Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kızgın Birleşik Pilot, Etrafta Dolaşmak İçin SFO ATC’yi Çağırdı

Kızgın Birleşik Pilot, Etrafta Dolaşmak İçin SFO ATC’yi Çağırdı

Bir havacılık meraklısı olarak, boş zamanımın çoğunu Flightradar24’teki uçuşları izleyerek, hava trafik kontrol pingini dinleyerek geçiriyorum. Bu satırlar boyunca, burada bir United Airlines pilotu ile bir hava trafik kontrolörü arasında ilginç bir değiş tokuş var. Bazen hava trafik kontrolörlerinin pilotlara karşı sabırsızlandığını duyuyoruz ama bu durumda tam tersi…

United Boeing 737’nin trafik nedeniyle San Francisco Uluslararası Havalimanı’nda (SFO) iki uçağı var

VASAviation, YouTube’a ilginç hava trafik kontrol sesi ve neler olduğuna dair bir görselleştirme içeren videolar yayınlama konusunda harika bir iş çıkarıyor. Özellikle ilginç bulduğum bir etkileşim, pilotun iki (muhtemelen gereksiz) koşu yapmak zorunda kaldıktan sonra öfkelenmesiydi.

Bu olay 12 Mayıs 2023’te meydana geldi ve Seattle’dan (SEA) San Francisco’ya (SFO) giden United Airlines Flight UA1390 ile ilgili. Uçuş, N75428 kayıt kodlu yaklaşık 14 yaşındaki bir Boeing 737-900 tarafından gerçekleştirildi.

Uçağın 28L pistine iniş izni verildi. Kısa bir süre sonra, 737 dört millik son rotasındayken, hava trafik kontrolörü başka bir USS uçağını pistte sıraya girip beklemek için izin verdi. Bu uçak, kalkış yapmadan önce başka bir uçağın pisti temizlemesini beklemek zorundaydı ve bu noktada 737, iki milden daha kısa bir son rotasındaydı.

Ne yazık ki, sonunda yeterli boşluk yoktu, bu yüzden 737 dönmek zorunda kaldı. Yeterince adil, bazen oluyor. Hava trafik kontrolörlerinin zorlu işleri vardır ve çok fazla farklılık vardır, bu nedenle boşluk her zaman tam olarak doğru olmayacaktır.

Ardından United 737, 28L pistine ikinci yaklaşmasına başladı ve temelde aynı şey oldu. Uçağın iniş izni verildi, ardından başka bir uçağa pistte sıraya dizilmesi ve beklemesi söylendi, ardından başka bir uçağın pisti boşaltması gerekti. Sonunda yeterli boşluk yoktu, bu yüzden 737 tekrar dönmek zorunda kaldı.

READ  Jim Kramer, bu golf stoklarından birinin satın alınabileceğini ve diğerinin yoldan çıktığını söylüyor

Birleşik pilot, hava trafik kontrolörlerinin buna sahip olmasına izin verir

Aynı nedenden dolayı ikinci kez dolaşmak zorunda kaldıktan sonra, United pilotu kule kontrolörüne “Bundan daha iyisini yapmalısın, bunun iki katı” dedi. Kule kontrolörü “Tamam, bu konuda NorCal ile konuşun” şeklinde yanıt verir. Başka bir deyişle, kule kontrolörü kalkış yapan uçağı pistte taksi yapmak için tahliye ediyor olsa bile, kule kontrolörü bunu yaklaşma frekansına bağlıyor.

Pilot daha sonra NorCal’ın ayrılışından bahsettiğinde, şu şekilde ilerliyor:

Pilot: “Ne oluyor, iki kere mi?”
Kontrolör: “Emin değilim.”
Pilot: “Kabul edilemez, hadi tamam, bunu bir daha yapmayalım.”
Müfettiş: “Biz kulede çalışmıyoruz efendim.”
Pilot: Seninle konuşmamı söylediler.

Ardından, beta programı NorCal’ın yaklaşımına geçtiğinde şu şekilde yapılır:

Pilot: “Artık kimsenin piste çıkmadığından emin olabilir miyiz?”
Denetçi: “Biz de aynı şeyi merak ediyoruz, burada birkaç tane var ve bu sefer oraya varmanızı sağlayacağız.”
Pilot: “Evet, bunu mutlaka rapor edin, bu kabul edilemez.”
Denetçi: “Sizinle %100 aynı fikirdeyiz, bunun için üzgünüz.”
Pilot: “Teşekkürler. Bunun senin hatan olmadığını biliyorum ama ne yazık ki hakkında konuşmak zorunda olduğum tek kişi sensin. Bana sizinle konuşmamı söyledi çocuklar, işin komik yanı da bu.”
Kontrolör: “Bu harika. Yerdeki uçakların havadaki uçaklara göre önceliği var gibi görünüyor. Yine bilginiz olsun, bir süredir buradaki kuleyle ilgili sorunlarımız var, bu tür şeylerden bazıları, bunun gibi şeyler , ancak resmi bir rapor için daha uygun olduğunu düşünüyorum çünkü şimdi hızlarımız için bizi suçlamaya çalıştıklarını duyuyoruz, ancak neyi yanlış yaptığımızı bilmiyorum.”
Pilot: “Evet, kesin bir tane doldururum. Yani bu kabul edilemez, iki kişi aynı sorunu çözmek için gider, bununla ilgili bir şeyler olmalı.”
Kontrolör: “Sana %100 katılıyorum.”

Üçüncü denemede, United 737, iki kamyonun kalkışından yaklaşık 30 dakika sonra nihayet indi.

READ  Elon Musk'ın anlaşmayı iptal etme teklifi 2018 tweet'lerinde reddedildi

minimum

San Francisco Havaalanında iki uçuştan geçen bir United 737’nin bazı ilginç hava trafik kontrol sesleri var. Her iki yön de boşluk olmamasından kaynaklanıyordu ve her iki durumda da bunun nedeni uçağın kalkış için pistte taksi yapmasına izin verilmesiydi, ancak yeterli ayrım yoktu.

Elbette, hava trafik kontrolörlerinin gecikmeleri önlemek için çok çalıştıklarını ve çok fazla baskı altında olduklarını ve ayrıca uçakların pisti temizlemesinin, kalkışa başlamasının vb. ne kadar süreceğini tam olarak tahmin edemediklerini anlıyorum.

Aynı zamanda, bir pilotun bakış açısıyla, aynı nedenden dolayı art arda iki gereksiz koşu yapmanın hayal kırıklığını da takdir edebiliyorum. İlginç bir şekilde, kule kontrolörü daha sonra NorCal’ı suçlar, ancak NorCal kontrolörü pilotla %100 uyumludur.

Amerikan pilotu ile hava trafik kontrolörü arasındaki bu etkileşim hakkında ne düşünüyorsunuz?