Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Asya Piyasaları, Biden’ın Borç Tavan Yasasını İmzalamasının Ardından Yükseldi; Petrol, OPEC+ kesintileri nedeniyle yükseldi

Asya Piyasaları, Biden’ın Borç Tavan Yasasını İmzalamasının Ardından Yükseldi;  Petrol, OPEC+ kesintileri nedeniyle yükseldi

3 saat önce

Hong Kong’da Anakara Çin gayrimenkul hisseleri açılışta %3 düştü

Hong Kong’un Hang Seng Anakara Mülkleri (HSMPI) açılışta %3 düştü ve son zamanlarda piyasaların Çinli politika yapıcıların sektörü canlandırmak için teşvikler sunacağı yönündeki spekülasyon üzerindeki ralliyi düzeltmesiyle %2,5 düştü.

HSMPI yıldan bugüne yaklaşık %30 ve üç aylık bazda %20 düştü. Refinitiv verilerine göre endeks bir yılda %53,03 düştü.

Gayrimenkul hisseleri, Pazartesi sabahı işlemlerde temel malzeme stoklarıyla birlikte daha geniş Hang Seng Endeksi’nde en çok kaybedenler arasında yer aldı.

Sanayi hisseleri, kamu hizmetleri, finansal hizmetler ve teknoloji ile birlikte endekste ilk sırada yer aldı.

– Jihe Lee

3 saat önce

Çin’in Caixin Hizmet Satın Alma Endeksi Mayıs ayında 57,1’e yükseldi

Çin’e özgü Caixin Hizmetleri Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Kasım 2020’den bu yana en yüksek ikinci seviyeye biraz yükselerek Mayıs ayında 57,1’e ulaştı.

Okuma, ekonomi Çin’in katı Covid kısıtlamalarından çıkarken Kasım ayındaki son düşük seviye olan 46,7’den toparlanarak Mart ayında 57,8’lik bir zirve gördü.

Caixin Pazartesi günü yaptığı açıklamada, artışın toplam yeni siparişlerdeki keskin artış ve daha güçlü piyasa koşulları ve artan müşteri ziyareti raporları arasında yeni ihracat işinde devam eden artışla aynı zamana denk geldiğini söyledi.

Hizmetler Çin’in düzensiz ekonomik toparlanmasında parlak bir nokta olmaya devam ettiğinden, Mayıs ayı hizmet PMI, büyümeyi daralmadan ayıran 50 işaretinin üzerinde art arda beşinci ayda genişleyici bir okuma yayınladı.

Caixin Insight Group’un baş ekonomisti Wang Zhi, “Hizmet sağlayıcılar, kısmen Covid sonrası dönemde pazar ortamının iyileşmesi nedeniyle iyimser kaldılar” dedi.

– Jihe Lee

4 saat önce

Avustralya’nın Salı günkü toplantıda faiz oranlarını değiştirmemesi bekleniyor

Reuters tarafından 32 ekonomistin katıldığı bir ankete göre, Avustralya Merkez Bankası’nın gösterge faiz oranını %3,85’te tutması bekleniyor.

32 katılımcıdan 21’i, RBA’nın oranları tutmasını beklerken, 11’i 25 baz puan artışla %4,1’e çıkmasını bekliyor.

READ  Sam Bankman-Fried'in mağazası yıllardır FTX'te özel muamele görüyor

Avustralya Merkez Bankası, Nisan ayında duraksamasının ardından geçen ay faiz oranlarını yükselterek, merkez bankasının dayanmasını bekleyen yatırımcıları ve ekonomistleri şaşırttı.

Ülkenin Nisan ayı enflasyon oranı, bir önceki aya göre %6,3 olan %6,8’e ve %6,4 olan piyasa beklentilerine kıyasla daha hızlı bir şekilde %6,8 olarak geldi.

