Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Linda Thomas Greenfield: ABD’nin Birleşmiş Milletler büyükelçisi Rusya’nın Ukrayna’daki eylemlerinin ‘savaş suçları oluşturduğunu’ söyledi

Linda Thomas Greenfield: ABD'nin Birleşmiş Milletler büyükelçisi Rusya'nın Ukrayna'daki eylemlerinin 'savaş suçları oluşturduğunu' söyledi

BBC’nin Newshour gazetesine Perşembe sabahı verdiği röportajda, “Savaş suçları oluşturuyorlar, sivillere yönelik hiçbir şekilde meşrulaştırılamayacak saldırılar var” dedi.

Biden yönetiminin diğer yetkilileri, Rusya’nın savaş suçları işlediğini – silahlı çatışmanın uluslararası yasalarını ihlal ettiğini – açıkça belirtecek kadar ileri gitmedi ve bunun yerine bu tür suçların işlendiğine dair “inandırıcı raporlara” atıfta bulundu ve onları destekledi. Moskova’nın eylemlerine ilişkin soruşturmalar.

Başkan Yardımcısı Kamala Harris Perşembe günü, Ruslar tarafından işlenen “vahşetlere” atıfta bulundu ve Birleşmiş Milletler’in Rus savaş suçları iddialarını araştırması gerektiğini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price Perşembe günü daha sonra yaptığı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’in Pazar günü yaptığı yorumları yineleyerek, Rusya’nın savaş suçları teşkil edecek eylemleri hakkında “son derece güvenilir raporlar gördüğünü” söyledi.

Thomas Greenfield BBC’ye verdiği bir röportajda, Rusya’nın savaş suçlarından suçlu olup olmadığı sorusunun “her gün soruyoruz ve Rusya’nın Ukrayna halkına karşı işlediği suçları belgelemek için uluslararası toplumdaki diğer kişilerle birlikte çalışıyoruz” dedi. “.

“Hala hastaneden taburcu olan, hamile, kanayan, çığlık atan, ağlayan bir kadının fotoğraflarını görüyorum. Bu inanılmaz. Ve biz Rusya’yı rotasını değiştirmeye çağırıyoruz. Bu çatışmayı bitirmeleri gerekiyor, savaşı durdurmaları gerekiyor. ve diplomasiye geri dönmeleri gerekiyor. Ukraynalılara bunu durdurma çağrısına güçlü desteğimizi açıkça belirttik.”

Thomas Greenfield, savaş suçlarının nasıl kovuşturulacağına dair spekülasyon yapamayacağını, ancak “önemli olan kanıtları toplamamız ve onu kullanmaya hazır ve hazır olmamızdır” dedi.

Büyükelçi ayrıca, ABD’nin UCM’nin bir üyesi olmamasına ve diğer ICC soruşturmalarını eleştirmesine rağmen, Rusya’nın Ukrayna’daki eylemlerine ilişkin UCM’nin soruşturmasını desteklediğini de kaydetti.

Biz her zaman ceza mahkemesinin gereğinde harekete geçmesinden yana olduk” dedi.

Perşembe günkü Dışişleri Bakanlığı brifinginde konuşan Price, ICC soruşturmasını memnuniyetle karşıladı ve bunun kanıtların korunmasına – savaş suçları işlemek için resmi bir karar vermede kilit bir faktör – odaklanmasına atıfta bulundu.

READ  Papa Francis: Kanada gezisi emekli olması gerekebileceğini gösterdi | Papa Francis

“Kanıtların korunduğunu görmek istiyoruz. Biz ve biz raporlar ve temelden kanıtlar arasındaki evliliği yapacağız ve eğer uluslararası toplum savaş suçlarının işlendiğine, vahşetlerin işlendiğine, insan haklarının işlendiğine karar verirse, karar verirsek. Suistimaller işlendi ve bundan sorumlu tutulacağız” dedi Price. Failler, ister Moskova’da otursunlar, ister Ukrayna’da sahada liderler olsunlar kesinlikle.”

Mariupol’deki bir hastaneye yapılan saldırılara ve okullara, hastanelere ve otobüslere yönelik saldırılara atıfta bulunarak, “Gerçek şu ki, Cenevre Sözleşmeleri uyarınca bir savaş suçu teşkil edecek sivillere yönelik kasıtlı saldırılara ilişkin çok güvenilir raporlar gördük.” dedi. Arabalar ve ambulanslar.

Harris: Rusya’nın saldırıları ‘hayal edilemez boyutlarda vahşet’ anlamına geliyor

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile birlikte Perşembe sabahı Varşova’da düzenlediği basın toplantısında konuşan Harris, Rusya’nın Ukrayna’daki saldırılarının “hayal edilemez boyutlarda vahşet” olduğunu söyledi. Ancak Rusya’nın eylemlerini savaş suçu olarak nitelendirmekte yetersiz kaldı. Harris, “Masum sivillere yönelik herhangi bir kasıtlı saldırının bir ihlal olduğu konusunda da çok netiz” dedi.

“Birleşmiş Milletler, bir inceleme ve soruşturmanın gerçekleştirileceği bir süreç oluşturdu ve elbette uygun ve gerekli olduğunda katılacağız” dedi. Dünyanın gözünün bu savaşta ve Rusya’nın bu saldırganlık ve vahşetle bağlantılı olarak yaptıklarında olduğundan hiç şüphem yok” dedi.

ABD, Rusya ile daha geniş bir savaşa yol açmadan Ukrayna'ya nasıl yardım etmeye çalışıyor?

Duda, Ukrayna’da savaş suçlarını “açık” olarak nitelendirerek daha yüksek sesle konuştu ve ülkesine gelen mültecilerin telefonlarında buna dair kanıtlar olduğunu söyledi.

Üst düzey bir yönetim yetkilisi, Harris’in yorumlarının, yönetimin sivillerin kasıtlı olarak hedef alınmasının savaş suçu olarak tanımlanacağı ve soruşturulması gerektiği yönündeki tutumuyla uyumlu olduğunu ve bunların BM Soruşturma Komisyonu tarafından yürütülen bir soruşturmaya atıfta bulunduğunu söyledi.

Pazar günü Blinken, ABD’nin “sivillere yönelik ve savaş suçu teşkil edecek kasıtlı saldırılara ilişkin güvenilir raporları” araştırdığını söyledi, ancak ABD’nin Moskova’nın savaş suçlarından suçlu olduğuna dair bir değerlendirme yaptığını açıklamadı.

READ  Toronto'da evsiz bir adamı öldürmekle suçlanan sekiz genç kız tutuklandı.

“Şu anda yaptığımız tüm bunları belgelemek, bir araya getirmek, ona bakmak ve savaş suçlarının işlenip işlenmediğini araştıran uygun kişi, kurum ve kuruluşlar olarak CNN’in Devlet Başkanlığını destekleyebilmemizi sağlamak. Sendika,” dedi Blinken. En, ne yapıyorlarsa.” Şimdi bu raporlara bakıyoruz. Çok güvenilir. Her şeyi belgeliyoruz.”