Kasım 29, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kongre Jön Türkleri

Nepal’in Perşembe günü dev eski partisi yeni yaprağın yerini aldı. İki yeni ve genç yüz, şirketteki en güçlü ikinci pozisyonu kazanarak gidişatı değiştirdi.

Siyasi kariyerlerine öğrenci olarak başlayan Kagan Thapa ve Bishwa Prakash Sharma, genel sekreter seçildiler ve bu, geleneksel olarak sıkı bir şekilde eski muhafızların elinde olan Nepal Kongresi’nde yeni bir değişim dalgasının sinyalini verdi.

Eski sağlık bakanı Thapa 3.023 oy (yüzde 64.56) alırken, parti sözcüsü Sharma 1.984 oy (yüzde 42.37) aldı.

Pazartesi günkü seçimde kullanılan 4.682 oydan 43’ü geçersizdi.

Shekhar Koirala liderliğindeki partide yarışan 46 yaşındaki Thapa, parti liderliğini Sher Bahadur Dube’ye (75) kaptırdı. 50 yaşındaki Sharma, başlangıçta Tuba kampındaydı, ancak ilk turda parti liderliği yarışmasından çekilen Prakash Man Singh liderliğindeki gruptan görev için yarışmaya karar verdi.

Thapa ve Sharma, çağdaşları 44 yaşındaki Pradeep Powdal ve iki büyükleri Minendra Rijal, 64 ve Prakash Sharan Mahath, 62’yi yendi.

Rijal, Koirala kampını temsil ettiği için Thapa’nın koşu ortağıydı. Patel ve Mahath, Tuba liderliğindeki kuruluşu temsil etti.

Öğleden sonra Rijal, Taba’nın önde olduğunu ve Sharma’nın da aynı şeyi yapacağını duyurdu. heyecan Sayılarının Başkan Conte hükümetini yenmek için yeterli olmadığını kabul etti.

Kongre kıdemli lideri Ram Chandra Poudel, iki kazananı her zaman değişimden yana oldukları ve Kongre’yi yıllardır rahatsız eden statükoyu kırdıkları için övdü.

Kampının parti liderliği için oybirliğiyle bir aday çıkaramamasının ardından, Poudel genel kuruldan çekimser kalmaya karar verdi. Hem Koirala hem de Singh geri adım atmayı reddetti ve parti liderliği için yarıştı.

“Hem Sharma hem de Thapa enerjik ve net. Poudel, Post’a verdiği demeçte, partide mezhepçiliğin yerleşik olmasına rağmen, seçmenler iki genç yüzü genel sekreter olarak atama konusunda ihtiyatlı bir karar verdiler. “İkisi için de asıl test şimdi başlıyor, ama umarım daha iyi olurlar.”

READ  Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı (OTCMKTS:TKHVY) açık faizi Temmuz'da %25,0 arttı

Her ikisi de yıllardır parti içinde “umutlu” liderler olarak anılıyor.

Ancak, aralarında bazı keskin farklılıklar vardır.

Thapa, partisi içinde sürekli bir muhalefet olarak biliniyor. Nepal Kongresi ne zaman muhalefette olsa, partiyi savunmada ve hükümeti sorumlu tutmada her zaman ön saflarda yer aldı. Partisi içindeki liderliğe meydan okumakta, hata yapmakta ve mevcut duruma bir son verilmesini talep etmekte her zaman açık sözlü olmuştur.

Thapa’nın bu özel özelliğinin onu parti gönüllüleri ve üyeleri arasında popüler kıldığı söylenir.

Tappa’ya göre, bu halka açık konferans onun siyasi kariyerinde bir dönüm noktasıydı. 2010 yılında yapılan 12. Genel Kurul’da oyların çoğunluğunu kazanmasına ve partinin Merkez Çalışma Komitesi’nde yer almasına rağmen, 2016 yılında 13. Genel Kurul’da Shashank Koirala’ya yenildi.

Thapa, kişisel olarak ve çevresi içinde, bu sefer başarılı olmazsa siyasete devam etmeyeceğini sık sık söyledi. Ancak içeridekiler, genel sekreter olmak için aldığı oy sayısının kendisini kanıtladığını söylüyor.

Thapa, 2008 yılında nispi temsil sistemi altında Kurucu Meclis’e seçildi.

Daha sonra doğrudan seçimle 2013 Kurucu Meclis seçimini kazandı.

CPN-UML’den Rajan Bhattarai’yi yendi. 2017 Genel Seçimleri Rakip partisi Nepal Komünist Partisi (Maoist Merkez) ile bir seçim ittifakı kurmuş olsa da, bu parti Katmandu seçim bölgesi-4’tendi.

Taba iyi bir konuşmacı olarak bilinir – agresif, ikna edici ve tartışmacıdır.

Öte yandan Sharma, yumuşak sesli bir kişidir. İyi bir kamu konuşmacısıdır. O şiirsel bir liderdir.

2000’den 2002’ye kadar Nepal Kongresi’nin öğrenci kanadı olan Nepal Öğrenci Birliği’ni yönetti. Mart 2016’da yapılan 13. Parti Genel Kurulu’nda Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Seçildi.