– Lim Hwi Ji

4 saat önce

Hong Kong’un özel sektördeki büyümesi, yeniden açılma ivmesinin azalmasıyla Mayıs ayında yavaşladı

S&P Global tarafından yapılan özel bir ankete göre, Mayıs ayında Hong Kong’un özel sektörü bu yılın en yavaş büyümesini gerçekleştirdi. Şehir Bileşik PMI azaldı Nisan’daki 52,4’ten Mayıs’ta 50,6’ya.

PMI, hizmetleri ve üretimi içerir ve ekonomik sağlığın güvenilir bir ölçüsü olarak görülür. 50’nin üzerindeki bir okuma genişlemeyi gösterirken, 50’nin altındaki bir okuma daralmayı gösterir.

S&P Global, şehir ile Çin anakarası arasındaki seyahatin tamamen yeniden başlamasıyla Hong Kong’daki büyümedeki son artışın “yıpranmaya başladığını” söyledi.

Anket, azalan yeni satışlar, yavaşlayan yeni sipariş büyümesi ve artan girdi maliyeti enflasyonu gibi şirketlerin marjları üzerinde baskı oluşturan işaretlere işaret etti.

– Lim Hwi Ji

4 saat önce

Japonya’da hizmet sektörü faaliyeti Mayıs’ta rekor bir hızla genişledi

Japon hizmet sektörü Rekor bir genişleme hızına tanık oldu Bank au Jibun tarafından yürütülen özel anketlere göre Mayıs ayında.

Ülkenin Hizmetler PMI’si 55,9’da geldi ve geçen ay belirlenen 55,4’lük önceki rekoru geride bıraktı ve art arda altı aylık hızlı genişleme serisini genişletti.

Banka, “Anekdota dayalı kanıtlar, Covid-19 salgınının etkileri azalmaya devam ederken müşteri talebindeki artışın devam ettiğini gösteriyor” diye yazdı.

Şirketlerin iş görünümünün “turizm sektörünün gücüne özellikle odaklanarak” “çılgınca iyimser” kaldığını da sözlerine ekledi.

– Lim Hwi Ji

5 saat önce

Petrol fiyatları, Suudi Arabistan’ın üretimi daha da kısma sözü vermesinin ardından yüzde 2’den fazla arttı.

Petrol fiyatları, en büyük OPEC ülkesi Suudi Arabistan’ın üretimi günde 1 milyon varil daha düşürme kararı almasının ardından yükseldi.

READ  Yatırımcılar ekonomik gerileme risklerini değerlendirdikçe hisse senedi vadeli işlemleri yükseliyor

Küresel ölçüt Brent ham petrol vadeli işlemleri erken Asya ticareti sırasında Pazartesi günü %2,4 artışla varil başına 78$’a yükselirken, ABD West Texas Intermediate vadeli işlemleri %2,5 artışla varil başına 73,53$’a ulaştı.

Rapidan Energy başkanı Bob McNally, kararın ardından CNBC’ye gönderdiği bir e-postada, “Suudi Arabistan’ın üretimi tek taraflı olarak günde 1 milyon varil kısma kararı, piyasa tarafından büyük ölçüde beklenmeyen bir karardı,” dedi.

McNally, “Suudi Arabistan’ın petrol fiyatlarını istikrara kavuşturmak için tek taraflı hareket etmeye istekli olduğunu bir kez daha gösterdi.”

– Lee Ying Chan

5 saat önce

CNBC Pro: Goldman ve diğerleri, bakır fiyatlarının yükselme yolunda olduğunu söylüyor. İşte bazı analistler hisse senetlerini seviyor

Wall Street analistleri, Citi ve Goldman’ın fiyatların toparlanmaya hazır olduğunu tahmin etmesiyle son zamanlarda metal üzerinde yükselişe geçti.

CNBC Pro, bu sektörde alım yapmak isteyenler için Global X Copper Miners ETF’sindeki hisseleri inceledi ve ortaya çıkan hisse senetleri arasında yaklaşık %100 kazanç sağlayan hisseler yer alıyor.

CNBC Pro aboneleri buradan daha fazlasını okuyabilir.

