Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kıbrıs Kıbrıs, Kıbrıs Türk makamlarından pasaportun kaldırılmasını talep ediyor – EURACTIV.com

Kıbrıs Kıbrıs, Kıbrıs Türk makamlarından pasaportun kaldırılmasını talep ediyor – EURACTIV.com

Kıbrıs hükümeti 23 Ağustos Pazartesi günü adanın kuzey kesiminden ayrılan Kıbrıslı Türk yetkililerin pasaportlarını geri çekeceğini duyurdu.

Mevcut lider Erzin Tatar da dahil olmak üzere birçok Kıbrıslı Türk yetkilinin, Kıbrıs Türk devletini yönetmelerine rağmen Kıbrıs Cumhuriyeti’nin pasaportlarını elinde bulundurduğu veya elinde bulundurduğu biliniyor.

Doğu Akdeniz adası, 1974’te kısa bir Yunan esinli darbeden sonra bir Türk işgali ile bölünmüştü. Kuzey Kıbrıs sadece Türkiye tarafından tanınırken, Kıbrıslı Rumlar tarafından yönetilen Kıbrıs Cumhuriyeti uluslararası alanda tanınmaktadır.

Mevcut Kıbrıs yönetimi, Kıbrıslı Türklerin eylemlerinin Kıbrıs’ın bütünlüğünü baltaladığını iddia ederek Rus oligarklarına ve Malezyalı kaçakları iyi bağlantıları olan Kamboçyalılara binlerce pasaport satarak milyarlarca dolar kazandı.

Yeniden birleşme çabaları defalarca başarısız oldu ve denizlerdeki enerji rezervleri konusundaki anlaşmazlıktaki ilişkiler, Türkiye’nin Kıbrıs’ın barış görüşmelerini yeni bir konumda tutmasını ve Türkiye’nin çitlerle çevrili şehrin bir bölümünü açmasını talep etmesiyle yeni bir düşük seviyede. 1974 savaşının sakinleri.

Hükümet sözcüsü Marios Peliganos, Kıbrıs’ın “sahte devlet kabinesine” katılan veya Varşova’yı yeniden açma girişimlerine karışan kişilere iptal edilmiş, yenilenmiş veya yenilenmiş pasaport vermeyi reddedeceğini söyledi.

Pelicanos, “Yaptıkları eylem ve eylemlerle Anayasa’yı ihlal etmekte ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenliğini, bağımsızlığını, toprak bütünlüğünü ve güvenliğini baltalamaktadırlar.” dedi.

Kıbrıs Türk makamları Temmuz ayında Varşova’nın sahil banliyösünün yeniden yerleşim için kısmen yeniden açıldığını duyurdular, ancak bunu bir toprak gaspı olarak gören Kıbrıslı Rumlardan sert kınama aldı.

Bölge, onlarca yıldır yerleşime izin verilmeyen bir Türk askeri bölgesi.

Yerel basında çıkan haberlere göre, Kıbrıs Türk bağımsızlığının güçlü bir destekçisi olan Tatar, 2000 yılında Kıbrıs pasaportu aldı. Tatar, bağımsızlıktan sonra 1960 yılında Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulması müzakerelerinde danışman olarak görev yapan tanınmış bir teknokratın oğludur. Birleşik Krallıktan.

READ  Turks & Caicos'taki Kylie Jenner ve Travis Parker, bir gece için 43 bin £ Island Villa hayranını ayırdı