Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kıbrıslı Türkler tartışmalı yol projesinin BM tarafından ‘gerekli’ olduğunu söylüyor

Kıbrıslı Türkler tartışmalı yol projesinin BM tarafından ‘gerekli’ olduğunu söylüyor

Kıbrıslı Türk yetkililer, UNFICYP barış gücünün sınırlarını aştığını söylüyor.

Tatar, Reuters’e yaptığı açıklamada, kuzey Türkiye Cumhuriyeti’ne atıfta bulunarak, “UNFICYP’nin, KKTC’nin egemen topraklarında sivil bir müteahhit tarafından yürütülen bir yolun gelişimini engellemeye çalışması talihsiz bir durumdur.” Kıbrıs, yalnızca Ankara tarafından tanınan ayrılıkçı bir devlettir.

Kıbrıslı Türk yetkililer, BM Yönetilen tampon bölgedeki bir köy olan Byla/Pila’nın sakinleri, Kıbrıs Türk kontrolü altındaki bölgelere doğrudan erişim sağlayacak bir yol inşa etmek istiyorlar.

BM, 11,5 km’lik rotanın yarısından biraz daha azının kendi yetki alanına girdiğini söylüyor.

Cuma günkü olaylar BM, İngiltere, Avrupa Birliği ve ABD’den bir kınama korosuna yol açtı. ABD’nin Lefkoşa Büyükelçiliği vatandaşlarına yaptığı bir tavsiyede, vatandaşlarını hafta sonu Kuzey Kıbrıs’a seyahat etme planlarını yeniden gözden geçirmeye “güçlü bir şekilde teşvik etti”.

Kıbrıs, Yunanistan’dan ilham alan kısa bir darbenin ardından 1974’te bir Türk işgaliyle bölündü. Doğudan batıya 180 km’lik (112 mil) sınır, Kıbrıslı Rumları ve Kıbrıslı Türkleri BM’den ayırır. En geniş yerinde yaklaşık 7,5 km genişliğinde ve en yakın noktasında 10 m’den azdır.

Bir UNFICYP sözcüsü Reuters’e Cumartesi günü herhangi bir inşaat çalışmasının yapılmadığını ve barış güçlerinin tampon bölge içindeki bölgede “kesinlikle” bulunduğunu söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, yolun köyde yaşayan Kıbrıslı Türklerin ekonomik ve ulaşım sorunlarını çözmek için tamamen insani gerekçelerle gerekli olduğunu söyledi.

Pile/Pile, Kıbrıslı Rum ve Türklere ev sahipliği yapıyor ve Birleşmiş Milletler tampon bölgesinden İngiliz egemen üslerine ve muhalif topluluklar tarafından kontrol edilen bölgelere kadar değişen yetki alanları ile sınırlanan bir bölge içinde yer alıyor.

Halihazırda, bölgeden Kuzey Kıbrıs’a seyahat etmek isteyen insanlar İngiliz üslerindeki bir kontrol noktasından ve ardından Kıbrıslı Türk yetkililer tarafından kontrol edilen başka bir kontrol noktasından geçmek zorundadır.

READ  Gurmeler için Turks ve Caicos'ta 10 Lezzet Restoranı

Kıbrıslı Türk, Byla/Bail’den yakınlardaki Arsos/Yiğidler topluluğuna ulaşımı kolaylaştıracak bir yol talebi uzun süredir devam ediyor. Tatar, Kıbrıs Türk planının seyahati yarıya indireceğini söyledi.

(İstanbul’dan Jonathan Spicer ve Lefkoşa’dan Michael Kampas tarafından bildirildi; Michael Kampas tarafından yazıldı; Clelia Özil tarafından düzenlendi)

Sorumluluk Reddi: Bu rapor, Reuters haber hizmetinden otomatik olarak oluşturulmuştur. ThePrint, içeriği için hiçbir sorumluluk kabul etmez.