Mayıs 26, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Jön Türkler arasındaki mücadeleye tanıklık edecek Manjunathar’ın meskeni | Mangalore Haberleri

Jön Türkler arasındaki mücadeleye tanıklık edecek Manjunathar’ın meskeni |  Mangalore Haberleri
Mangaluru: BJP’den Harish Poonja ve Kongre’den Rakshit Sivaram, Batı Ghats’ın eteklerinde bulunan Belthangadi seçim bölgesinden yarışan iki genç lider.
Rakshit Sivaram, Başbakan’ın gelişimindeki boşlukları araştırırken, Poonja son beş yılda yaptığı geliştirme çalışması olan ‘çift motorlu sarkar’ geliştirme çalışması için seçmenlere ulaşmak için aktif olarak kampanya yürütüyor. haberi, ‘Komisyon’ konusunda BJP’ye saldırdı.
Son zamanlarda da Kongre’nin PayCM kampanyası Belthangadi’de yankı buldu ve parti ayrıca PayMLA posterleri astı. Her iki lider de kapı kapı kampanya yürüterek ücra köylerdeki insanlara ulaştı. Sunulan 14 adaydan 12’si kabul edildi ve sekiz aday mücadele ediyor. Kongreye gelince, JD(S)’den Ashraf Alikunhi ve SDPI’den Akbar Belthangadi oy payını azaltabilir.
Tulu’nun tanınması için kurulan yeni bir siyasi parti olan Tuluvere Paksha’nın da seçime girmesi dikkat çekiyor. Partiyi temsilen Shailesh RJ, hükümetin Tulu’yu Karnataka’da ikinci resmi dil olarak ilan etmesini ve Anayasa’nın VIII. Çizelgesi’ne dahil etmesini talep etti.
Orman sakinleri, Ghats’ı çevreleyen bu seçim bölgesindeki en büyük sorunlardan biridir. Sosyal aktivist Shekhar Laila’ya göre, dokuz köy Kutremuk Milli Parkı’nın altında ve bu köylerdeki insanların çoğunluğu bir kabile topluluğu olan Malekudias. Köylüler hâlâ elektrikten veya uygun yol bağlantılarından yoksun ve sesleri büyük ölçüde görmezden geliniyor.
Shekhar, yasadışı ağaç kesiminin durdurulması gereken başka bir konu olduğuna dikkat çekti. “Doğal kaynakların korunması zamanın ihtiyacıdır. Belthangadi için Kadın Polis Karakolu, Ambedkar Bhawana, Payalu Rangamandra, Kadın Koleji ile birlikte bir DSP ofisi gereklidir” dedi.
Bu arada, turistler için temel tesisler de yerel halkın önemli bir talebidir. Yüksek VIP trafiği gören Sri Kshetra Dharmasthala dışında, bu blok her gün binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Eğitim kurumları ve inanç turizmi ile tanınan bölge şelalelerle dolu ve yürüyüşçülerin uğrak yeri.
Çevreye büyük çapta zarar veren orman yangınlarının sayısının artmasıyla ilgili de bir endişe alanı var. Bu yıl rekor vaka sayısı var. Aynı zamanda muson mevsiminde heyelan sayısı da artmaktadır. Orman yangınlarını kontrol altına almak için helikopter de dahil olmak üzere tüm tesislerin bulunduğu iyileştirilmiş bir itfaiye istasyonu gereklidir. Helikopter, sel, toprak kayması ve diğer doğal afetler sırasında kullanışlıdır.
Bir çevreci, Batı Ghats’ın korunabilmesi için hassas bölgelerin ‘gelişmeden’ uzak tutulması gerektiğini söylüyor. “BJP, Dharamsthala’ya gelen turistleri göz önünde bulundurarak mini bir havaalanı kurulmasından yana olsa da, planın yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor. Bu bloğun mini bir havaalanına ihtiyacı var mı? Çevreci, “Yollar iyileştirildiğinde ve Mangalore havaalanı yaklaştığında, hükümet projeden vazgeçebilir” dedi.