Aralık 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Katar’da 8 savaş gazisi idam cezasına çarptırıldı: Savaş gemisi kullanıyorlardı

Katar’da 8 savaş gazisi idam cezasına çarptırıldı: Savaş gemisi kullanıyorlardı

Sekiz adam, Katar Silahlı Kuvvetlerine yardım eden özel bir şirkette çalışıyordu. (komik oyun)

Yeni Delhi:

Katar’da ölüm cezasına çarptırılan sekiz eski Hint Donanması subayı, İsrail adına casusluk yapmakla suçlandı. Sekiz adam, Katar silahlı kuvvetlerine yardım eden ve daha önce Hint savaş gemilerine komuta etmiş rütbeli subayların da bulunduğu özel bir şirkette çalışıyordu.

Ağustos 2022’de emekli subaylar casusluk suçlamasıyla tutuklandı ve casusluk ve devlet destekli terörizmle suçlandı. Raporlara göre sekiz adam, gizli bir denizcilik projesinde Katar adına casusluk yapıyordu.

Hükümlü olanlar Yüzbaşı Navtej Singh Gill, Yüzbaşı Birendra Kumar Verma, Yüzbaşı Saurabh Vashisht, Komutan Amit Nagpal, Komutan Purnendu Tiwari, Komutan Sugunakar Pakala, Komutan Sanjeev Gupta ve Denizci Rajesh Gopakumar. Katar Silahlı Kuvvetlerine eğitim ve diğer hizmetler sağlayan Al Dahra Global Teknolojiler ve Danışmanlık Hizmetleri adlı özel bir şirkette çalışıyorlardı.

Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada karardan şok olduğunu ve konuyu Katar yetkililerine ileteceğini söyledi.

Ödüllü lider

Geçen yıl Doha’da tutuklanan kişiler, İsrail adına gelişmiş Katar denizaltıları hakkında casusluk yapmakla suçlanıyordu. Bu denizaltılar, dünyadaki her donanma için değerli olabilecek, gizlilik yeteneklerini artıran özel malzemelerle kaplıydı.

Edinilen bilgiye göre denizaltılar bir İtalyan gemi inşa şirketiyle işbirliği yapılarak inşa edildi.

2019 yılında Komutan Purnendu Tiwari, yurtdışındaki Hintlilere verilen en yüksek onur olan Pravasi Bharatiya Samman ödülüne layık görüldü. O dönemde Doha’daki Hindistan Büyükelçiliği bir genelgede, ödülün Hindistan’ın yurtdışındaki imajını güçlendirdiği için Komutan Tiwari’ye verildiğini belirtmişti.

“Bu ödül, Katar Emiri Deniz Kuvvetlerinin yeteneklerinin geliştirilmesine ve dolayısıyla Hindistan ile Katar arasındaki ikili işbirliğinin geliştirilmesine yaptığı katkının takdiri olarak verilmektedir. O, Hindistan Silahlı Kuvvetlerinin, yerleşik olmayan Hintlilere ayrılan bu en yüksek onuru alan ilk üyesidir. ve medya görevlileri.” dedi.

READ  Kiev: Ukrayna'nın Kırım kentinde Rusların yardımıyla İranlı danışmanlar öldürüldü

Komutan Tiwari, Dahra Global Teknolojiler ve Danışmanlık Hizmetleri’nin Genel Müdürüydü ve Hindistan Donanması’nın bir parçasıyken birçok savaş gemisine komuta etmişti.

“Tüm seçenekleri keşfedin”

Sekiz kişinin kefalet başvuruları birçok kez reddedildi ve Perşembe günü Katar Asliye Mahkemesi tarafından aleyhlerine karar verildi.

Dışişleri Bakanlığı karara yanıt olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi: “İdam cezası kararı bizi derinden sarstı ve ayrıntılı kararı bekliyoruz. Aile üyeleri ve hukuk ekibiyle temas halindeyiz ve konuyu araştırıyoruz.” Tüm yasal seçenekler.”

Sözlerine şöyle devam etti: “Bu davayı çok önemsiyoruz ve yakından takip ediyoruz. Her türlü konsolosluk ve hukuki desteği sağlamaya devam edeceğiz. Kararı Katar yetkilileriyle de görüşeceğiz.”

NDTV artık WhatsApp kanallarında mevcut. Linki tıkla Sohbetinizde NDTV’den en son güncellemeleri almak için.