Nisan 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Almanya’dan Brezilya’ya, yurtdışındaki Türkler önemli bir oylamaya hazırlanıyor

Almanya’dan Brezilya’ya, yurtdışındaki Türkler önemli bir oylamaya hazırlanıyor

Dünyanın dört bir yanında 3 milyondan fazla Türk vatandaşı, Türkiye’nin merakla beklenen cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri için oy kullanmaya hazırlanıyor.

Türkiye’de 14 Mayıs’ta yurt dışında yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinde yurt dışında 3,4 milyon Türk için oy verme işlemi yarın başlıyor.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Türk vatandaşlarının 9 Mayıs’a kadar 73 ülkede belirlenen 156 seçim bürosu ve sınır kapısında tatiller de dahil olmak üzere günün 24 saati oy kullanabileceğini bildirdi.

Yurtdışında yaşayan yaklaşık 3.416.098 Türk, 277.646’sı ilk kez seçmen olmak üzere oy kullanma hakkına sahiptir.

YSK, bu seçmenler için sınır kapılarında 4 bin 671 sandık kurdu.

Beyaz Rusya, Brezilya, Estonya, Fas, Karadağ, Kore Cumhuriyeti, Libya, Litvanya, Malezya, Nijerya, Pakistan, Portekiz, Slovakya ve Tanzanya gibi ülkelerde ilk kez sandıklar açıldı.

YSK verilerine göre Almanya en önemli Türk diasporasına sahip ülke ve bu yıl en fazla uygun seçmen sayısı 1.501.152 oldu. Almanya’yı sırasıyla 397.086 ve 286.753 seçmenle Fransa ve Hollanda izliyor.

Sayılarının fazla olması nedeniyle Almanya’daki Türklerin 26 temsilcilikte oy kullanmasına izin verilirken, Fransa’da oy kullanmak için dokuz büro tahsis edildi.

134.246 uygun seçmenin bulunduğu Amerika Birleşik Devletleri’nde dokuz temsilcilik bulunmaktadır.

Brezilya 581 ile Türk seçmen sayısında son sırada yer alırken, onu 584 ile Nijerya ve 635 ile Türkmenistan takip ediyor.

Avusturya’da altı büro sandık merkezlerine ev sahipliği yapacakken, Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) üçer büro kuruldu.

14 Mayıs seçimlerinin ikinci aşamaya uzatılması durumunda Türkiye’de vatandaşlar 28 Mayıs’ta yeniden sandık başına gidecekken, yurtdışındaki vatandaşlar 20-24 Mayıs tarihlerinde oy kullanabilecek.

Yurt dışında oy kullanma işleminin sona ermesinin ardından sandıklar, konsolosluk kuryeleri ve YSK’nın belirlediği yöntemlerle, azami güvenlik önlemleri alınarak başkent Ankara’da saklanarak Türkiye’ye getirilecek.

READ  Erdoğan Türkleri tüm birikimlerini lirada tutmaya çağırıyor

Sandıklar, 14 Mayıs’ta Türkiye genelinde sandıklar kapandıktan sonra saat 17.00’de açılacak. Bu oyların sayımı Yurtdışı İl Seçim Kurulu Başkanlığı gözetiminde yapılacak.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurt dışında kullanılan oylar Türkiye’deki toplam aday oranına doğrudan eklenir.

Milletvekili seçimlerinde yabancı oylar, her ildeki seçmen sayısına ve partilerin aldığı oy sayısına göre ülke genelinde seçim bölgelerine orantılı olarak dağıtılır.

6 Şubat’ta Türkiye’nin güneydoğusunda 50.000’den fazla insanı öldüren iki yıkıcı depremin gölgesinde, 5 milyonu ilk defa gelenler de dahil olmak üzere toplam 64 milyon Türk, ülkenin 13. cumhurbaşkanını seçmek için 14 Mayıs’ta oy kullanacak. 600 milletvekilinin tamamı.

Cumhurbaşkanlığı seçimi büyük olasılıkla görevdeki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile muhalefet lideri Kemal Kilidaroğlu arasında bir birincil rekabet olacak. Ancak diğer iki aday, laik bir milliyetçi ve bir aşırı sağ, en üst pozisyon için yarışıyor.

Areda adlı anket şirketi tarafından geçen hafta Türkiye’de yapılan anketler, Erdoğan’ın %51,4, Kılıçdaroğlu’nun ise %41,8 oy alacağını gösterdi.

İkinci turda anketörler de ezici bir çoğunlukla Erdoğan’ı destekledi ve Erdoğan’a %53,5 ve Kilidaroğlu’na %46,5 oy verdi.