Ekim 6, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Jerome Powell, insanların yeniden ev satın alabilmeleri için ABD konut piyasasının “sert bir düzeltmeye” ihtiyacı olduğu konusunda uyardı – ama bu yüzden 2008 gibi görünmeyecek

Jerome Powell, insanların yeniden ev satın alabilmeleri için ABD konut piyasasının "sert bir düzeltmeye" ihtiyacı olduğu konusunda uyardı – ama bu yüzden 2008 gibi görünmeyecek

Jerome Powell, insanların yeniden ev satın alabilmeleri için ABD konut piyasasının “sert bir düzeltmeye” ihtiyacı olduğu konusunda uyardı – ama bu yüzden 2008 gibi görünmeyecek

Gayrimenkul yatırımcıları son birkaç yılda oldukça iyi iş çıkardı. Ancak faiz oranlarının yükselmesiyle işler değişmek üzere olabilir.

ABD Merkez Bankası, Çarşamba günü gösterge faiz oranlarını 0,75 baz puan artırarak, art arda üçüncü kez artırdı.

Daha yüksek faiz oranları, daha büyük ipotek ödemeleri anlamına geliyor – konut piyasası için iyi bir haber değil. Ancak ev fiyatlarını düşürmek, enflasyonu kontrol etmek için yapılması gerekenlerin bir parçası.

Kaçırma

Fed Başkanı Jerome Powell Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Uzun vadede, ihtiyacımız olan şey, arz ve talebin daha iyi hizalanması, böylece ev fiyatları makul bir seviyede, makul bir hızda yükselir ve insanlar yeniden ev satın alabilir” dedi. “Belki de konut piyasasındaki bizler, o yere geri dönmek için bir düzeltmeden geçmek zorunda kalacağız.”

“İş döngüsü açısından bakıldığında, bu zor düzeltme konut piyasasını daha iyi bir dengeye getirmelidir.”

Bu sözler, özellikle son mali krizi yaşayanlar için korkutucu gelebilir – konut piyasası çok zor bir düzeltmeden geçti.

Ancak uzmanlar, işler nasıl giderse gitsin 2008’e dönüş olmayacağına inanmak için iyi nedenler olduğunu söylüyor.

Daha Yüksek Kredi Standartları

Finans sektöründeki şüpheli kredi uygulamaları, 2008’de konut krizine yol açan önemli bir faktördü. Mali düzenlemenin serbestleştirilmesi, riskli krediler sunmayı daha kolay ve daha karlı hale getirdi – hatta bunları karşılayamayanlar için bile.

Böylece, artan sayıda borçlu kredilerini geri ödeyemeyince, konut piyasası patladı.

Bu nedenle 2010 yılında Dodd-Frank Yasası çıkarıldı. Yasa, ipotek şirketlerinin ve borç verenlerin şüpheli krediler vermesini önlemek için programlar oluşturmak da dahil olmak üzere finans sektörüne kısıtlamalar getirdi.

READ  Hisse senetleri düştü, Çin yuanı dolar karşısında 7,2'yi aştı

Son veriler, borç verenlerin borç verme uygulamalarında zaten çok daha katı olduğunu gösteriyor.

New York Federal Rezerv Bankası’na göre, 2022’nin ikinci çeyreği için yeni ortaya çıkan ipotekler için ortalama kredi puanı 773’tü. Bu arada, yeni ortaya çıkan ipotek borcunun %65’i, kredi notu 760’ın üzerinde olan borçlulara aitti.

New York Federal Rezerv Bankası, hanehalkı borcu ve kredisine ilişkin üç aylık raporunda, “yeni menşeli ipoteklerdeki kredi puanlarının çok yüksek kaldığını ve devam eden katı kredi standartlarını yansıttığını” belirtti.

Ev sahipleri iyi durumda

Ev fiyatları yükseldiğinde, ev sahipleri daha fazla öz sermaye oluşturdu.

Mortgage teknolojisi ve veri sağlayıcısı Black Knight’a göre, ipotek sahipleri artık evlerinde geçen yıla kıyasla ek 2,8 trilyon dolarlık öz sermayeye erişebiliyor. Bu, her bir borçlu için mevcut olan ek sermayede %34’lük bir artışı ve 207.000 $’dan fazla ek sermayeyi temsil etmektedir.

Ayrıca, çoğu ev sahibi, COVID-19 pandemisinin zirvesinde bile kredilerini temerrüde düşürmedi çünkü kapanmalar ekonomide şok dalgaları yarattı.

Elbette, sıkıntı çeken borçluları kurtaran bu ipotek getiren programlar oldu: finansal istikrarı yeniden kazanana kadar ödemelerini durdurabildiler.

Sonuç harika görünüyor: New York Fed, 90 günlük ipotek bakiyeleri artı vadesi geçmişin payının ikinci çeyreğin sonunda %0,5’te kaldığını ve tarihi bir yola yakın olduğunu söyledi.

Arz ve talep

The Ramsey Show’un yakın tarihli bir bölümünde, sunucu Dave Ramsey 2008’deki büyük sorunun “büyük bir arz fazlası çünkü hacizler her yere gitti ve piyasa dondu” dedi.

Çöküş, faiz oranları veya ekonominin sağlığından değil, daha çok bir “gayrimenkul paniği”nden kaynaklandı.

Şu anda, arz hala yetersiz kalırken, konut talebi güçlü olmaya devam ediyor. Bu dinamik, Fed faiz oranlarını yükselterek talebi frenlemeye çalışırken değişmeye başlayabilir.

READ  Hisse senedi vadeli işlemleri, S&P 500 için art arda üçüncü kayıp gününün ardından düştü

Ramsay, şu anda ev fiyatlarındaki artış oranındaki yavaşlamayı kabul ediyor, ancak 2008 gibi bir kriz beklemiyor.

“Her zaman arz ve talep kadar basit değil – ama her zaman öyle” diyor.

Bu makale yalnızca bilgi sağlar ve tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. Herhangi bir garanti olmaksızın sağlanır.