Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Katar diyor ki: Gazze’de ateşkes ve rehinelerin serbest bırakılması Cuma günü başlayacak: Canlı güncellemeler

Katar diyor ki: Gazze’de ateşkes ve rehinelerin serbest bırakılması Cuma günü başlayacak: Canlı güncellemeler

İsrail hava saldırıları ve kara kuvvetleri, Cuma sabahı başlaması planlanan dört günlük ateşkes için geri sayımın ortasında Gazze Şeridi’nin kuzeyini vurdu.

İsrailli yetkililerin Gazze Şeridi’ni yöneten Hamas’ın kalesi olarak tanımladığı, Gazze Şehri’nin hemen kuzeyindeki Jabalia bölgesinde İsrail güçleri ile Filistinli silahlı gruplar arasında çok sayıda çatışma yaşandığı bildirildi.

İsrail ordusu Perşembe öğleden sonra bölgeyi kuşattığını söyledi ve daha sonra mahallenin eteklerindeki bir yerleşkeye düzenlenen baskında biri caminin içinde olmak üzere altı tünel açıklığı bulduğunu ekledi. Ayrıca roketatarlar da dahil olmak üzere savaş ekipmanlarının da bulunduğunu ekledi. Ordu sözcüsü Yarbay Richard Hecht, Jabalia’yı “sıcak nokta” olarak nitelendirdi.

Geçen ay İsrail’e saldırı düzenleyen Hamas, kontrol ettiği Gazze Şeridi’nin tamamı olmasa da büyük bir kısmından geçtiğine inanılan gizli tünellerden oluşan bir labirent inşa etti. Tünellerin sökülmesi, İsrail’in 7 Ekim saldırısının ardından Hamas liderliğini ortadan kaldırma hedefinin önemli bir parçası.

Jabalia sakini Amin Abed, Perşembe günü yaptığı telefon görüşmesinde 50’den fazla akrabası ve komşusunun öldürüldüğünü söyledi. Ölenler arasında Bay Abed’in söylediğine göre vücut parçalarını birleştirmek zorunda kalan eski bir arkadaş da vardı.

Abed, Arapça konuşanların savaşta ölenler için kullandıkları terimi kullanarak, “Artık şehitleri saymıyoruz” dedi. “Kuzey Gazze yaşanmaz ve güvensizdir.”

Pazartesi günü çatışmalardan kaçmaya çalıştığını ancak keskin nişancıların silah seslerini duyduğunu söyledi. Binlerce kişiyle birlikte Cebaliye’de bir sağlık merkezine sığınan kendisi, çatışmalar devam ederken yoğun silah sesleri duyduğunu söyledi.

Bay Abed, Perşembe günü İsrail’den kendisini kuzeydeki “savaş alanını” terk etmemesi konusunda uyaran bir telefon aldığını ancak İsrail’in buradaki kara operasyonlarını genişleteceğini tahmin ederek güneye ilerleme konusunda ihtiyatlı davrandığını söyledi.

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’ne göre, kuzey Gazze’den ayrılan insan sayısı azaldı ve bu düşüş, ateşkesin yakın olduğu yönündeki beklentilere bağlandı. Ofis, Çarşamba günü yaklaşık 250 kişinin güneye doğru yürüdüğünü söyledi; bu, İsrail’in Gazzelilere Salah al-Din Caddesi’ndeki bir “koridordan” kaçmaları talimatını vermeye başlamasından bu yana en düşük sayıydı.

READ  İranlı Hamaney İsrail'den Gazze'yi bombalamayı bırakmasını istedi İsrail-Filistin çatışmasıyla ilgili haberler

Birçok kişi yürüyerek seyahat etmek zorunda kaldı ve Bay Abed, çocuklar ve yaşlılar da dahil olmak üzere bazı akrabalarının ve komşularının bu kadar mesafeyi yürüyemediğini söyledi. Cebaliye’de kalanların gıda, ilaç ve mutfak gazına ciddi şekilde ihtiyaç duyduğunu sözlerine ekledi.

Şöyle dedi: “Açlık, sevdiklerinin kaybı ve yorgunluk insanların etini yiyip bitiriyor.” “İnsanlar yavaş yavaş ölüyor.”

İsrail Gazze’ye bir miktar yardım yapılmasına izin verdi ancak Hamas’ın bunu roket saldırıları için kullandığını ve sivillere yönelik yakıt depoladığını söyleyerek yakıt sevkiyatına karşı çıktı.

Gazze Sağlık Bakanlığı, bu hafta ölenlerin sayısının binlerce kadın ve çocuk dahil 13.000’den fazla kişi olduğunu tahmin ediyor.

Birleşmiş Milletler, kuzeyde tatlı suyun neredeyse tamamen yok olması nedeniyle şiddetli kuraklık ve su kaynaklı hastalık riskinin arttığı konusunda uyardı. Bölgeye su taşıyan İsrail boru hattının hâlâ kapalı olduğunu ve yerel tuzdan arındırma tesisinin hâlâ yakıt olmadan çalışamadığını ekledi.

Yardım grupları şişelenmiş su dağıtmak için kuzeye ulaşamadıklarını söylüyor. Fırınlar uzun zaman önce çalışmayı bıraktı ve pazarlarda buğdayın kıt olduğu söyleniyor. Birleşmiş Milletler, hayvancılığın açlıkla karşı karşıya olduğunu ve mahsullerin giderek daha fazla terk edildiğini söyledi.

Perşembe günü ayrıca güneye kaçan birçok Gazzeli’nin ateşkes süresince evlerine dönmeye çalışacağına dair işaretler de vardı. İsrail ordusu, ateşkes döneminde bölge sakinlerinin kuzeye dönmesinin engelleneceğini ve geri dönmeye çalışan bölge sakinlerinin “rahatsızlık” yaşaması ihtimaline karşı hazırlık yaptığını söyledi.

İsrail ordusu, İsrail kuvvetlerinin çatışmaların sona ermesi süresince Gazze’de kalacağını söyledi.