatlarında en yüksek artışı görüyor

  Ayrıca ev fiyatları Tüm zamanların yeni en yüksek seviyesine ulaşın Mart ayında bazı şehirler artan maliyetlere karşı daha savunmasız kaldı.

  Bölgesel olarak San Diego, Mart ayında %11,1 artışla en büyük 20 şehir arasında yıllık bazda en yüksek kazanımları kaydetmeye devam etti. New York ve Cleveland da sırasıyla %9,2 ve %8,8 arttı.

  Yüksek ipotek oranları, artan ev fiyatları ve sınırlı konut stoku, ev alıcıları için zorluk yarattı. Mart ayında konut kredisi faizleri yükseldi Ortalama aralık %6. Geçen hafta Nisan ayının başından bu yana ilk kez %7’nin altına düştü.

  Konutlara yönelik bastırılmış talebe rağmen düşük stok sorunu devam ediyor ve bu da ev fiyatlarının düşmesine izin vermiyor. Ancak bu dinamiğin değişmesi bekleniyor.

  “İpotek faiz oranlarının önümüzdeki birkaç yılda düşmesini beklememize rağmen, aynı zamanda stokların kademeli olarak normale dönmesini de bekliyoruz, bu da piyasanın sakinleşmesine yardımcı olabilir.” Capital Economics’in Kuzey Amerika ekonomisti Thomas Ryan, açıklamanın ardından müşterilere bir not yazdı. Ryan ve ekibi ev fiyatlarının 2025’te %3, 2026’da ise %2,5 artmasını bekliyor.

 • Veriler ev fiyatlarının yeni zirvelere ulaştığını gösteriyor

  Oxford Economics, hazırladığı bir raporda, mevsimsellikten arındırılmış S&P CoreLogic Case-Shiller ulusal konut fiyat endeksinin Mart ayında aylık %0,3 arttığını ve yıllık %6,5 artış göstererek 2022 sonundan bu yana en güçlü ikinci yıllık kazancı elde ettiğini belirtti. sürüm verilerinin ardından müşterilere.

  Oxford Economics baş ekonomisti Bernard Jaros, “Risklerin yukarı yönlü olmasıyla birlikte konut fiyatlarındaki artışın önümüzdeki çeyreklerde pozitif kalmasını bekliyoruz” diye yazdı. “Yeniden satış pazarındaki sıkı arz, güçlü bir iş piyasası ve aile kurma yıllarına doğru yaşlanan Y kuşağının bastırılmış talebi, bunların hepsi temel tahminlerimizden daha güçlü olan potansiyel ev fiyatı artışlarına işaret ediyor.”

  Verilere göre ABD’nin en büyük 20 metropol bölgesinde fiyatlar mart ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

  (Kaynak: Oxford Economics/Hafer Analytics)(Kaynak: Oxford Economics/Hafer Analytics)

  (Kaynak: Oxford Economics/Hafer Analytics)

  Yaros, “Fed’in ilk faiz indirimi devreye girdiğinde ipotek faiz oranlarında düşüşler” beklemesine rağmen, satılık ev arzının “tarihsel olarak sıkışık” olduğu bir ortamda fiyatların yüksek kalmaya devam etmesi gerektiğini ekledi.

  Öte yandan, mevsimsellikten arındırılmış Federal Konut Finansmanı Ajansı (FHFA) konut fiyat endeksi de Mart ayında yükseldi ancak önceki aylara kıyasla daha yavaş bir hızda gerçekleşti. Endeks, Şubat ayında aylık %1,2 yükselişin ardından sadece %0,1 yükseldi.

  Yaros, “Temel etkiler FHFA endeksi için daha az olumlu olmaya başlasa da, yine de yıldan yıla 2023’ün çoğuna göre daha hızlı artıyor” dedi.

 • Tüketici güveni 3 ay sonra ilk kez toparlandı

  Tüketici güveni Mayıs ayında beklenmedik bir şekilde arttı.

  Conference Board’un son endeks okuması 102 oldu; Nisan ayındaki 97,5’in üzerinde ve Bloomberg’in anketine katılan 96 ekonomistin beklentilerinin üzerinde gerçekleşti. Mayıs ayı okuması endekste üç aydır yaşanan düşüşlere son verdi.

