Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Jeologlar, Dünya’nın derinliklerinde keşfedilen iki garip “noktayı” yakından analiz ettiler

Jeologlar, Dünya'nın derinliklerinde keşfedilen iki garip "noktayı" yakından analiz ettiler

Alt toprak, tek tip bir katman yığını değildir. Kalın orta tabakanın derinliklerinde iki muazzam termokimyasal nokta vardır.

Bilim adamları bugüne kadar bu devasa yapıların nereden geldiğini veya bu yüksekliklerin neden farklı olduğunu hala bilmiyorlar, ancak yeni bir dizi jeodinamik model, bu ikinci gizeme olası bir cevap buldu.

Bu gizli rezervuarlar dünyanın karşı taraflarında bulunur ve sismik dalgaların derin yayılımına bakılırsa, Afrika kıtasının altındaki nokta, Pasifik Okyanusu’nun altındaki noktanın iki katından daha fazladır.

Yüzlerce simülasyon çalıştırdıktan sonra, yeni çalışmanın yazarları, Afrika kıtasının altındaki noktanın Pasifik Okyanusu’ndaki muadilinden daha az yoğun ve daha az kararlı olduğuna inanıyor, bu yüzden çok daha yüksek.

“Hesaplamalarımız, blobların ilk boyutunun, yüksekliklerini etkilemediğini buldu.” izah etmek Arizona Eyalet Üniversitesi’nden jeolog Qian Yuan.

“Noktaların yüksekliği çoğunlukla yoğunlukları ve çevreleyen mantonun viskozitesi tarafından kontrol edilir.”

Afrika’nın altındaki Dünya’nın mantosundaki noktanın 3 boyutlu görünümü. (Mingming Li/Arizona Eyalet Üniversitesi)

Dünya’nın içindeki ana katmanlardan biri, gezegenimizin çekirdeği ile kabuğu arasında uzanan bir silikat kaya tabakası olan manto olarak bilinen sıcak, hafif yapışkan karışıklıktır. Manto çoğunlukla katı iken, davranır Daha uzun zaman ölçeklerinde katran.

Zamanla, sıcak magma kayası tüyleri manto boyunca yavaş yavaş yükselir ve gezegenin yüzeyindeki volkanik aktiviteye katkıda bulunduğu düşünülmektedir.

Dolayısıyla mantoda ne olduğunu anlamak jeolojide önemli bir çabadır.

Afrika ve Pasifik Okyanusu noktaları ilk olarak 1980’lerde keşfedildi. Bilimsel olarak konuşursak, bu “süper sütunlar” olarak bilinir. Düşük kesme hızına sahip büyük ilçeler (LLSVP’ler).

Pasifik LLSVP ile karşılaştırıldığında, mevcut çalışma, Afrika LLSVP’sinin yaklaşık 1.000 kilometre (621 mil) daha yüksek olduğunu ve daha önceki tahminleri desteklediğini buldu.

Bu büyük yükseklik farkı, her iki noktanın da farklı bileşimlere sahip olduğunu gösterir. Bununla birlikte, bunun çevreleyen mantoyu nasıl etkilediği belirsizdir.

READ  Önemli keşif, füzyon güç reaktörlerinin ilerlemesinde büyük bir ilerlemeye işaret ediyor

Örneğin, Afrika höyüklerinin daha az istikrarlı doğası, kıtanın bazı bölgelerinde neden bu kadar yoğun volkanik aktivite olduğunu açıklayabilir. Manto üzerinde yüzen tektonik plakaların hareketini de etkileyebilir.

Diğer sismik modeller, Afrika LLSVP’sinin dış çekirdeğin 1.500 km yukarısına kadar uzandığını, Pasifik LLSVP’nin ise maksimum 800 km yüksekliğe ulaştığını bulmuştur.

Dünya’nın içini yeniden üretmeye çalışan laboratuvar deneylerinde, hem Afrika hem de Pasifik höyükleri manto boyunca yukarı ve aşağı sallanıyor gibi görünüyor.

Mevcut çalışmanın yazarları, bunun Afrika LLSVP’sinin muhtemelen kararsız olduğu yorumlarını desteklediğini ve modellerinde bunu göstermese de aynı şeyin Pasifik LLSVP için de geçerli olabileceğini söylüyor.

Pasifik ve Afrika LLSVP’lerinin farklı bileşimleri de kökenleriyle açıklanabilir. Bilim adamları hala bu lekelerin nereden geldiğini bilmiyorlar, ancak iki ana teori var.

Biri, kazıkların yapılmış olmasıdır. tektonik plakaların birleştirilmesimanto içine kayan, büyük ölçüde ısınır ve yavaş yavaş dibe düşer, bu da noktanın oluşumuna katkıda bulunur.

Başka bir teori, noktaların Eski çarpışmanın kalıntıları Dünya ile bize ayımızı veren protoplanet Theia arasında.

Teoriler de birbirini dışlamaz. Örneğin Thea bir noktada daha fazla katkıda bulunmuş olabilir; Bugün bu kadar farklı görünmelerinin bir nedeni bu olabilir.

“Sismik sonuç analizi ve jeodinamik modelleme kombinasyonumuz, derin iç kısımlardaki Dünya’nın en büyük yapılarının doğasına ve bunların çevreleyen manto ile etkileşimlerine dair yeni anlayışlar sağlıyor.” o diyor yuan.

“Bu çalışmanın, derin manto yapısının mevcut durumunu ve evrimini ve mantodaki konveksiyonun doğasını anlamaya çalışan bilim adamları için geniş kapsamlı etkileri var.”

Çalışma yayınlandı doğal yer bilimleri.