Mart 21, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rusya’nın Ukrayna’daki savaşın yeni lideri Sorovikin kim? | rusya ve ukrayna arasındaki savaş haberleri

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşın yeni lideri Sorovikin kim?  |  rusya ve ukrayna arasındaki savaş haberleri

Rus generali “mutlak zulmü” ile ünlüydü, Suriye’nin yanı sıra Tacikistan ve Çeçenya’da görev yaptı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bir dizi askeri gerileme ve Rusya’nın komşusunun işgali üzerine artan hoşnutsuzluğunun ortasında Ukrayna’daki savaş çabalarına liderlik etmek üzere General Sergei Surovkin’i atadı.

Cumartesi günkü atama, Kiev’in kuzeydoğu ve güney Ukrayna’da Rusya’ya kaybettiği toprakları geri kazanmasıyla iki üst düzey Rus askeri komutanının görevden alınmasının ardından geldi. Aynı zamanda, Rusya ile Kırım arasındaki ana bağlantı olan ve Rusya’nın 2014’te ilhak ettiği Kerç Köprüsü’nün kısmen yıkılmasının ardından Moskova’ya büyük bir darbe vurulmuş durumda.

Soroviken kimdir?

1966 yılında Sibirya’nın Novosibirsk kentinde dünyaya gelen general, Haziran ayında Ukrayna’ya karşı yürüttüğü savaşta Rusya’nın güney askeri gruplaşmasının komutanı ilan edilmişti.

Hava Kuvvetleri Komutanı olarak Rus askeri harekatını yönettiği 2017 yılında Suriye’deki hizmetinden dolayı Rusya Kahramanı unvanına ve Madalya ile ödüllendirildi.

Bir rapora göre, Rus ordusunda tamamen “acımasız” olduğu biliniyor (PDF) bir ABD savunma politikası düşünce kuruluşu olan Jamestown Vakfı tarafından.

Raporda, “Sorovikin, 2008’den sonra, acımasızlık gerektiren radikal bir askeri reform sırasında Genelkurmay ve Savunma Bakanlığı’nın üst düzey kademelerinde etkileyici bir kariyere sahipti.” onunla ilgili sorular.” “.

Surovikin iki kez hapsedildi. İlk kez, komutası altındaki askerler, Sovyetler Birliği’nin çöküşünden önceki Ağustos 1991 darbesi sırasında Rusya’nın başkenti Moskova’da üç protestocuyu öldürdükten altı ay sonraydı. Daha sonra yargılanmadan serbest bırakıldı. Dört yıl sonra, yasadışı silah kaçakçılığı için bir karar aldı – daha sonra bozuldu -.

en verimli

General, Rusya’nın Beşar Esad’ın yanında müdahale ettiği Suriye’deki Halep kentinin çoğunu harap eden ağır bombalamayı denetlemekle suçlandı. içinde Bildiri Ekim 2020’de yayınlanan İnsan Hakları İzleme Örgütü, onu Suriye’nin İdlib’ine yönelik 2019-2020 saldırısı sırasında “istismarların sorumluluğunu üstlenebilecek” liderlerden biri olarak listeledi.

READ  Canlı Güncellemeler: Rusya'nın Ukrayna'daki Savaşı

Nadir bir kamuoyu yorumunda, Suriye’de geniş çapta yayılan Wagner paralı asker grubunun kurucusu Yevgeny Prigozhin, Sorovikin’i “efsanevi bir kişi” olarak nitelendirdi, ile Live24 haber ajansı. “Surovkin, Rus ordusundaki en verimli komutandır” diye ekledi.

Bir dizi ezici yenilgi

Rusya, Ukrayna’nın güçlü karşı saldırısı sonucunda uğradığı kayıpları engellemeye çalışırken, Ukrayna’daki kuvvetlerini yeniden yapılandırıyordu.

Bazı gözlemciler, Sorovikin’in atanmasının Rusya’nın savaş çabalarını tek bir bölgeye odaklayacağını gösterdiğine inanıyor.

Swiss Military Review’den Alexander Votravers, “Luhansk, Donetsk ya da belki güneyde olabilir. Gördüğümüz şey Rus operasyonlarında bir küçülme” dedi.

Rus kuvvetleri, Kiev’in binlerce kilometrekarelik bölgeyi geri almasına izin veren bir Ukrayna karşı saldırısı nedeniyle Eylül ayı başlarında kuzeydoğu Kharkiv bölgesinin çoğundan sürüldü.

Rus kuvvetleri ayrıca güney Kherson bölgesindeki toprakların yanı sıra doğu Ukrayna’daki Lyman ulaşım merkezini de kaybetti.

Ve Kremlin destekli bir yetkili Cumartesi günü Kherson’da güney eyaletteki sivillerin kısmen tahliye edildiğini duyurdu.

Kirill Strimosov, Rusya’nın devlete ait ajansı RIA Novosti’ye, Kherson’ı bekleyen “zor bir dönem” beklentisiyle küçük çocukların ve ebeveynlerinin yanı sıra yaşlıların da güney Rusya’daki iki bölgeye taşınabileceklerini söyledi.

Cuma günü Moskova, Moskova’nın askeri harekatını istikrarsızlaştıran başarılı Kiev karşı taarruzundan bu yana ilk kazanım iddiasıyla güçlerinin doğu Donetsk bölgesinde toprak ele geçirdiğini söyledi.

Yıllardır Kremlin destekli ayrılıkçılar tarafından kısmen kontrol edilen Donetsk, 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal eden Rus kuvvetleri için büyük bir ödül.