  Conference Board baş ekonomisti Dana Peterson yaptığı açıklamada, “Tüketicilerin mevcut iş koşullarına ilişkin değerlendirmesi geçen aya göre biraz daha az olumluydu” dedi. “Ancak güçlü işgücü piyasası, tüketicilerin mevcut duruma ilişkin genel değerlendirmelerini güçlendirmeye devam etti ve daha az sayıda katılımcı iş bulmanın zor olduğunu söyledi.

  Peterson, “Daha az tüketici gelecekteki iş koşullarının, iş bulunabilirliğinin ve gelirin kötüleşeceğini ve bunun da beklenti endeksinde artışa yol açacağını bekliyordu” diye ekledi.

 • Açılışta Dow Jones düştü, Nasdaq yükseldi

  ABD borsaları Salı günü karışık açıldı; teknoloji, bu haftanın sonunda yayınlanacak kritik enflasyon raporu öncesinde parlak bir nokta olarak hizmet etti.

  S&P 500 (^GSPC) yaklaşık %0,2 yükselirken, teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite (^IXIC) Cuma günkü güçlü kapanış kazanımlarının ardından yaklaşık %0,4 arttı. Dow Jones Endüstriyel Ortalaması (^DJI) %0,3 düşüşle sabahın en büyük düşüşünü yaşadı.

 • Foot Locker ormanda değil

  Foot Locker (FL) berbat bir yıl geçirdi.

  Zayıf mali performans şaşırtıcı derecede kötü bir görünüme yol açarak hisselerin geçtiğimiz yıl %16 oranında düşmesine neden oldu.

  The Street, perşembe sabahı rapor ettiğinde spor ayakkabı ve atletik giyim perakendecisi için başka bir berbat çeyreğe hazırlanıyor.

  Evercore ISI analistlerinden Michael Benetti, yatırımcıların “çok zor bir çeyrek” beklemesi gerektiğini söyledi. Şirket bir yıl boyunca tekrar uyarıda bulunabilir.

  Birkaç nedene işaret etti:

  “Düşük gelirli tüketicilerin baskısına ek olarak, Air Max DN gibi önemli ürün lansmanlarının düşük performans gösterdiğine ve Jordan 4 Industrial Blue’nun son zamanlarda yeniden satış kanalında satış fiyatının altında fiyatlara satıldığına inanıyoruz (185 $ ve 215 $ MSRP”)

 • Evercore ISI Trump 2.0 Tarifelerini Ele Aldı

  Wall Street’in, eski Başkan Trump’ın ikinci dönemi kazanması durumunda uygulamaya istekli olacağı yeni gümrük vergilerinin ekonomik etkisine ilişkin rakamları hesapladığını görmeye başlıyoruz.

  Bugün Evercore ISI aşağıdaki konulara ağırlık veriyor:

  “Başkanlar nadiren herhangi bir kampanya fikrinin tamamını hayata geçirir veya uygular ve özellikle Trump, başlangıç ​​noktası olarak cesur fikirleri kullanmaktan hoşlanır. Ancak Trump’ın dramatik başlangıç ​​noktasının ne olduğunu anlamamız çok önemlidir, çünkü bunun bizim nerede olduğumuza dair sonuçları vardır. Nihai olarak, önerilen %10’luk gümrük vergisi ile Çin’in %60’lık gümrük vergisinin birleşimi, 1930’lardan bu yana sabit bazda en yüksek oran olan yaklaşık %17’lik bir genel ağırlıklı ABD gümrük vergisi oranıyla sonuçlanacaktır. Dinamik ekonomik etkilerin olmadığı varsayıldığında), tarifeler GSYİH’nın %0,3’ünden %1,9’una yükselecek ve böylesine dramatik bir hareket neredeyse kesinlikle ticaret ortaklarının büyük misillemelerini tetikleyecektir. “

  Piyasalar Trump'ın yeni ticaret savaşını düşük mü fiyatlıyor?Piyasalar Trump'ın yeni ticaret savaşını düşük mü fiyatlıyor?

  Piyasalar Trump’ın yeni ticaret savaşını düşük mü fiyatlıyor? (EvercoreEasy)