Mayıs 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kongo Demokratik Cumhuriyeti bağımsızlık kahramanı Patrice Lumumba’nın dişlerini gömdü, ondan geriye kalan tek şey | patrice lumumba

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde bağımsızlık kahramanı Patrice Lumumba’nın ailesi, bilinen tek kalıntısını – dişlerinden birini – Belçika destekli ayrılıkçının elinde ölümünden 61 yıl sonra Perşembe günü başkent Kinşasa’ya gömdü. isyancılar

Yüzlerce kişi bu etkinlik için geniş bir meydanda toplanmış, bayrak sallayarak ve çerçeveli çerçeveli gözlükleri ve beyaz çiçeklerle çerçevelenmiş saçlarıyla Lumumba’nın büyük resmine bakıyorlardı.

Lumumba’ydı 17 Ocak 1961’de vurularak öldürüldü Güneydoğudaki Katanga eyaletinde, eski Başbakanın devrilmesinden sonra, hepsi Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin Belçika’dan bağımsızlığını kazanmasından sonraki aylar içinde.

Komşu Kongo Cumhuriyeti Devlet Başkanı Denis Sassou Nguesso, Belçika dışişleri bakanı ve birkaç Afrika büyükelçisinin de yer aldığı kalabalığa “Teşekkürler, ulusal kahraman” yazılı bir pankart asıldı.

Devlet Başkanı Felix Tshisekedi, “Sonunda Kongo halkı şanlı başbakanlarını defnetme onuruna sahip olabilir” dedi. “61 yıl önce başladığımız yasları bitiriyoruz.”

Cenaze, Orta Afrika ülkesinin bağımsızlığının 62. yıl dönümünde gerçekleştirildi. O gün Lumumba, Belçika’nın Kongo’daki 75 yıllık kolonizasyonunu eleştiren ateşli bir konuşma yaptı.

Kongo’nun demokratik olarak seçilmiş ilk başbakanı Lumumba, Soğuk Savaş’ın zirvesinde Moskova’ya açılarak Batı’yı alarma geçirdi.

Hükümeti devrilmeden ve suikaste uğramadan önce sadece üç ay sürdü. Destekleyenler ve bazı tarihçiler CIA’i olaya karışmakla suçluyor. 2002 yılında Lumumba’nın öldürülmesiyle ilgili bir Belçika parlamentosu soruşturması, Belçika’nın ölümünden “ahlaki açıdan sorumlu” olduğu sonucuna vardı.

Ücretsiz günlük haber bültenimizin ilk baskısına abone olun – hafta içi her sabah saat 07:00 GMT’de

Ceset bulunamadı. Bildirildiğine göre, Belçikalı bir polis memuru Gerard Sweet, kalan tek dişini aldı ve vücudun çoğunu asitte erittiğini ve geri kalanını yaktığını iddia etti.

Belçika Kralı Philippe, bu ay ilk kez Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ni ziyaret etti ve Dişi 20 Haziran’da Lumumba ailesine teslim etti.

Torunlarından biri cenazede okuduğu Lumumba’ya yazdığı bir mektupta şunları söyledi: “Eve dönüşünüz, burada aldığınız onur, hala yazmakta olduğunuz bir tarih sayfasıdır.” “Bugün sizinle Afrika tarihini yazıyor.”

READ  Ukrayna kuvvetleri, Mariupol Savaşı sırasında Rus Donanması komutanı Andrei Bali'yi öldürdü.