Haziran 26, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kevin Dirk, Cambridge Merkez İstasyonu’nun dışındaki halka açık heykelin açılışını yaptı

İngiliz sanatçı Gavin Dirk, sürrealist sanat formlarından ve sanatçının ‘mitinden’ esinlenerek yeni bir kamusal sanat eseri yarattı. Bronz heykel, Yunan tanrıçası Ariadne’yi klasik bir figürün çalışması olarak tasvir ediyor ve izleyiciyi büyük bir metafizik labirentine davet ediyor. Hoşnutsuz Çinli sanatçı I Weiwe Cuma günkü törene katıldı.

Bir resme bakmayı hayal ettiğim şey, Ariadne Rapt bir rüya resmi gerçekleştirdi. – Gavin Durk

Uluslararası üne sahip heykeltıraş Gavin Dirk, Cambridge’in merkezindeki CB1 Geliştirme Merkezi’nde yeni bir sanat eserinin açılışını yaptı. ‘Ariadne Wrapped’ adlı heykel, şehir merkezinin dışında yer alıyor ve sanatçı tarafından istasyonun kolonilerine karşı oynamanın “odak dışı klasik bir formu” olarak tanımlanıyor.

Ariadne Wrapped, Yunan mitolojisinde Theos Labirenti ve Minotar’ın kaçmasına yardım ettiği söylenen Ariadne’nin efsanevi karakterini; Ariadne daha sonra Naxos’a götürüldü ve orada Selanikliler tarafından terk edildi. Turk’ün çalışması ilk bakışta tozlu bir örtünün içine gizlenmiş ipten yapılmış bir nesneyi gösteriyor. Bununla birlikte, kumaş sanat eserinin önemli bir parçasıdır, Ariadne tutarlı bir ulaşım önerir ve şekil, geçen trenlerin koşuşturmacasıyla tutarlıdır. Farklı çapraz ipler, yeni bakış açılarını simgeleyen navigasyon hatlarını temsil eder.

Gavin Dirk’in Ai Weiwei ile yeni halka açık heykeli Deborah Curtis’in lansmanı sırasında çekilmiş fotoğrafı © Artlyst 2022

Kapalı nesnenin şekli, kadın kahraman Ariadne, elleri klasik bir eğik pozisyonda başının üzerine kaldırılmış, terk edilmiş bir duruşu temsil eder. Bu tasvir aracılığıyla Durg, değer temalarını ve dünyayı ve erkek bakış açısını nasıl gördüğümüzü araştırıyor.

Durk, Ariadne’nin heykeline ilham kaynağı olarak, çoğunlukla beyaz bir sütunlu bina ve meydanı betimleyen sürrealist çalışmalarıyla tanınan İtalyan metafizik sanatçısı Giorgio di Sirigo’dan alıntı yapıyor. İkincisinin eğik figürü, istasyon binasındaki bir dizi kemerin önünde yer almaktadır. Şakacı Trump L’Oil’in kullanımı ve canlı meydandaki heykelin muğlaklığı, izleyicinin anlamını sorgulamasına neden oluyor.

READ  SF, 114 üniteli oteli evsizler için konut haline getirmek için 34,8 milyon dolar harcamayı onayladı

Sarkin bir parça olarak Durkin’in parçası, sanatçı ikilisi Cristo ve Jean-Claude’un eserlerini andırıyor. Bu sanat eseri sarma konsepti göz kamaştırıyor. Bu fikir Durk’a ilham verdi ve Ariadne ile tarih, bağlam ve zaman içinde mecazi olarak giyinmiş bir kişi olarak tanışıyoruz.

“Cambridge Station dışındaki bu çok yakın tarihli çalışma, çalışmamdan farklı temaları bir araya getirerek, yarattığım diğer çalışmaları içeren psikanalitik bir manzara olarak gördüğüm şeyi zenginleştiriyor. St. Paul Katedrali’nin önünde 12 metrelik bir çivi, Baddington Havzası’nda büyük bir fiş deliği ve çerçevelerden sarkan birkaç büyük oturma kapısı (en son, L’Age D’Or ‘Müzenin dışındaydı) Rotterdam’dan). “

2018 yazında Kevin Dirk, Cambridge doğumlu sanatçı Adam Dont ile birlikte yerel topluluk için halka açık üç bisiklet turunda ‘Metafizik Bisikletçi’yi gezdi. Durk tarafından tasarlanmış renkli, çizgili bisikletler, Cambridge’deki herkese çevrelerindeki kamusal sanatı her gün yeni gözlerle görmeleri için ilham verdi. Bu yılın ilerleyen saatlerinde Cambridge’deki The Hyung Gallery, Durk’un eserlerinden oluşan ve sanatçının atık, tüketici ve tarihsel referanslara olan ilgisini araştıran bir sergi sergileyecek.

Gavin Durk (d. 1967) İngiltere doğumlu uluslararası bir sanatçıdır. Boyalı bronz, balmumu işi, geri dönüştürülmüş sanat tarihi anıtları ve sanatta atık kullanımı dahil olmak üzere çağdaş İngiliz heykelinin birçok biçiminde öncüydü. Turkin Oeuvre, yazar ve kimlik üzerine söyleşileri ele alıyor. Sanatçının ‘miti’ ve bir eserin gerçekliği ile ilgileniyordu.

Prestel, 2013 yılında Gavin Türk hakkında yirmi yılı aşkın çalışmalarını gösteren bir monografi yayınladı. 2014’te Trolley Books, sanatçının otuz önemli katkıda bulunan eseriyle ilgili eğlenceli temaları araştıran ‘Bu Gavin Dirk hakkında bir kitap değil’ yayınladı.

Gavin Dirk, Londra, İngiltere’deki St. Paul Katedrali’nin yanındaki One New Change’de 12 metrelik bir heykel çivisi de dahil olmak üzere bir dizi büyük kamu heykeli yapmakla görevlendirildi. Axis Mundy (2017), Londra’daki Paddington Havzası’nda bulunan bir tapanın büyütülmüş, boyalı bronz bir heykelidir. L’Âge d’Or (2019), Rotterdam’daki Göç Müzesi’nin dışında kalıcı olarak bulunan büyük bir bronz açık kapı.

READ  CNN Türk, Türkiye'nin Yunanistan'ı işgalini açıkça tartışıyor

Gavin Durk, diğer saygın sanatçılar arasında, malzemeleri ve süreçleri, şok hileleri ve açıklıklarıyla tanınan, 1988’de birlikte performans göstermeye başlayan İngiliz sanatçılar için Genç İngiliz Sanatçılar (YBAS) dat etiketinin bir parçasıdır. Girişimci Tutum.

Durk, yaşamı boyunca boyalı bronz, balmumu ve sanatta hurda kullanımı dahil olmak üzere çeşitli heykellere öncülük etti. Ayrıca Turk’ün enstalasyonları ve heykelleri telif hakkı, özgünlük ve kimlik konularını ele alıyor.

Fotoğraflar: Deborah Curtis © Artlist 2022

devamını oku

Ziyaret etmek


İlgili Mesajlar