Eylül 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kiev: Ukrayna’nın Kırım kentinde Rusların yardımıyla İranlı danışmanlar öldürüldü

Üst düzey bir Ukraynalı güvenlik yetkilisi, İran askeri danışmanlarının Kırım’da öldürüldüğünü doğruladı ve işgal altındaki Ukrayna topraklarında Moskova’nın işgalini desteklemek için başka herhangi bir İranlıyı hedef almamaları konusunda uyarıda bulundu.

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi sekreteri Oleksey Danilov, İranlıların orada olduğunu söyledi. Kırım Rusya’ya yardım etmek için Tahran hükümeti tarafından sağlanan Shahed-136 silahlı insansız hava aracını uçurdu, ancak Ukrayna’da kaç kişinin öldürüldüğünü söylemedi.

raporlar İsrail basını Ekim ayında, işgal altındaki Kırım’da Ukrayna askeri saldırılarında 10 kişinin öldürüldüğünü söyledi. Danilov, herhangi bir ek İran askeri varlığının hedef alınacağını açıkça belirtti.

Danilov, Kiev’de verdiği bir röportajda “Olmaman gereken yerde olmamalısın” dedi. Bizim topraklarımızdaydılar. Onları buraya biz davet etmedik ve eğer teröristlerle iş birliği yapıp ulusumuzun yıkımına ortak olurlarsa onları öldürmeliyiz.”

Ekim ayından bu yana insansız hava aracı ve füze saldırıları da dahil olmak üzere Rus hava saldırılarının dalga ardına Ukrayna’nın sivil enerji altyapısını hedef aldı ve kış soğuğu ülke genelinde düşmeye başladığında gücü devre dışı bıraktı. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Çarşamba günü geç saatlerde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantısında saldırıların “insanlığa karşı açık bir suç” olduğunu söyledi ve Kiev’in “her türlü enerji terörünü” kınayan bir karar çıkaracağını söyledi.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov Perşembe günü, “Rus tarafının taleplerini” karşılaması halinde “sivil halkın olası tüm acılarına son verebileceğini” söyleyerek suçu Ukrayna’ya kaydırmaya çalıştı.

Başlangıçta Ukrayna’da İran insansız hava araçlarının varlığını inkar ettikten sonra Tahran hükümeti, Rusya’ya aylar önce “az sayıda” insansız hava aracı sağladığını iddia etti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Şubat ayında Ukrayna’ya topyekun bir işgal başlattı. Rusların işgal altındaki topraklardan insansız hava araçları uçurmasına yardım etmeleri için İranlı eğitmenler gönderdiğini reddediyor.

READ  Güney Kore'deki kitlesel miting, ölü sayısı 154'e yükselirken ülkeyi sarstı

Kiev var şüphelerini dile getirdi İran’ın olaylara bakış açısı hakkında ve her iki ülkeden uzmanlar, Tahran’ın talebi üzerine Ukrayna tarafından toplanan kanıtları tartışmak üzere bir araya geldi.

“İranlılar, Rusya Federasyonu’na silah tedarikçisi olmadıkları konusunda ısrar ediyorlar ama bizim teyite ihtiyacımız var. Bugün bile bu teyit elimizde mi? Hayır, elimizde yok.” dedi. “Bu şeyin onsuz uçamayacağını anlıyoruz [people] Nasıl oynanacağını öğren ve Rusların kendi başlarına çözecek beyinleri yok… Modern dünyada hiçbir şeyi saklayamazsın. Ne zaman açıklanacağı an meselesi.”

İran’ın Rusya’ya da balistik füze teslim edip etmediğinin net olmadığını söyledi.

Danilov, “Bu soruyu yanıtlamaya çalışıyoruz ve bunun olmaması için elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi. “Ancak bu olursa, bize iki şey söyleyecektir. Birincisi, Rusya en azından tam ölçekli bir savaşı sürdürmesine izin verecek sayıda kendi füzelerini üretme kapasitesine sahip değil. İkincisi, yaptırımlar altındaki bir ülke 1979’dan beri bu tür Silahları üretme kapasitesi var, peki ne tür cezalardan bahsediyoruz? Bu, uygulama konusunda büyük bir soruyu gündeme getiriyor.”

Danilov’un ofisindeki konferans masasındaki kağıtlar güvenlik nedeniyle boş sayfalarla kaplıydı ve aralarında sadece bir siyah piyonun olduğu bir satranç oyunu oturuyordu. Danilov, bunun eski kuralların artık geçerli olmadığı bir dünya için bir metafor olduğunu söyledi.

“Bu, herkesin artık siyah olmaya başladığını gösteriyor” dedi. “Ya da siyah olan beyaz da olabilir, belki de gri.”

Ukrayna’nın İsrail ile ilişkileri gri alana bir örnektir. Kiev hükümetinin almak isteyeceği uzun bir İsrail askeri teçhizat listesi var, ancak İsrail Moskova’nın misillemesinden kaçınmaya çalıştı ve kendisini tarafsız olarak göstermeye çalıştı.

Benjamin Netanyahu’nun bu ay siyasi olarak seçimlere geri dönmesi, Vladimir Putin ile sıcak bir ilişkisi olduğu için tabloyu daha da karmaşık hale getiriyor, ancak İran’ın Rusya’nın yanında yer alması İsrail’in hesaplarını da etkileyecek.

READ  Uluslararası Para Fonu yönetim kurulu, Ukrayna için 15,6 milyar dolarlık kredi paketini onayladı

Danilov, “İsrail’in bu savaştaki konumu biliniyor ve anlaşılıyor” dedi. “Yine belirtmek isterim ki, modern dünyada hiçbir şey gizlenemez, desteklenemez veya desteklenemez. Demokrasi yanlısı mısınız, otoriter yanlısı mısınız? Hangi taraftasınız?”

Danilov, Herson’un Ukrayna Silahlı Kuvvetleri tarafından kurtarılmasından ve Dnipro Nehri üzerinden Kırım’a giden Herson bölgesinin güney kısmına yönelik baskınlar yapıldığı söylentilerinden sonra konuşuyordu. Güney cephesinin durumu konusunda temkinliydi, ancak daha önce Rus hatlarının gerisinde bildirilen operasyonlara atıfta bulundu.

Silahlı Kuvvetlerimiz nerede ihtiyaç varsa oradadır. Bunu eylemlerimizle birden çok kez kanıtladık – işgal altındaki topraklarda bir şey patladığında, bir şey patladığında, bir şeyler çöktüğünde, köprüler düştüğünde, havaalanları yandığında ve çok daha fazlası.

Ukrayna karşı saldırısının kış havası, Dnipro Nehri’nin fiziksel bariyeri veya Batılı müttefikler arasında Kırım’ın olası kaybının Putin’i çaresiz ve feci önlemler almaya sevk edeceğine dair gerginliğin yavaşlatabileceği yönündeki önerileri umursamadı. .

Yılın herhangi bir zamanında ülkemizi savunmalı ve onu teröristlerden kurtarmalıyız. “Sezonun önemi yok,” diyen Danilov, Dnipro’nun “aşacağımız başka bir engel” olduğunu ve “modern teçhizat ve modern silahlarla yapılması gereken bir iş olduğunu” sözlerine ekledi.

Tüm bölgemiz kurtarılana kadar ordumuz durdurulamaz ve buna Kırım ve diğer bölgeler de dahildir” dedi.