Mayıs 26, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kıbrıs, Kıbrıs Türk makamlarından pasaportu kaldıracak

Lefkoşa, 23 Ağustos (Reuters) – Türk hükümeti Pazartesi günü, adanın kuzey kesiminden ayrılan Kıbrıslı Türk yetkililerin pasaportlarını iptal edeceğini söyledi.

Mevcut lider Erzin Tatar da dahil olmak üzere birçok Kıbrıslı Türk yetkilinin, Kıbrıs Türk devletini yönetmelerine rağmen Kıbrıs Cumhuriyeti’nin pasaportlarını elinde bulundurduğu veya elinde bulundurduğu biliniyor.

Doğu Akdeniz adası, bir Türk işgalcinin Yunan esinli kısa bir planının ardından 1974’te bölündü. Kuzey Kıbrıs sadece Türkiye tarafından tanınırken, Kıbrıslı Rumlar tarafından yönetilen Kıbrıs Cumhuriyeti uluslararası alanda tanınmaktadır.

Mevcut Kıbrıs yönetimi, milyarlarca dolar yapmak için Rus oligarklarından ve Malezyalı kaçaklardan iyi bağlantıları olan Kamboçyalılara kadar binlerce kişiye milyarlarca sattı.

Yeniden birleşme çabaları defalarca başarısız oldu ve denizlerdeki enerji rezervleri konusundaki anlaşmazlıktaki ilişkiler, Türkiye’nin Kıbrıs barış görüşmelerinin yeni bir konuma getirilmesini talep etmesi ve Türkiye’nin çitlerle çevrili şehrin bir kısmını açmaya başlamasıyla yeni bir dipte. 1974 savaşının sakinleri.

Hükümet sözcüsü Marios Peleganos, Kıbrıs’ın “sahte hükümet kabinesine” katılan veya Varşova’yı yeniden açma girişimlerine karışan kişilere pasaportlarını geri çekmeyi, yenilemeyi veya vermeyi reddettiğini söyledi.

Peleganos, “Yaptıkları eylem ve eylemlerle Anayasa’yı ihlal etmekte ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenliğini, bağımsızlığını, toprak bütünlüğünü ve güvenliğini baltalamaktadırlar.” dedi.

Kıbrıs Türk medyası, operasyona Tatar da dahil olmak üzere 14 kişinin katıldığını bildirdi.

Kıbrıs Türk makamları Temmuz ayında Varşova’nın sahil banliyösünün yeniden yerleşim için kısmen yeniden açıldığını duyurdular, ancak bunu bir toprak gaspı olarak gören Kıbrıslı Rumlardan sert kınama aldı. Bölge, on yıllardır yerleşime izin verilmeyen bir Türk askeri bölgesi olmuştur. devamını oku

On binlerce Kıbrıslı Türk, 1960’larda Kıbrıslı Rumlarla kurulan ortak bir devlete dayanan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kimlik kartlarına ve pasaportlarına sahip.

Kıbrıs’taki ana Yunan muhalefeti Komünist AKEL, pasaport kararının sadece iç tüketim için olduğunu ve yetkililerin “Türkiye’nin ayrılıkçı planlarını ele geçirme” çabalarına odaklanması gerektiğini söyledi.

READ  Kanadalı çift, pasaportları çalındıktan sonra Türkiye ve Caicos adalarında mahsur kaldı

Eski Kıbrıs dışişleri bakanı ve uzun süredir diplomat olan Erato Kozakou Marcoullis, Twitter’da “(A) Dar görüşlü ve kışkırtıcı bir politika! Türkiye’ye bağlı rejimin ‘yetkililerinin’ cumhuriyeti tanıyacağına dair tek delili ortadan kaldırıyorlar. “

Yerel basına göre, Kıbrıs Türk bağımsızlığının güçlü bir destekçisi olan Tatar, 2000 yılında Kıbrıs pasaportu aldı. Tatar, bağımsızlıktan sonra 1960 yılında Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulması için yapılan müzakerelerde danışman olarak görev yapan tanınmış bir teknokratın oğluydu. Birleşik Krallıktan.

Michael Compass’ın raporu; Angus Maxwan ve Paul Simao tarafından düzenleme

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.