Mart 25, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kuzey Kore, füze denemelerinin Güney’i nükleer silahlarla vurmayı simüle ettiğini söyledi

Kuzey Kore, füze denemelerinin Güney'i nükleer silahlarla vurmayı simüle ettiğini söyledi

SEUL (Reuters) – Resmi Kore Merkez Haber Ajansı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Güney Kore ve ABD kuvvetlerinin geniş çaplı deniz tatbikatlarından sonra bir uyarı olarak, Kuzey Kore’nin son füze testleri dizisinin Güney’i taktik nükleer silahlarla doldurmayı simüle etmek için tasarlandığını söyledi.

Seul ve Tokyo’daki yetkililer, Kuzey Kore’nin Pazar sabahı erken saatlerde iki balistik füze ateşlediğini ve bu füzenin 25 Eylül’den bu yana yedinci füze olduğunu söyledi.

Kore Merkez Haber Ajansı, lider Kim Jong Un’un son iki hafta içinde nükleer taktik operasyon birimleri tarafından gerçekleştirilen, sahte nükleer savaş başlıklı balistik füzeleri içeren tatbikatları, güçlü bir savaş caydırıcılık mesajı vermek için yönettiğini bildirdi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Ajans, çeşitli testlerin askeri komuta tesislerini hedef almayı, büyük limanları vurmayı ve güneydeki havalimanlarını etkisiz hale getirmeyi simüle ettiğini ekledi.

Kore Merkez Haber Ajansı, “Nükleer muharebe kuvvetlerimizin etkinliği ve pratik muharebe kabiliyeti, hedefleri her zaman ve her yerden vurmaya ve yok etmeye tamamen hazır oldukları için tam olarak kanıtlanmıştır.” Dedi.

Kore Merkez Haber Ajansı’nın aktardığına göre Kim, “Düşman diyalog ve müzakereler hakkında konuşmaya devam etse de bizim konuşacak bir şeyimiz yok ve bunu yapma ihtiyacı da hissetmiyoruz” dedi.

Ajans, Kuzey Kore’nin iktidardaki İşçi Partisi’nin, bir uçak gemisi ve nükleer enerjili bir denizaltı da dahil olmak üzere ABD ve Güney Kore donanmalarının geniş çaplı seferberliğine kaçınılmaz bir yanıt olarak tatbikatları düzenlemeye karar verdiğini söyledi.

ABD merkezli Carnegie Vakfı’ndan Ankit Panda, “Yaptıkları açıklama, bu son test dalgasının, kendi askeri faaliyetlerini yürütürken ABD ve Güney Kore’ye kararlılıklarını ifade etme biçimleri olduğu konusunda oldukça açık” dedi. Uluslararası barış için.

READ  Ukrayna savaş haberleri: Moskova yakınlarındaki patlamada Putin müttefikinin kızı öldü

Amerika Birleşik Devletleri ve Güney Kore, Güney’in Kuzey Kore’nin bariz bir hava saldırısı tatbikatına yanıt olarak savaş uçakları göndermesinden bir gün sonra, Cuma günü bir ABD uçak gemisini içeren ortak bir deniz tatbikatı düzenledi. Devamını oku

Deniz tatbikatları USS Ronald Reagan ve grev grubunu içeriyordu. Bunun öncesinde Güney Kore, Japonya ve ABD donanmaları da ortak tatbikatlar gerçekleştirdi.

1950-53 Kore Savaşı bir barış anlaşması yerine ateşkesle sona erdiği için ABD liderliğindeki BM kuvvetleri teknik olarak Kuzey Kore ile hâlâ savaşta.

Taktik nükleer silahlar

Banda, Kuzey Kore’nin daha önce taktik nükleer kapasiteye sahip olarak yalnızca bir füzeden bahsettiğini, ancak açıklama, hem yeni hem de eski birçok sisteme böyle bir rol verileceğini açıkça ortaya koyuyor.

Analistler, Kuzey Kore’nin nükleer testlere devam etmesi durumunda, bunun savaş alanında kullanılmak üzere tasarlanmış ve yakın zamanda test edilenler gibi kısa menzilli füzelere uyacak şekilde tasarlanmış daha küçük “taktik” savaş başlıkları geliştirmeyi içerebileceğini söyledi.

Güney Koreli ve ABD’li yetkililer, Kuzey Kore’nin yakında 2018’de resmen kapatılan Punggye-ri nükleer test sahasındaki yeraltı tünellerinde yeni bir nükleer cihazı patlatabileceğine dair işaretler olduğunu söylüyor.

Analistler, kısa menzilli füzelere küçük savaş başlıkları yerleştirmenin, Kuzey Kore’nin nükleer silahları konuşlandırma ve kullanma planlarında tehlikeli bir değişikliği temsil edebileceğini söylüyor.

Yeni füze, sualtı selous

4 Ekim’de Kuzey Kore, 2017’den bu yana ilk kez Japonya üzerinde yeni bir orta menzilli balistik füze (IRBM) olduğunu söylediği bir balistik füzeyi her zamankinden daha fazla test etti.

Analistler, devlet medyası tarafından yayınlanan görüntülerin aslında daha önce görülmemiş bir IRBM gösterdiğini vurguladı.

Banda, “Japonya üzerinde daha önce test edilmemiş bir füzeyi ilk kez test etmiş olmalarına rağmen inanılmaz derecede sıra dışı; bu, motora büyük ölçüde güvendiğini gösteriyor” dedi.

READ  Yalnızca giriş. Çıkış yolu yok: ``Pekin, Şanghay'da öfke arttıkça daha fazla COVID karantinası görüyor

Fotoğraflarda yer alan diğer füzeler arasında KN-25 ve KN-23’ün yanı sıra 2,5 tonluk ağır tonlu füzenin yanı sıra KN-09 300mm çoklu fırlatma füzesini içeren kısa menzilli balistik füzeler (SRBM’ler) yer aldı. Sistem (MLRS).

Dikkat çekici bir şekilde, fotoğraflar bir denizaltıdan kalkmak üzere tasarlanmış KN-23 “donanma” uçağının bir testini gösterdi. Bu füze geçen yıl bir okyanus testinde gösterildi, ancak bu sefer test, devlet medyasının “tank altındaki bir silo” olarak tanımladığı şeyden fırlatmayı simüle edecek şekilde gerçekleştirildi.

Bu yıl, analistlerin bir çatışmayı simüle etme ve düşmanların füzeleri tespit etmesini ve yok etmesini zorlaştırma girişimi olduğunu söylediği, trenler de dahil olmak üzere çeşitli yerlerden ve fırlatma rampalarından Kuzey Kore’nin füzeleri test ettiğini gördü.

KN-23, bir hedefe yaklaştığında “çekme” manevrası yapmak üzere tasarlanmıştır ve füze savunmasından kaçmasına yardımcı olması amaçlanmıştır.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

(Cynthia Kim ve Jack Kim tarafından Raporlama) Düzenleme Cynthia Osterman, Aurora Ellis ve Lincoln Fest tarafından.

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.