Ağustos 11, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kuzey Kore, COVID salgını için güney sınırına yakın ‘garip şeyleri’ suçluyor

Kuzey Kore, COVID salgını için güney sınırına yakın 'garip şeyleri' suçluyor

SEUL (Reuters) – Kuzey Kore Cuma günü, ülkede COVID-19 virüsünün ilk salgınının, hastaların Güney Kore sınırı yakınında “yabancı şeylerle” temasa geçmesiyle başladığını ve görünüşe göre enfeksiyon dalgasından komşuyu sorumlu tuttuğunu iddia etti. izole bölgede. ülke.

Resmi Kore Merkez Haber Ajansı, Kuzey Kore’nin soruşturmanın sonuçlarını duyururken, insanlara “sınır hattı ve sınır boyunca bulunan bölgelerde rüzgar ve diğer hava olayları ve balonlardan gelen garip şeylerle dikkatli bir şekilde ilgilenmelerini” emrettiğini söyledi.

Ajans doğrudan Güney Kore’den bahsetmedi, ancak onlarca yıldır Kuzey Koreli firariler ve aktivistler, güneyden yoğun bir şekilde güçlendirilmiş sınırın üzerinden broşürler ve insani yardım taşıyan balonlar fırlattı.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Güney Kore’nin Kore arası ilişkileri yürüten Birleşme Bakanlığı, sınırın ötesine gönderilen broşürler yoluyla virüsün Kuzey Kore’ye girmesinin “olasılığının” olmadığını söyledi.

Kore Merkez Haber Ajansı’na göre, Nisan ayı başlarında Doğu Kumgang eyaletinde “kışla ve yerleşim bölgelerinin etrafındaki bir tepede” kimliği belirsiz öğelerle temas eden 18 yaşındaki bir asker ve beş yaşındaki bir kız çocuğu semptomlar geliştirdi ve daha sonra virüs testi pozitif çıktı. Korona virüs.

Ajans, Nisan ayı ortasından itibaren ülkede bildirilen diğer tüm ateş vakalarının başka hastalıklardan kaynaklandığını söyledi, ancak ayrıntı vermedi.

Seul’deki Kuzey Kore Araştırmaları Üniversitesi’nde profesör olan Yang Moo-jin, “Bilimsel olarak konuşursak, virüsün nesneler aracılığıyla yayılma olasılığının çok düşük olduğu düşünüldüğünde, Kuzey Kore’nin iddiasına inanmak zor” dedi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, insanların kontamine yüzeyler veya nesnelerle temas yoluyla COVID kapma riskinin mümkün olmasına rağmen genellikle düşük kabul edildiğini söylüyor.

Kuzey Kore ayrıca, ilk iki hastanın Nisan ayı başlarında doğu kasabasında tanımlanamayan nesnelere dokunduğunu, ancak bir sığınmacı grubunun bu yıl sınırın ötesine balon gönderdiği ilk kez Nisan ayının sonlarında batı Gimpo bölgesinden olduğunu söyledi. Devamını oku

READ  Sri Lanka, cumhurbaşkanının olağanüstü hal ilan etmesinin ardından sokağa çıkma yasağı getirdi

Kuzey Kore’nin koronavirüs salgınını ilk kabulü, Çin ile yük treni operasyonlarını sürdürmek için 2020’nin başından beri yürürlükte olan bir sınır kapatmayı kolaylaştırmasından aylar sonra geldi.

Kyungnam Üniversitesi Uzak Doğu Çalışmaları Enstitüsü’nde profesör olan Lim Yeol-chul, Pyongyang’ın Çin’i işaret etmesinin zor olduğunu söyledi.

Lim, “Virüsün Çin’den geldiğini öğrenirlerse, Kuzey Kore-Çin ticaretinde bir başka aksilikte sınır bölgesinde karantina önlemlerini sıkılaştırmak zorunda kalacaklar” dedi.

Kuzey Kore, COVID dalgasının azalma belirtileri gösterdiğini iddia etse de uzmanlar, hükümet kontrolündeki medya tarafından yayınlanan rakamlarda yetersiz yer olduğundan şüpheleniyor.

Kuzey Kore, Cuma günü ateş belirtileri gösteren 4.570 kişi daha bildirdi ve Nisan sonundan bu yana toplam ateşli hasta sayısı 4.74 milyon olarak kaydedildi.

Pyongyang, görünüşe göre test kitlerinin kıtlığı nedeniyle, COVID’e yakalanıp yakalanmadıklarını belirtmeden günlük ateşli hasta sayısını bildirdi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

(Su Hyang Choi ve Josh Smith tarafından bildiriliyor). Kurgu Leslie Adler, Richard Chang ve Raju Gopalakrishnan

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.