Ocak 2018’de parti sözcüsü olarak atandı.

Ama hiçbir seçimi kazanamadı.

O, Japonya seçim bölgesi-1’deki ikinci anayasal meclis seçimlerinde UML’den Robin Koirala tarafından yenildi. Aynı seçim bölgesinden Nepal Komünist Partisi’nden (Maoist Merkez) Ram Karki’ye kaybettiği için 2017 seçimleri onun için kötü bir deneyim oldu.

READ  Mechanical Turk: 18. yüzyıldan kalma bir satranç robotu aldatmacası

Ancak, parti içinde popüler bir lider olmaya devam ediyor.

O da partideki pozisyonun değiştirilmesi gerektiğini dile getirse de partiye yakın olarak görülüyor.

Perşembe günü, Sharma Saneba’daki parti merkezinde gazetecilere, partiyi değiştirme yolculuğunun kendisinin ve Thapa’nın zaferiyle başladığını söyledi.

“Sadece o zaman dikkatimize geldi. Bu, parti içindeki hiçbir kampın başarısı değildir. Bu, Nepal Kongresi’nin dönüşümünün başlangıcıdır ”dedi.

2000 yılında, Sharma Nepal Öğrenci Birliği Başkanı iken, Taba Başkan Yardımcısıydı ve Kurraj Kimre Ortak Genel Sekreterdi.

“Özgür olduğum için mutluyum. Thapa ve Sharma’nın partiyi değiştirmek için sıkı çaba göstereceklerinden eminim ”dedi Kimre. “Onların zaferi, yolunu kaybetmiş görünen partimize yeni bir ivme kazandırdı.”

Büyük eski parti, 1947’de kuruldu Son birkaç on yılda yönünü kaybetti. 2017 seçimleri bir felaketti – iki komünist güçle savaşırken ikinci oldu.

İçeridekiler ve gözlemciler, partinin ideolojik yolunu yeniden gözden geçirmesi ve yapısını yeniden yapılandırması gerektiğini söylüyor.

Thapa uzun zamandır birçok çevreden partinin kendi üyeleri ve halkla yıllardır temasını kaybettiğini iddia ediyor.

Genel Kurul’dan önce Thapa, partinin önümüzdeki bir yıl, seçime kadar ve genel seçimden sonraki beş yıl için yol haritasını belirleyen 60 sayfalık bir görüş belgesi sundu.

“Yanlış bir şey yapma lüksüm yok. Oyumun hakkını vereceğim, ”dedi Thapa, Saneba’daki parti genel merkezinde kazandığı zaferin ardından. “Daha fazla oyu aldığım için büyük bir sorumluluğum var. Konferansa gittiğimizde yazılı olarak söz verdim. Partiyi özetlediklerime göre yöneteceğim.

İki genç liderin Kongre’deki zaferi, diğer partilere de olumlu bir mesaj gönderdi.

UML’nin gençlik lideri ve parti sekreteri Yogesh Bhattarai, Post’a verdiği demeçte, “Bu iyi bir haber ve çok mutluyuz.”

Bhattarai, öğrenci siyasetinden gelen Thapa ve Sharma gibi liderlerden biridir.

READ  Şehir itfaiye şefi 'Durg'u hatırlıyor | Haberler, spor, işler

Bhattarai, “Bu yeni bir değişim dalgası ve ikisinin başarısına güven veriyor.” Dedi. “Herhangi bir siyasi partide kilit pozisyonlar elde eden yeni nesil liderler kesinlikle hoş bir haber.”

Maoist Merkez Merkez Komitesi üyesi Hemraj Bandari, Kongre’deki değişikliğin sadece kendi örgütleri için değil, diğer partiler ve ulusal siyaset için de yeni bir umut ışığı olduğunu söyledi. “Kongre’deki bu değişiklik, toplum psikolojisinin değişmekte olduğunun ve parti üyelerinin değişim istediğinin bir kanıtıdır.”

Siyasi analistler Taba ve Sharma’nın nasıl bir performans göstereceğini yalnızca zamanın göstereceğini söylese de, seçimleri taze bir rüzgar gösteriyor.

Nepal’in parti ve ulusal siyasetini yakından takip eden Yeni Delhi’deki Jawaharlal Nehru Üniversitesi’nde sivil-asker ilişkileri alanında doktora adayı olan Indira, Perşembe günkü sonuçların parti üyelerinin araba kullanırken yeni ve genç yüzler kurmak istediğini doğruladığını söyledi. “

Kongre söz konusu olduğunda, AIADMK’nın görüşüne göre, ikisinin zaferi partinin yeni bir başlangıç ​​yapmasına yardımcı olacaktır.

Yetkili Post’a verdiği demeçte, “Delegelerin yüzde 60’ından fazlasının genç olması, partide değişiklik istediklerinin açık bir işareti” dedi. “Nepal Kongresi kendini yenileyebilir ve ilerici bir demokratik parti olarak yeniden kurabilirse, ülke için iyi olur. Ve iki genç lider, önemli pozisyonlar alarak partiyi değiştirmeyi umabilir.

(Tiga R Pradhan raporlamaya katkıda bulunmuştur.)