Haziran 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kopenhag Yangını: Danimarka'daki eski borsa alev aldı

Kopenhag Yangını: Danimarka'daki eski borsa alev aldı

Emil Helms/Ritzau Scanpix/AFP/Getty Images

Alevler, 16 Nisan'da Danimarka'nın başkenti Kopenhag'daki tarihi Eski Borsa binasını sardı.CNN

Danimarka'nın başkentinin en ünlü simge yapılarından biri olan Kopenhag'ın Eski Menkul Kıymetler Borsası'nda büyük bir yangın yaşandı ve çalışanlar ve vatandaşlar tarihi tabloları ve eserleri yangından kurtarmak için koşarken kulenin çökmesine neden oldu.

Şaşkın yolcular ve izleyiciler, binanın 56 metre uzunluğundaki – iç içe geçmiş dört ejderhanın kuyruğuna benzeyen – kulesinin etrafında yanan alevlerin girdap gibi dönüşünü izledi ve kule çöküp aşağıdaki sokağa düştü.

Hatta yoldan geçenlerden bazıları, yanan binanın içine koşmak ve büyük Rönesans tablolarının ve diğer nesnelerin yangından uzaklaştırılmasına yardım etmek için acil servislere bile katıldı.

Danimarka Başbakan Yardımcısı Troels Lund Poulsen, yaklaşık beş yıl önce Paris Katedrali'nin çatısını ve kulesini yok eden yangına atıfta bulunarak yangını “Notre Dame anımız” olarak nitelendirdi.

Kopenhag itfaiye şefi CNN'e verdiği demeçte, yangının Salı günü yerel saatle sabah 8.30 civarında (ET 02.30) başladığını söyledi. Sabah 11'den hemen önce çıkan yangının binanın neredeyse yarısını yok ettiğini söyledi.

Büyük Kopenhag İtfaiye ve Kurtarma Servisi'nin genel müdürü Jacob Vedsted Andersen, CNN'e “Binanın içindeki birçok tarihi tabloyu ve tarihi mobilyaları kurtarmaya çalıştık” dedi. Yangının nedenleri hakkında spekülasyon yapmak için henüz “çok erken” olduğunu söyledi.

Kopenhag polisi insanlardan bölgeden uzak durmalarını istedi ve şu ana kadar herhangi bir yaralanma bildirilmedi.

Bir polis sözcüsü, yangın çıktığında binada insanların bulunduğunu ancak hepsinin tahliye edildiğini, askeri personelin de yangınla mücadele çalışmalarına destek vermek üzere olay yerinde bulunduğunu söyledi.

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix/AFP/Getty Images

Salı sabahı çıkan şiddetli yangının ardından insanlar eski borsadaki bir tabloyu kurtardı.

Başbakan Mette Frederiksen, binanın kültürel mirasını “yeri doldurulamaz” olarak nitelendirerek, “Danimarka tarihinin bir parçasının” yandığını söyledi.

Børsen Binası, 17. yüzyıldan beri Danimarka ticaretinin kalbinde yer alıyor.

Christiansborg Sarayı'na sadece birkaç dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Eski Menkul Kıymetler Borsası'nın tarihi 1625 yılına kadar uzanıyor. Kral IV. Christian'ın isteği üzerine Hollanda Rönesans tarzında inşa edilen bina, yakın zamanda cephesi iskele ve koruyucu kaplamalarla kaplı olarak yenilenmiştir. .

Danimarka Kültür Bakanı Jacob Engel-Schmidt, 400 yıllık kültürel mirasın zarar gördüğünü söyledi.

Eskiden Twitter olarak bilinen X üzerinden yaptığı bir paylaşımda şunları ekledi: “Börsen'deki personelin, acil servisteki nazik insanların ve yoldan geçenlerin yanan binadan sanatsal hazineleri ve ikonik fotoğrafları kurtarmak için birlikte çalışmasını görmek ne kadar dokunaklı. ”

Binada bulunan Danimarka Ticaret Odası, sahneyi “korkunç bir manzara” olarak nitelendirdi.

Luke McGregor/Bloomberg/Getty Images

Eski borsa binası Salı günkü yıkıcı yangından önce fotoğraflandı.

Acil servisler yangını kontrol altına almak için çalışıyor ancak yangın asansör boşluğundan tüm katlara yayıldı.

Devlete ait TV2 televizyon kanalına göre, Büyük Kopenhag İtfaiyesi Operasyon Direktörü Frank Trier Mikkelsen, yangının binanın içinde “şiddetle” yandığını söyledi.

Kanal 2, binada 40 itfaiyecinin bulunduğunu ve değerli eşyaların kurtarıldığını bildirdi.

Mikkelsen, Danimarka Radyosuna yangının acil durum yöneticilerinin korktuğu türde olduğunu söyleyerek, yangını söndürmek için binanın çatısının bazı kısımlarının kaldırılması gerektiğini açıkladı.

Su sıçradığı için bakır çatının bir kısmını kaldırmak için makinelerin çağrıldığını ekledi.

Bu gelişen bir hikayedir ve güncellenecektir.