Kasım 29, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rus füze cephaneliğinin durumu nedir?

Rus füze cephaneliğinin durumu nedir?

Washington (AFP) – Rusya Ukrayna’yı bombaladı Bu hafta, askeri gözlemciler Rusya’nın cephaneliğinde hala kaç tane ve ne tür füze olduğunu merak ediyor. Başka bir deyişle, Kremlin bu barajı ne kadar sürdürebilir?

Bazı analistler, yaklaşık sekiz aydır süren savaş uzayıp ekonomisini yaptırımlarla vurarak daha az isabetli füzelere yönelmeye zorlarken Rusya’nın uzun menzilli hassas silah stokunun tükeniyor olabileceğine inanıyor.

Rusya’nın, ortaya çıkmaya başlayan aynı yoğunlukta Ukrayna’ya yönelik saldırılara devam etmek için yeterli silaha sahip olup olmadığı belirsizliğini koruyor. 8 Ekim’de Kerç köprüsünde patlama Kırım, Moskova tarafından ilhak edildi.

Rus cephaneliği hakkında bilinen ve bilinmeyenlere bir bakış:

Rusya ne diyor?

Rus yetkililer, ordunun yeterli uzun menzilli füze stoğuna sahip olduğunu ve fabrikaların daha fazla ürettiğini söyleyerek, Batılıların arzlarının azaldığı yönündeki iddialarını reddediyor.

Rus ordusu kaç füze ateşlediğini ve kaç tane kaldığını söylemedi ve Rus cephaneliğinin durumunu bağımsız olarak değerlendirecek veri yok.

Başkan Vladimir Putin yakın zamanda silah üretimini artırma planlarını tartışmak üzere bir toplantıya başkanlık etti, ancak televizyonda yayınlanan tanıtım notlarında belirtilen ayrıntılardan kaçındı.

Rusya son zamanlarda neye güveniyor?

Ne zaman Rus ordusu Ukrayna’ya füze saldırısı düzenledi Pazartesi itibariyle, uzun menzilli hassas silahlarının tamamını kullandı: stratejik bombardıman uçağı Kh-55 ve Kh-101 seyir füzeleri, denizden fırlatılan Kalibr seyir füzeleri ve karada konuşlu İskender füzeleri.

Rus kuvvetleri ayrıca, bazı gözlemcilerin Rusya’nın silah sıkıntısının bir işareti olarak aldığı yer hedeflerini vurmak için S-300 karadan havaya füze savunma sistemlerini defalarca kullandı.

Washington merkezli Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi’nden Ian Williams, Rusya’nın hava savunma ve gemisavar füze sistemlerini yeniden kullanmasının, kara hedeflerini vurmaya yönelik daha gelişmiş füzelerinin tükendiğini gösterdiğini söyledi.

READ  Ernest Shackleton'ın kayıp gemisi Endurance, 107 yıl sonra Antarktika'da bulundu

Williams, bir Rus S-300 hava savunma sisteminden yapılan saldırıların “sert askeri hedefleri vurmak için ‘yerçekimine’ sahip olmadığını ve vurmak istediğiniz binaya ulaşana kadar kara saldırı rolünde isabetliliğe sahip olmadığını” söyledi. “Bu gerçekten onları etere çekmek ve nereye indiklerini görmek.”

Bununla birlikte, kullanımları, daha gelişmiş hava savunma silahları ile değiştirilen bu füzelerin eski alt tiplerinin bol stokunun yanı sıra, ordunun öncelikli hedefler için daha pahalı ve gelişmiş uzun menzilli füzeleri tutma arzusu ile açıklanabilir. .

Rakamlara ulaşmak zor olsa da, Rusya’nın silahlarını kullanma şekli çok şey anlatıyor. Mykolaiv’e yapılan son saldırıda, yerdeki bir hedefi vurmak için karadan havaya füze kullanıldı.

Londra merkezli Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nün askeri uzayda kıdemli üyesi olan Douglas Barry, bunu “füze ​​stoklarının tükenmekte olduğuna dair kesin bir işaret” olarak nitelendirdi.

Washington ne diyor?

Biden yönetimi, Rusya’nın en etkili silah stokunu tükettiğine dair kanıtlar olduğuna inanırken, ABD’li yetkililer Moskova’nın Kiev ve diğer Ukrayna şehirlerindeki sivil bölgelere yönelik son saldırılarında geri adım atmaya hazır veya istekli olduğuna dair hiçbir belirti olmadığını söylüyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Rusya’nın bırakmış olabileceğine inandığı hemen belli değildi. Ancak iki yetkili, ABD hükümeti analistlerinin, Kerç Köprüsü patlamasının ardından Rusya’nın topçu değil, seyir füzeleri veya daha ucuz, daha kısa menzilli füzeler kullandığını ilgiyle kaydettiğini söyledi.

Yetkililer, bu seçeneğin Rusya’nın ucuz ve güvenilir orta menzilli silahlarının tükendiğini ve yaptırımlar ve tedarik zinciri kesintileri nedeniyle stoklarını yenilemekte sorun yaşadığını gösterebileceğini söyledi.

Rusya’nın askeri gücüne ilişkin iç değerlendirmeleri görüşmek üzere isminin açıklanmaması koşuluyla konuşan yetkililere göre, Kiev’in Kerç Köprüsü olayından önce yaşadığı göreceli sakinlik, Rusya’nın sınırlı kaynaklarını korumaya çalıştığının bir işareti olabilir.

READ  Brezilyalı futbol yıldızı Neymar, seçimden günler önce aşırı sağcı Bolsonaro'yu destekliyor | Neymar

Hedef seçiminin arkasında ne var?

Rusya yüksek değerli hedefler ve temel altyapı için en iyi füzelerini kullanırken, çok sayıda hatalı füze fırlatmak hava savunmasını karıştırmayı amaçlayabilir.

Ancak Williams, Moskova’nın barajını bilerek stratejik hareket edebileceğini kaydetti. Ukrayna’da panik yaratma umuduyla sivil hedefleri vuracaksınız Kiev’i Rusya’nın lehine bir ateşkesi kabul etmeye zorladı.

“Zulmün asıl mesele olduğu, giderek daha belirgin hale geliyor” dedi.

___

Tara Cobb Washington katkıda bulundu.

—-

Associated Press’in savaş haberlerini takip edin. https://apnews.com/hub/russia-ukrayna