Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Tayvan muhalefeti dramatik bir anlaşmazlık nedeniyle bölünürken Çin’in ilişkileri tehlikede

Tayvan muhalefeti dramatik bir anlaşmazlık nedeniyle bölünürken Çin’in ilişkileri tehlikede

TAIPEI (Reuters) – Çin ile daha yakın ilişkiler kurmak isteyen Tayvanlı muhalefet partileri, büyük bir bölünmenin ardından Cuma günü ayrı cumhurbaşkanı adayları kaydettiler ve bu durum, potansiyel olarak Pekin’in baskısına meydan okuyan iktidar partisinin iktidarda kalmasının önünü açtı.

13 Ocak seçimleri, Tayvan’ı kendi toprağı olarak gören Çin’in, adayı kendi egemenlik iddialarını kabul etmeye zorlamak için askeri ve siyasi baskısını yoğunlaştırdığı bir dönemde yapılıyor.

Her ikisi de Çin’le daha iyi ilişkiler için mücadele eden muhalefetteki Kuomintang (KMT) ve daha küçük Tayvan Halk Partisi (TPP), iktidardaki Demokratik İlerleme Partisi’ne (DPP) karşı birlikte çalışmayı kabul etti, ancak ceza planlarında herhangi bir ilerleme kaydedilmedi. Birleşik başkanlık. .

Seçimi “barış ve savaş” arasında bir seçim olarak gösteren Çin, Demokratik İlerici Parti ve onun başkan adaylarının tehlikeli ayrılıkçılar olduğuna inanıyor ve müzakere tekliflerini reddediyor.

Perşembe günü geç saatlerde KMT, Trans-Pasifik Ortaklığı ile bir otelin konferans salonunda gazetecilerin önünde gerçekleştirilen ve televizyonda canlı olarak gösterilen son dakika görüşmelerinden anlaşmaya varılamaması üzerine çekildi.

Görüşmelere, Apple’ın ana tedarikçisi Foxconn’un (2317.TW) milyarder kurucusu ve bağımsız aday olarak yarışan Terry Gou aracılık etti.

En dramatik anlardan birinde, KMT başkan adayı Ho Yu-ae, TPP adayı Ko Wen-ji’den gelen özel bir kısa mesajı okudu; burada Ko, Go’nun başkanlık yarışından çekilmek için “bir neden bulması” gerektiğini söyledi.

Hem Ho hem de Ko Cuma sabahı adaylarını açıkladılar – Ho ateşli medya kişiliği Gou Shao-kung’u seçerken, daha küçük Trans-Pasifik Ortaklığı partisinden Ko, partinin yasa koyucularından biri olan ve ailesi Shin Kong’un büyük hissedarı olan Cynthia Wu’yu seçti. Grup. .

READ  Ukrayna, Rusya'nın yeniden bir araya gelmek için Bakhmut'a yönelik saldırılarını hafiflettiğini söyledi | Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş haberleri

Muhalefet görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından genel olarak başkanlık yarışından çekilmesi beklenen Joe, adaylığını Seçim Komisyonu’na kaydettirmek için son tarihten sadece üç saat önce bunu yaptığını doğruladı.

“Tayvan Boğazı’nda İstikrar”

Gao’yu tanıtırken Hu, “Tayvan Boğazı’nda istikrar ve Tayvan’ın güvenliğini sağlayacak, bu da tüm dünyaya güven verecek” sözünü verdi.

Muhalefet kampındaki kaosun aksine, Birleşik İlerici Demokrat Parti (UDP) Salı günü cumhurbaşkanı ve başkan yardımcısı adaylarını kaydederek kampanya yürütmenin eşiğindeydi.

Taipei’deki Ulusal Chengchi Üniversitesi’nde diplomasi profesörü ve Kuomintang’ın eski genel sekreter yardımcısı Huang Kui-po, muhalefetin seçim gününden önce DPP’nin iç skandalları gibi istifade edebilecekleri “olumlu değişiklikler” umduğunu söyledi.

Reuters’e “İki muhalefet partisi arasında zorlu bir mücadele olacak” dedi.

Tayvan’ın Demokratik İlerleme Partisi’nden Başkan Yardımcısı Lai Ching-te, kamuoyu yoklamalarında sürekli olarak önde gidiyor.

Cuma günü kampanya ekibi, seçimlerin “normale dönebilmesi” için muhalefete “ayrıntılı politikaları hızla sunmaya” çağrıda bulundu.

Perşembe günü geç saatlerde düzenlenen bir kampanya etkinliğinde konuşan Lai, ekibinin yoğun programından bahsetti, seçmenler ve medyayla siyaseti tartıştı ve muhalefetteki bölünmeye sert eleştirilerde bulundu.

“Ülkeyi yönetme görevini bu insanlara devretmeye cesaret edebilir miyiz?” diye sordu. dedi Lai. “Elbette bu doğru değil.”

Ancak o gün katıldığı 11 etkinliğe atıfta bulunarak, muhalefetteki bölünmeye rağmen elde ettiği başarılardan memnun olmadığını söyledi.

“Bu yatarken mi seçiliyor?” Lai, muhalif politikacıların saflarını birleştirmedeki başarısızlıklarının Lai’nin kolay zaferini garantileyeceği yönündeki önceki yorumlarına atıfta bulunarak sözlerine ekledi.

Tayvan borsası devam eden siyasi dramın etkisini çoğunlukla görmezden geldi, ancak seyahatle ilgili oyunlar Çin ile ilişkilerin iyileşmeyeceği ve Çinli turistlerin Tayvan’a dönmeyeceği endişelerini hafifletti.

Turizm ve Otelcilik alt endeksi (.THOI), düz gösterge endeksine (.TWII) kıyasla Cuma gününü %3,2 daha düşük kapattı.

READ  İran kulesi çöktüğünde kalabalık bir din adamıyla yüzleşirken 32 kişi öldü

(Yimou Li ve Sarah Wu’nun raporu; Arapça Bülten için Muhammed’in raporu) Ben Blanchard’ın ek yazıları ve raporları; (Raporlayan: Roger Tong) Düzenleyen: Lincoln Feast ve Gerry Doyle

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar

Yimu Li, Tayvan ile Çin arasındaki hassas ilişkiler, Çin’in askeri saldırganlığı ve Tayvan’ın yarı iletkenlerde küresel bir güç olarak oynadığı kilit rol de dahil olmak üzere Tayvan’la ilgili her şeyi kapsayan kıdemli bir Reuters muhabiridir. Üç kez SOPA ödülü sahibi olan yazarın son on yılda Hong Kong, Çin, Myanmar ve Tayvan’dan yaptığı haberler arasında Myanmar’ın Rohingya Müslümanlarına yönelik baskıları, Hong Kong protestoları ve Tayvan’ın Çin’in adayı asimile etmeye yönelik çok cepheli kampanyalarına karşı verdiği mücadele yer alıyor.

Sarah Wu, Taipei merkezli Tayvanlı bir muhabirdir ve teknoloji ve politika hakkında haber yapmaktadır. Daha önce Hong Kong’daki siyasi ve genel haberleri aktarıyordu. Fujian’da doğdu, Ontario’da büyüdü ve Harvard’dan mezun oldu.