Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kaliforniya Valisi tarihi iklim açıklama tasarısını imzaladı

Kaliforniya Valisi tarihi iklim açıklama tasarısını imzaladı

Kaliforniya Valisi Gavin Newsom şunları söyledi: Geçtiğimiz hafta eyalet yasama meclisi tarafından kabul edilen ve büyük şirketlerin sera gazı emisyonlarını kamuya açıklamasını gerektiren, ulusal ve küresel sonuçları olan bir hareket olan dönüm noktası niteliğindeki bir iklim yasa tasarısını imzalayacak.

Yeni yasa, yaklaşık 5.000 şirketin doğrudan faaliyetlerinden kaynaklanan sera gazı kirliliği miktarının yanı sıra çalışanların seyahati, atık imhası ve tedarik zincirleri gibi dolaylı emisyonların miktarını da raporlamasını gerektirecek.

İklim politikası savunucuları uzun süredir bu tür açıklamaların, küresel ısınmanın neden olduğu kirliliği dizginlemek için finansal piyasaları kontrol altına alma çabalarında önemli bir ilk adım teşkil ettiğini savundu. Örneğin yatırımcılar bir şirketin küresel ısınmaya olan etkileri konusunda bilgilendirildiğinde paralarını başka bir yere yönlendirmeyi seçebilirler.

Yasa, yılda 1 milyar dolardan fazla gelir elde eden ve Kaliforniya’da faaliyet gösteren kamu ve özel şirketler için geçerli olacak. Ancak eyalet dünyanın beşinci büyük ekonomisi olduğundan Kaliforniya genellikle ülkenin gidişatını belirliyor ve etkilenen şirketlerin çoğu küresel.

Ülkenin iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik en iddialı politikalarından bazılarını savunan Demokrat Newsom’un yasayı imzalayıp imzalamayacağı konusunda bazı sorular vardı. Kaliforniya Ticaret Odası karara karşı lobi yaptı ve eyalet Maliye Bakanlığı, tedbirin şu anda eyaletin harcama planında yer almayan yeni maliyetlere yol açacağını söyleyerek buna karşı çıktı. Eyalet Senatosu tasarıyı geçen hafta onaylayıp Bay Newsom’un masasına gönderdikten sonra, ofisi bunun ne işe yarayacağını söylemeyi reddetti.

Ama A’da soruldu İklim Haftası etkinlikleri Newsom, Pazar günü Times Center’da tasarıyı imzalayacaksa ilk olarak Kaliforniya’nın ileri görüşlü iklim politikaları geçmişini ayrıntılarıyla anlatarak yanıt verdi; buna yönetiminin eyaletteki her yeni arabanın 2035 yılına kadar tamamen elektrikli olması yönündeki gerekliliği de dahil.

READ  Bu Dodge'un ilk elektrikli arabası

Valinin önünde röportaj yapan New York Times muhabiri David Gillis’in sorusuna yanıt olarak, “Sadece ‘Elbette bu tasarıyı imzalayacağım’ şeklinde bir yanıtla bu liderlikten vazgeçecek miyim?” dedi. seyirciler “Hayır, yapmayacağım.”

Bay Newsom, imzasının, ofisinin mevzuattaki “bazı küçük dillerin temizlenmesini” istediğine dair “mütevazı bir uyarıyı” da beraberinde getirdiğini söyledi. Ancak hangi değişiklikleri yapmak istediğini açıklamadı ve ofisinin sözcüsü, yanıt isteyen bir sesli mesaja veya kısa mesaja yanıt vermedi.

Etkilenen şirketlerin çoğu arasında Chevron gibi petrol ve gaz devleri, Wells Fargo gibi büyük finans kurumları ve Apple gibi küresel markalar yer alacak. Şirketlerin 2027’den itibaren tüm emisyonlarını açıklamaları gerekecek.

Yeni önlem, gelirleri 500 milyon dolardan fazla olan şirketlerin iklimle ilgili riskleri raporlamasını gerektirecek, ancak spesifik emisyonlarını açıklamak zorunda kalmayacakları başka bir yeni yasayla eşleştirilecek.

Kaliforniya mevzuatı, SEC’in önerdiği ve yalnızca halka açık şirketlerin emisyonlarını açıklamasını gerektiren tedbirin ötesine geçiyor. Henüz kesinleşmeyen öneri, muhafazakarların ve iş gruplarının güçlü muhalefetiyle karşı karşıya kalıyor.

Harvard Üniversitesi Çevre Ekonomisi Programı direktörü Robert Stavins, “Kaliforniya gibi bir eyaletin bunu yapması gerçeği potansiyel olarak rahatsız edici ve belki de umut verici” dedi. “Milyar dolarlık bir şirketin Kaliforniya’da 35 dolar değerinde işi olmasına rağmen hala etkilenmiş olması söz konusu olabilir. Ancak bu potansiyel olarak umut verici çünkü Amerika Birleşik Devletleri’nde çevre düzenlemelerinde ve diğer eyaletlerde ön saflarda yer alan uzun bir geçmişimiz var. onlar da aynı şeyi yapıyor.” Ve federal hükümet nihayet yetişiyor.

İklim politikası savunucuları bu hareketi övdü. Mindy S. dedi ki: Çevre sorunları konusunda yatırımcılarla ve şirketlerle çalışan kar amacı gütmeyen bir grup olan Ceres’in CEO’su ve başkanı Looper, “Ülkenin ilk iki yasa tasarısı, kurumsal iklim emisyonları ve finansal iklim riskleri hakkında benzeri görülmemiş bir anlayış sağlayacak” dedi. .

READ  Disney CEO'su Bob Iger, 7.000 çalışanı işten çıkarmaya başladığını duyurdu

Muhalifler, özellikle şirketlerin tüm emisyonları doğru bir şekilde takip etmesi ve ölçmesi şartının, uyumluluğun pahalı ve külfetli olacağını söyledi. Örneğin hazır giyim üreticileri, hazır giyim üretim tesislerinden kaynaklanan doğrudan emisyonları raporlamanın yanı sıra, tekstil ürünlerinin yetiştirilmesi, dokunması ve taşınmasıyla ilgili emisyonları da raporlamak zorunda kalmaktan endişe duymaktadır.

Kaliforniya Ticaret Odası’nın başkan yardımcısı Dennis Davis, geçen hafta yaptığı açıklamada, yasanın “Kaliforniya’daki her büyüklükteki işletmeyi olumsuz etkileyecek ve emisyonları doğrudan azaltmayacak maliyetli bir talimat” olduğunu söyledi.

Bayan Davis Pazar günü yaptığı açıklamada, örgütünün Bay Newsom’un kararı nedeniyle hayal kırıklığına uğradığını ancak gelecek yıl daha fazla “tasfiye” yasasının yeni yasanın etkisini azaltacağından umutlu olduğunu söyledi.