Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kuzey Kore liderinin kız kardeşi ikinci kez casus uydu fırlatma girişimi sözü verdi ve BM toplantısını eleştirdi

Kuzey Kore liderinin kız kardeşi ikinci kez casus uydu fırlatma girişimi sözü verdi ve BM toplantısını eleştirdi

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un kız kardeşi, Kuzey Kore’nin ilk fırlatma başarısızlığıyla ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantısını eleştirirken, Pazar günü bir kez daha casus uydu fırlatma girişiminde bulunma sözü verdi.

Kuzey Kore’nin ilk askeri casus uydusunu yörüngeye yerleştirme girişimi geçen Çarşamba günü başarısızlıkla sonuçlandı. Füzesi Kore yarımadasının batı kıyısına düştü. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin acil bir toplantısı, Kuzey’in balistik teknoloji kullanarak herhangi bir fırlatma gerçekleştirmesini yasaklayan konsey kararlarını ihlal ettiği için Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve diğer ülkelerin fırlatmayı tartışmak üzere talebi üzerine toplandı.

Pazar günü, Kim’in kız kardeşi ve üst düzey bir iktidar partisi yetkilisi olan Kim Yo Jong, BM konseyini ABD’nin “siyasi ataşesi” olarak nitelendirdi ve son toplantısının Amerika’nın “gangster benzeri isteği” üzerine toplandığını söyledi.

BM konseyini “ayrımcı ve utanmazca” olmakla suçladı çünkü o yalnızca Kuzey Kore’nin diğer ülkeler tarafından fırlatılan binlerce uydu faaliyetteyken fırlattığı uydularla ilgileniyor. Ülkesinin bir casus uydu elde etme girişiminin, ABD ve müttefiklerinin oluşturduğu askeri tehditlere yanıt vermek için meşru bir adım olduğunu söyledi.

Kim Yo Jong, devlet medyası tarafından yapılan açıklamada, “(Kuzey Kore), askeri bir keşif uydusu fırlatma hakkı da dahil olmak üzere, egemen bir devletin tüm meşru haklarını kullanmak için proaktif önlemler almaya devam edecek.” dedi.

Cuma günü daha önce yaptığı açıklamada Kim Yo Jong, Kuzey Kore casus uydusunun “yakın gelecekte düzgün bir şekilde uzay yörüngesine yerleştirileceğini” söyledi, ancak ikinci fırlatma girişiminin ne zaman gerçekleşeceğini söylemedi.

Güney Kore casus teşkilatı Çarşamba günü milletvekillerine, Kuzey Kore’nin başarısız fırlatmanın nedenini öğrenmesinin muhtemelen “birkaç haftadan fazla” süreceğini, ancak kusurlar ciddi değilse yakında ikinci bir fırlatma girişiminde bulunabileceğini söyledi.

READ  Güney Kore'nin Halloween ezilme kurbanlarının eşyaları, Sakin Kayıp Eşya Merkezi'ni dolduruyor

Washington, Seul ve diğerleri, Kuzey Kore’nin uydu fırlatmasını uluslararası gerilimleri körüklemekle eleştirdiler ve onu müzakerelere geri dönmeye çağırdılar.

Bir askeri izleme uydusu, Kim Jong Un’un ABD ile uzun süredir devam eden güvenlik gerilimleri arasında edinmeyi taahhüt ettiği gelişmiş silah sistemleri listesinde yer alıyor. 2022’nin başından bu yana Kim, ABD ile Güney Kore arasında genişletilmiş askeri tatbikatlar uyarısı olarak adlandırdığı 100’den fazla füze testi gerçekleştirdi.

Uzmanlar, Kim’in modern silah cephaneliğini gelecekteki diplomaside Washington ve ortaklarından tavizler almak için kullanmak isteyeceğini söylüyor.

Birleşmiş Milletler, önceki nükleer ve füze testleri ve uydu fırlatmaları nedeniyle Kuzey Kore’ye yaptırımlar uyguladı. Ancak BM Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore’nin son test faaliyetlerine yönelik yaptırımları sertleştirmede başarısız oldu çünkü her ikisi de BM konseyinin daimi üyeleri olan Çin ve Rusya, ABD ve diğerlerinin bunu yapma girişimlerini engelledi. Birleşmiş Milletler Konseyi’nin Cuma günü yaptığı son toplantıdaÇin ve Rusya, Kuzey Kore’nin fırlatılamaması nedeniyle ABD ile bir kez daha karşı karşıya geldi.

Tekrarlanan başarısızlıklardan sonra Kuzey Kore, 2012 ve 2016’da Dünya’yı gözlemleyen uyduları yörüngeye yerleştirdi, ancak yabancı uzmanlar, uydu görüntülerinin görüntü ve diğer verileri aktardığına dair hiçbir kanıt olmadığını söylüyor.

Kuzey Kore ayrıca Pazar günü, grubun Kuzey Kore füze testlerini kınamasını protesto etmek için Uluslararası Denizcilik Örgütü’nü gelecekteki uydu fırlatmalarını önceden bilgilendirmemekle tehdit etti.

Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün Deniz Güvenliği Komitesi Çarşamba günü, Kuzey Kore’yi “denizcilerin ve uluslararası gemiciliğin güvenliğini ciddi şekilde tehdit eden” uygun bir bildirimde bulunmadan fırlatma başlatmakla suçlayan nadir bir kararı kabul etti.

Kuzey Koreli uluslararası ilişkiler analisti Kim Myong-chol, “Gelecekte, IMO (Kuzey Kore) uydu taşıyıcısının fırlatma dönemi ve etki noktası sırasında bunu bilmeli ve kendisi harekete geçmeli ve sorumluluk almaya istekli olmalıdır.” Dedi. devlet medyası tarafından yapılan bir açıklamada, bunun tüm sonuçlarını tam olarak hesapladı.

READ  Yunan göçmen denizaltısı ve gemi enkazı destanı, trajediye tepkilerimiz hakkında ne söylüyor?

En son casus uydu lansmanından önce Kuzey Kore, Uluslararası Denizcilik Örgütü ve Japonya’ya fırlatmanın 31 Mayıs ile 11 Haziran arasında gerçekleşeceğini söyledi.