– Wizen bronzluğu

5 saat önce

CNBC Pro: Ark Invest: Bu iki AI hissesi piyasa tarafından göz ardı ediliyor

Ark Investments’tan Frank Downing’e göre, iki AI şirketi borsa tarafından düşük değerde.

ARK Yeni Nesil İnternet ETF araştırma direktörü Downing, yapay zekanın maliyeti düştükçe yatırımcıların daha yüksek getiri sağlayabilecek özel kullanım durumlarına sahip şirketler araması gerektiğine inanıyor.

Downing, seçtiği hisse senedinin, ChatGPT’nin arkasındaki şirket olan OpenAI tarafından yapılanlar gibi harika dil modellerinden yararlanarak büyük ölçüde geliştirilebileceğine dikkat çekiyor.

CNBC Pro aboneleri buradan daha fazlasını okuyabilir.

– Ganesh Rao

2 Haziran 2023 Cuma 12:12 GDT

İşte Mayıs ayı mesajları

ABD’nin Mayıs ayı istihdam raporu, profesyonel ve ticari hizmetler sektöründeki güçlü iş kazanımlarının yanı sıra hükümetin işe alımlarındaki sıçramayla desteklenen beklentileri aştı.

READ  Hala 100$, 50$ ve 25$'ın altında alabileceğiniz en iyi Cyber ​​​​Monday fırsatları

Nisan ayında hacimdeki benzer artışın ardından, profesyonel hizmetler ve iş hizmetleri, 64.000 yeni çalışanla bu ay istihdam yaratılmasına öncülük etti. Hükümet geçen ay 56.000 iş ekledi ve bu, önceki 12 aydaki aylık ortalama 42.000 kazancın üzerinde.

Geçen ay sağlık hizmetleri 52.000, eğlence ve ağırlama hizmetleri 48.000 katkıda bulunarak iş kazanımları yaygınlaştı.

2 Haziran 2023 Cuma 13:17 GDT

Endeksler, öğleden sonra ralli gücünü korurken, seans zirveleri yakınında işlem görüyor

Yatırımcılar Cuma günkü yükselişini sürdürürken, işlem gününe 3 saatin biraz altında kala, başlıca endeksler seans zirveleri yakınında işlem gördü.

Dow Jones 640 puan yükselerek 666 puana yaklaştı.

Benzer şekilde, S&P 500 ve Nasdaq, seans zirvelerinden yüzde onda birden daha azdı. S&P 500 en son %1,42 artışla %1,5’lik seans zirvesine yakındı. Nasdaq Composite %1.06 yükseldi ve seansın en yüksek kazancı olan %1.16’dan hafif geri çekildi.

grafiğe bakınız…

Üç indeks

2 Haziran 2023 Cuma 14:42 GDT

Fitch, anlaşmaya rağmen ABD kredi izlemesini kaldırmayacağını söyledi

Derecelendirme şirketi, borç tavanı anlaşmasına rağmen devlet borcunun potansiyel bir kesintinin eşiğinde olduğunu söylerken, ABD’nin Fitch ile mali sıkıntısı bitmiş değil.

Fitch yaptığı açıklamada, “Hararetli siyasi partizanlığa rağmen bir anlaşmaya varmak ve önümüzdeki iki yıl içinde mali açığı ılımlı bir şekilde azaltmak olumlu düşüncelerdir.” dedi. “Ancak Fitch, borç limitleri ve planlanandan önce (Hazine’nin nakit durumu ve olağanüstü önlemler tükendiğinde) son dakika askıya almalarla ilgili sık sık siyasi çatışmaların, mali ve borç konularında yönetişime olan güveni azalttığına inanıyor.”

Şirket, kötümser görünümünün nedenleri olarak “yönetişimde son 15 yılda devam eden bozulmayı” gösterdi ve kredi kontrolü davasını 2023’ün üçüncü çeyreğinde “çözeceğini” söyledi.

Perşembe günü, Moody’s ABD’nin notunu düşürmeyi düşünmediğini söyledi.

– Jeff Cox