Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Beş yıl sonra, genç Türkler BJP ile Kongre arasında bölündü Ahmedabad News

2017 Meclis seçimleri öncesinde, Gujarat’ın siyasi arenasında üç genç itfaiyeci vurularak öldürüldü: Alpesh Thakur, Hardik Patel ve Jignesh Mewani. İlginç bir şekilde, üçü de kendi topluluklarında, yani OBC Tagore, Patidar ve Dalit’teki isyanlarla ünlü oldular.
Alpesh, Gujarat’tan Kshatriya Thakur Sena’yı kurdu, Tagore topluluğunu kendi etrafında seferber etti ve perhizle ilgili önemli bir konuda hükümeti devraldı. Hardik Patel, topluluğun rezervasyon mücadelesine öncülük eden Patidar Anamath Andolan Samiti’nin toplayıcısı oldu. Jignesh Mewani, 2016 Una Dalit katliamının ardından Dalitlerin refahı için savaşıyor.
Bu süreçte üçü de “Üç Jön Türk” unvanını kazandı. Evet, 2017 seçimlerinde BJP’ye seçim zararı verdiler.
Şimdi, beş yıl sonra, eyalet Aralık 2022’de başka bir meclis seçimiyle karşı karşıya kalırken, Hardik Patel’in Kongre partisinin eyalet kanadının yürütme başkanı olarak resmi olarak katılması ve 2017 seçimlerini bağımsız olarak kazanan Jignesh Mewani’nin katılması bekleniyor. Meclis seçimlerinden kısa bir süre önce Kongre. Üçünden sadece Alpesh Thakur siyasi arenanın eşiğine itilmiş gibi görünüyor.
Ve sebepsiz değil. Kongre adına Kuzey Gujarat’taki Radhanpur seçim bölgesinde ilk meclis seçimlerine itiraz etti ve kazandı. 2019 Lok Sabha seçimlerinden önce Thakur, Kongre’den ayrıldı ve daha sonra BJP’ye katıldı. Radhanpur meclisi seçim bölgesi ara seçiminde BJP için yarıştığında, seçmenler tarafından reddedildi ve kaybetti. O zamandan beri, Thakur siyasi odaktan daha da uzaklaştı.
GPCC başkanı bir OBC Tagore lideri olduğu için Kongre, Patidarlar ve Dalitler arasındaki tabanını güçlendirmek için Hardik Patel ve Jignesh Mewani’nin karizmasını kullanmak istiyor. İkisinin daha ne kadar büyü yapabileceğini sadece zaman gösterecek.