Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Hızlı moda devi küresel erişimini genişletmeyi planlarken Shein, ABD’de halka arz başvurusunda bulundu

Hızlı moda devi küresel erişimini genişletmeyi planlarken Shein, ABD’de halka arz başvurusunda bulundu

Shein Group Ltd. geçici mağazası. 10 Kasım 2023 Cuma günü ABD’nin New York kentindeki Times Meydanı’ndaki Forever-21 mağazasının içi.

YukiIwamura | Bloomberg | Getty Images

CNBC’nin edindiği bilgiye göre Shein, ABD’de halka açılmak için gizlice başvuruda bulundu; Çin merkezli hızlı moda şirketi, uzun zamandır söylentilere konu olan bir halka arzla küresel erişimini genişletmeyi planlıyor.

Konuyla ilgili bilgi sahibi kişilerin Pazartesi günü yaptığı açıklamaya göre perakendecinin değeri en son 66 milyar dolardı ve 2024 gibi kısa bir sürede kamu piyasalarında ticarete başlamaya hazır olabilir.

Şirketin şu anda değerinin ne kadar olduğu bilinmiyor. Ancak konuya aşina olan kişiler, onun değerlendirmesinin Shein ile birlikte çalıştığı danışmanlar arasındaki tartışmanın merkezi noktası olduğunu söyledi.

Gizli dosyalama yaygındır çünkü şirketlerin SEC ile iletişim kurmasına ve başvurularında gerekli değişiklikleri özel olarak yapmasına olanak tanır. Önümüzdeki birkaç ay içinde Shein muhtemelen evraklarında düzenlemeler yapacak ve ajansın birçok sorusunu yanıtlayacak. Başvuru, şirket ilk halka arzına devam etmeye hazır olduğunda duyurulacak. Bu noktada SEC ile olan iletişimler ve menkul kıymetlerinde yapılan değişiklikler de kamuya açıklanacak.

Shein, modaya uygun tasarımları, sonsuz seçenekleri ve ucuz fiyatlarıyla dünyanın dört bir yanındaki tüketicileri büyüledikten sonra son birkaç yılda hızlı bir yükseliş kaydetti. Ancak Sheen’in şirketi, tedarik zincirinde zorla çalıştırma, iş yasalarını ihlal etme, çevreye zarar verme ve bağımsız sanatçıların tasarımlarını çalma suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı.

Şirket şu anda yeni seçilen Çin Komünist Partisi Temsilciler Meclisi Komitesi tarafından soruşturma altında ve Pekin’le bağları nedeniyle incelemeyle karşı karşıya kaldı. 16 Cumhuriyetçi başsavcı da dahil olmak üzere çok sayıda yasa koyucu, SEC’e, Shein’in ABD’de ticarete başlamasına izin vermeden önce tedarik zincirinde zorunlu çalıştırma kullanmamasını sağlama çağrısında bulundu.

READ  Hisse senetleri, bir ayı piyasası ile fırçadan sonra yükseliyor

Ekim ayında şirketin yeni grup başkan yardımcısı ve eski SoftBank CEO’su Marcelo Claure, CNBC’ye verdiği bir röportajda Shen’in milletvekilleriyle işbirliği yaptığını ve çalışmayı açıklamak için onlarla görüşmeye zaman ayırdığını söyledi. Ziyaret ettiği Şin fabrikalarında “zorunlu çalıştırma diye bir şeyin olmadığını” söyledi. Ancak şirket, tedarik zincirinde zorla çalıştırmanın varlığını defalarca kabul etti ve bunu düzeltmek için adımlar attığını belirtti.

Shen, bilinmeyen bir Çinli perakendeciden merkezi Singapur’da bulunan küresel bir deve dönüşürken, büyük ölçüde gölgede kaldı. ABD halka arzına hazırlanmak için açık bir girişimle açılmaya başladığı bu yıla kadar kamuoyuna çok az şey söyledi ve yaptı.

Çinli CEO Sky Xu görevine devam ederken Shen, bu yılın başlarında eski Bear Stearns yatırım bankacısı Donald Tang’ı CEO ve kamuoyuna açık yüzü olarak atadı. İyi duyurulan bir dizi pop-up etkinliğe ev sahipliği yaptı, iyi karşılanan bir PR kampanyasıyla etkileyicileri Çin fabrikalarına gönderdi ve bağımsız tasarımcılarının ve şirketin diğer arkadaşlarının yer aldığı göz alıcı partilerle ticari basına kur yaptı.

Sheen, şirketin ayırt edici özelliği haline gelen birçok olumsuz suçlamanın üstesinden gelmek için çok çalıştı ve anlatıyı değiştirmeye çalışırken yöneticilerini görüşmelere hazır hale getirdi.

Yakın zamanda marka yönetim şirketi Authentic Brands Group ve alışveriş merkezi sahibi Simon Property Group’un yer aldığı bir ortak girişim olan Sparc Group’un yaklaşık üçte birini satın aldı ve bunu yaparak şirketin ABD’nin gözünde meşrulaşmasına yardımcı olabilecek güçlü bir ABD müttefiki haline geldi. Amerikalı düzenleyiciler.

Anlaşmanın bir parçası olarak Shein, eski rakibi Forever 21 ile ortaklık kurarak Shein’in öncelikle web sitesi üzerinden kıyafet tasarlamasını, üretmesini ve dağıtmasını sağlayacak ortak markalı bir giyim serisini ortaya çıkardı. Shein, Forever 21 mağazalarında pop-up etkinliklere ev sahipliği yaptı.

READ  Tesla kazanç tahminleri. Bu nedenle stoklar düştü.

Shein’in ABD düzenleyicilerinin güvenini kazanmadan önce yapması gereken daha çok iş var. Sayısız sorunlarının yanı sıra CEO’su, şirket hakkında röportaj vermeyen veya kamuya açık konuşmayan belirsiz bir figür olmaya devam ediyor. Bu uygulama, düzenli olarak kendi yöneticilerini görevlendiren ABD’deki diğer halka açık şirketlerden önemli bir farkı temsil ediyor. Ekim ayında şirket CNBC’ye Xu’nun hâlâ Çin vatandaşı olup olmadığını söylememişti.

Kaynaklar, şirketin halka arzda ana sigortacılar olarak Goldman Sachs, JPMorgan ve Morgan Stanley’i seçtiğini söyledi.

Shen yorum yapmayı reddetti. Goldman Sachs, JPMorgan ve Morgan Stanley yorum yapmadı.

Pazartesi günü erken saatlerde Çin medyası Chen’in raporu hakkında haber yaptı.