Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

“Kraliçe Kleopatra”nın Oyuncu Seçimi Mısır’da Kargaşaya Neden Oldu – Muhtelif

“Kraliçe Kleopatra”nın Oyuncu Seçimi Mısır’da Kargaşaya Neden Oldu – Muhtelif

Karışık bir soydan gelen Briton Adele James’in birinci yüzyılda yaşamış bir Mısır hükümdarını Afrika kökenli bir kraliçe olarak canlandırdığı yakında çıkacak olan Netflix belgesel dizisi “Kraliçe Kleopatra” Mısır’da heyecana neden oluyor.

Mısırlı akademisyenler, MÖ 69’da Mısır’ın İskenderiye şehrinde doğan ve Yunanca konuşan bir hanedana mensup olan Kleopatra’nın siyahi değil Avrupalı ​​olduğunu iddia ediyor. Mısırlı bir avukatın, gösterinin yayınlanmasını engellemek için Mısır’da Netflix yayınını engellemek için yasal işlem talep eden bir şikayette bulunduğu bildirildi. 10 Mayıs’ta yayından kaldırılan belgesel dramanın ülkenin medya yasalarını ihlal ettiğini iddia ediyorlar.

Netflix hemen yorum yapmadı.

Adele James’in Kleopatra olarak seçilmesiyle ilgili olarak, Şubat ayında Netflix promosyonu Tudum, dizinin baş yapımcısı Jada Pinkett Smith’in aktardığına göre, Kraliçe’nin mirası tartışıldığından beri, bunun “hükümdarın ırkıyla ilgili asırlık bir sohbete bir selam” olduğunu söyledi. .”

“Siyah kraliçeler hakkında hikayeler görmemiz veya duymamız sık sık olmuyor ve bu benim için, ayrıca kızım için ve sadece topluluğumun bu hikayeleri öğrenebilmesi için gerçekten önemliydi çünkü onlardan çok fazla var. ”diye not etti.

Bilim adamları arasında Kleopatra’nın babası Ptolemy XII’nin yanında Yunan Makedon olduğuna dair hiç şüphe yok. Ancak annesinin etnik kökeni bilinmediğinden, bazı tarihçiler Mısır hükümdarının annesinin Afrikalı olmasının ve dolayısıyla karışık soydan gelmesinin mümkün olduğunu söylüyor.

Al-Masry Al-Youm gazetesi önde gelen Mısır bilimci Zahi Hawass’ın Kleopatra’nın karışık ırk olma olasılığından son derece şüphe duyduğunu aktardığı için geçen hafta “Kraliçe Kleopatra” fragmanının düşmesi Mısır’da bir kargaşaya neden oldu. Bu tamamen sahte, Kleopatra Yunanlıydı yani siyah değil açık tenliydi.

Bu arada aktör Adele James, eleştirmenlere Twitter’da şunları söyledi: “Oyunculuğu sevmiyorsanız, diziyi izlemeyin.”

Kleopatra’nın ekranda nasıl temsil edilmesi gerektiği konusundaki tartışmalar yeni değil. Başlangıçta Patty Jenkins tarafından yönetilecek ve ünlü Mısır kraliçesini İsrailli aktör Gal Gadot’nun oynayacağı bir film planları, eleştirmenlerin rolün bir Arap veya Afrikalı aktöre gitme zamanının geldiğini söylemesiyle tartışmalara yol açtı. Film yapılmadı.

READ  İkizler, Terazi ve Yay neden 23 Şubat 2022'de kaba bir işarete sahip olacak?