Aralık 3, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Güney Kore cumhurbaşkanı, kamyon şoförlerinin grevi ikinci güne girerken sıkı önlemler konusunda uyardı

Güney Kore cumhurbaşkanı, kamyon şoförlerinin grevi ikinci güne girerken sıkı önlemler konusunda uyardı

Joyce Lee ve Heekung Yang tarafından yazıldı.

SEUL (Reuters) – Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Sok-yul, ekonomik kriz sırasında ulusal tedarik zincirini “rehin” almaya yönelik yasadışı ve kabul edilemez bir hareket olarak nitelendirerek, hükümetin kamyon şoförlerinin ülke çapındaki grevini sona erdirmek için müdahale edebileceği konusunda uyardı.

Binlerce sendikalı kamyon şoförü, daha iyi ücret ve çalışma koşulları talep etmek için Perşembe günü altı aydan kısa bir süre içinde ikinci büyük grevine başladı. Önlem, otomobil üreticilerini, çimento endüstrisini ve çelik üreticilerini etkileyerek dünyanın en büyük 10. ekonomisindeki tedarik zincirlerini şimdiden kesintiye uğrattı.

Sendika yetkilileri, hükümetle devam eden bir müzakere veya diyalog olmadığını söyledi. Ülkenin ulaştırma bakanlığı Perşembe günü sendika ile diyalog talebinde bulunduğunu, ancak iki tarafın henüz bir tarih üzerinde anlaşmaya varmadığını söyledi.

Sendika yetkilileri, Güney Kore’deki yaklaşık 420.000 nakliye işçisinden yaklaşık 25.000 kişinin greve katıldığını tahmin ediyor. Ulaştırma Bakanlığı, Perşembe günü 9.600 olan greve Cuma günü ülke çapında 164 noktada yaklaşık 7.700 kişinin katılmasının beklendiğini söyledi.

Yoon, Perşembe günü geç saatlerde bir Facebook mesajında, “Halk, ulusal bir kriz karşısında lojistik sisteminin rehin alınmasına müsamaha göstermeyecektir.”

“Ulaşımın sorumsuzca reddedilmesi devam ederse, hükümetin çalıştırma emri de dahil olmak üzere bir dizi önlemi gözden geçirmekten başka seçeneği kalmayacak.”

Güney Kore yasalarına göre, ulaşımda ciddi bir aksama olduğunda hükümet, ulaşım işçilerini işlerine dönmeye zorlamak için bir emir verebilir. Buna uyulmaması, üç yıla kadar hapis veya 30 milyon won’a (22.550 ABD Doları) kadar para cezası ile cezalandırılır.

Hükümet bu seçimi yaparsa, Güney Kore tarihinde ilk kez böyle bir emir verilmiş olacak. Ulaştırma Bakanı Won Hee-ryong Perşembe günü gazetecilere verdiği demeçte, bakanlığın emri çıkarmak için temel çalışmalara çoktan başladığını söyledi.

READ  Xi, ayrıntılara girmeden bir "küresel güvenlik girişimi" önerdi

Grev, Güney Kore’nin Ekim ayındaki ihracatının, ticaret açığının ihracata dayalı ekonomisindeki yavaşlamayı vurgulayarak yedinci aya çıkmasıyla 26 ayın en büyük düşüşünü yaşamasının ardından geldi.

Cuma günü Gallup Kore’ye göre, ekonomik kasvetin ortasında, Yoon’un onay notu beşinci hafta boyunca %30 ile çoğunlukla yatay kaldı, ancak ekonomik işlere odaklanması olumlu bir yanıt aldı.

Sabit Hat Yanıtı

Yük Kamyonu Sürücüleri Dayanışma Sendikası başkanı Lee Bong-ju, hükümetin müzakereleri durdurmasının ardından kamyon sürücülerinin greve gitmekten başka çaresi olmadığını söyledi.

Lee Perşembe günü gazetecilere verdiği demeçte, “Yun Seok-yul hükümeti, grevi durdurmak için herhangi bir çaba sarf etmeden sert bir yanıt vermekle tehdit ediyor.”

Kore Uluslararası Ticaret Birliği (KITA), grevin ilk gününde 19 lojistik aksama raporu aldığını söyledi. Bu, yaptırımlara ve denizaşırı alıcılarla ticaretin iptaline yol açan hammadde getirememe, yüksek lojistik maliyetleri ve teslimat gecikmelerini içeriyordu.

KITA, bir olayda, greve giden kamyon sürücülerinin bir fabrikaya girişine izin verilmemesinin ardından, hammaddelerin polis koruması altındaki bir kimya şirketine teslim edildiğini söyledi.

Koreli lobi grubu Kore Çimento Birliği, grev nedeniyle sevkiyatların 10.000 tonun altına düşmesinin ardından Perşembe günü çimento endüstrisinin 19 milyar won (14.26 milyon $) olarak tahmin edilen üretim kayıplarına maruz kaldığını söyledi.

Bu, Güney Kore’nin Eylül ile Aralık başı arasındaki yoğun sezonda günlük 200.000 tonluk çimento talebiyle karşılaştırılabilir. Şantiyelerde hafta sonundan sonra inşaat malzemelerinin bitme riski var.

Sanayi Bakanlığı, çelik sektörünün Perşembe günü sevkiyatlarda da düşüş gördüğünü söyledi. Ülkenin en büyük çelik üreticisi POSCO, ürün yelpazesi hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Bu arada fabrikadaki ayrı bir sendikanın temsilcisi Reuters’e Hyundai Motor Company’nin Ulsan fabrikasındaki işçilerin Perşembe günü yaklaşık 50 araba teslim ettikten sonra Cuma günü doğrudan müşterilere yaklaşık 1000 yeni araba sürmesinin beklendiğini söyledi. Yetkili, şu ana kadar otomobil üretimi üzerinde herhangi bir etkinin olmadığını söyledi.

READ  Ukrayna kuvvetleri, Mariupol Savaşı sırasında Rus Donanması komutanı Andrei Bali'yi öldürdü.

Bir Kia yetkilisi Reuters’e verdiği demeçte, Hyundai Motor Logistics yan kuruluşu Hyundai Glovis tarafından işe alınan sürücüler de bazı Kia Corp. araçlarını doğrudan Kia’nın Gwangju fabrikasından müşterilere teslim etmeye başladı.

Yetkili, kaç adet Kia aracının doğrudan alıcılara teslim edileceğini söylemedi.

(1 $ = 1.332.4700 kazandı)

(Joyce Lee ve Haekyeong Yang tarafından rapor edildi; Chunsik Yu tarafından ek olarak rapor edildi; Jerry Doyle ve Kenneth Maxwell tarafından düzenlendi)