Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Komish, Oregon Eyaleti ve Washington’un Big Ten’e katılma konusunda “ilgili çıkarları” olduğunu söyledi

Komish, Oregon Eyaleti ve Washington’un Big Ten’e katılma konusunda “ilgili çıkarları” olduğunu söyledi

Adam RittenbergESPN’de kıdemli yazar7 Eylül 2023 13:29 ETOkumak için 3 dakika

ROSEMONT, Illinois — Colorado’nun Pac-12’den Big 12’ye ayrılmasının ardından Oregon Eyaleti ve Washington’un Big Ten’e katılma konusundaki “iç ilgisi”, Big Ten’in geçen ay her iki okulu da eklemeyi düşünmesine büyük ölçüde yol açtı, lig komiseri Tony dedi Pettitte. ESPN dedi.

Big Ten, 2024’te yeni üyeler USC ve UCLA’yı birleştirmeye odaklandı ve Temmuz sonu itibarıyla daha fazla genişlemeyi düşünmüyordu. Ancak Petitti, Colorado’nun 27 Temmuz’da, Pac-12 okullarının yayın tabanlı medya haklarına ilişkin bir teklif görmeden önce Büyük 12’ye ayrılmasının manzarayı değiştirdiğini söyledi.

Büyük On, 4 Ağustos’ta oybirliğiyle Oregon ve Washington’un eklenmesi yönünde oy kullandı.

Pettitti, genişletme eklemeleriyle ilgili ilk kapsamlı yorumunda, “Oregon ve Washington’un gerçek niyeti vardı; bunu kendileri için bir seçenek haline getirmek için çok çalışıyorlardı” dedi. “Gerçekten Big Ten’de olmayı istediler. Bunu tüm süreç boyunca hissettik.”

Oregon ve Washington 2024’te Big Ten’e katılacak ancak bundan sonra USC ve UCLA gibi medya hakları paylarının tamamını alamayacaklar. Kaynaklara göre her ikisinin de yıllık 30 ila 35 milyon dolar arasında gelir elde etmesi planlanıyor. Big Ten’in Fox, NBC ve CBS ile 2029-30 spor sezonu boyunca sürecek olan medya sözleşmesi sırasında bu pay 1 milyon dolar artacak.

Petitti, mevcut Big Ten üyelerinin Oregon ve Washington’un eklenmesi konusunda “başlangıçta anlayışlı” olduklarını ancak planlama, finansman ve diğer sorunların nasıl çözüleceğini görmek istediklerini söyledi. USC ve UCLA’nın Batı Yakası’nda iki üyeye daha sahip olmasının sağladığı planlama faydaları Big Ten’in kararında etkili oldu.

Petitti, “Hepimiz, hangi tarafa bakarsak bakalım, bunun bizi daha iyi hale getirdiğini hissettik” dedi. “Bu sadece bunun nasıl yapılacağını bulmaya çalışma süreci haline geliyor. Benim işim konferansın gelecekte de bugün olduğu kadar harika olmasını sağlamak. Bunu korumak ve daha iyiye gittiğimizden emin olmak için fırsatlar var.”

READ  Ten Hag, Man United'ın ana planında Chuamini'yi hedef alır; Real Madrid, Mbappe konusunda iyimser

Petitti, Big Ten’in şu anda 18 üyenin ötesine geçmeyi düşünmediğini söyledi. Lig, Haziran ayında açıklanan “Flex Protect Plus” modelinin ilkelerini sürdürecek olan 2024 ve 2025 futbol programına odaklanıyor. ESPN operasyon sorumlusu Kerry Kenney bana, Oregon ve Washington’un ligin 12. korumalı oyunu olarak her yıl oynayacağını ve diğer korumalı oyunların da mümkün olduğunu söyledi.

Büyük On’un 2024 takvimi için yerel rakiplerini açıklamasına “haftalar olmasa da günler” kaldı ve ardından belirli tarihleri ​​kesinleştirecekler. Lig, 2023 sezonundan sonra kümeleri ortadan kaldıracak ve ilk iki takım şampiyonluk maçına çıkacak.

Kenney, Big Ten’in programındaki önceliklerinin genişletilmiş Kolej Futbolu Playoff’larına ulaşma fırsatlarını en üst düzeye çıkarmak, her takımın mümkün olduğunca diğer takımlarla oynamasını sağlamak ve coğrafyayı seyahat ve rekabet trendleriyle dengelemek olduğunu söyledi.

Kenney, “Ekiplerimizden herhangi biri için en zorlu program veya en kolay program açısından aykırılıkların olmadığından emin oluyoruz ve rekabet seviyelerini nasıl dengeleyeceğimiz üzerinde çalışıyoruz” dedi. “Flex Koruma Plus ile insanların hoşuna giden pek çok şeyi göreceksiniz. Doğu ve Orta saat dilimimizde yalnızca seyahat unsurunu değil aynı zamanda seyahat unsurunu da nasıl dengelediğimizi görmek için bunun nasıl görünebileceğine dair farklı seçeneklerden geçiyoruz. okullar değil, aynı zamanda herkesin bu dört okulda oynamasını nasıl sağlayacağımızı da yineleyin. [West Coast] okullar.”

Pettitti, CFP formatının yaz boyunca gerçekleşen önemli yeniden yapılanma sonrasında değerlendirilmesi gerektiği konusunda SEC Komiseri Greg Sankey ile aynı fikirdeydi. Orijinal 12 takımlı format, en üst sıralarda yer alan altı konferans şampiyonu ve altı genel sıralamayı gerektiriyordu.

Petitti, “Bu koşullar farklı” dedi. “Bizim işimiz, yaratılan her şeyin anlamlı olmasını sağlamak. Benim için 1 numara diyebilirim [goal] erişimdir. “Kolej Futbolu Playoff’u kadar büyük ve önemli, Big Ten kadar büyük ve güçlü bir şey; benim odak noktam, belirli bir sezonda, hak ettiklerinde, mümkün olduğu kadar çok takıma ulusal şampiyonluk için rekabet etme fırsatını vermek.”

READ  Simone Biles, ABD Jimnastik Şampiyonası'nda her alanda sekizinci şampiyonluğunu kazanarak tarih yazıyor

CFP Yönetim Komitesi bir sonraki toplantısını 25 Eylül’de Big Ten ofislerinde yapacak. Petitti, formatın ne zaman tamamlanacağına dair bir zaman çizelgesi bilmediğini ancak “ne zaman karar vermeniz gerektiği konusunda size fikir veren bir takvim olduğunu, çünkü sonunda oyunları oynayacağımızı” söyledi. “