Ağustos 17, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rusya, Türkiye’den Suriye’ye BM yardımının kesildiğini bildirdi

Rusya, Türkiye'den Suriye'ye BM yardımının kesildiğini bildirdi

26 Nisan 2018, Suriye, Rakka’da Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı tarafından sağlanan gıda yardımını taşıyan bir çocuk. REUTERS/Aboud Hamam

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (Reuters) – Cuma günü Rusya, bir yıllık uzatmayı veto ettikten sonra altı ay veya daha fazla yenileme teklifinde başarısız olduktan sonra Türkiye’den Suriye’nin kuzeybatısındaki uzun süredir devam eden Birleşmiş Milletler yardım operasyonunun sona erdiğinin sinyalini verdi. Uluslararası Yeniden Yapılanma Çabaları.

Türkiye’nin muhalefet kontrolündeki kuzeybatı kesiminde yaklaşık 4 milyon kişiye gıda, ilaç ve barınma da dahil olmak üzere BM insani yardım için mevcut BM Güvenlik Konseyi yetkisi Pazar günü sona eriyor.

Rusya’nın Birleşmiş Milletler Büyükelçi Yardımcısı Dmitry Polyansky, Moskova’nın veto hakkını kullanmayacağı tek çözümün kendi çözümü olduğunu söyledi. Karar taslağı Cuma günü yalnızca Rusya ve Çin’in lehte oy vermesinin ardından başarısız oldu. ABD, İngiltere ve Fransa Rusça metne karşı oy kullanırken, kalan 10 konsey üyesi çekimser kaldı.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Polyansky gazetecilere verdiği demeçte, “Bu noktada başka bir seçenek göremiyorum. Bugün söylenen sözlerin gerçeği göz önüne alındığında, bunun neredeyse imkansız hale geldiğini düşünüyorum.” oy.

Karar taslağı başarısız olmadan önce Rusya, İrlanda ve Norveç tarafından hazırlanan ve 13 lehte oy alan bir yıllık uzatma önerisini veto etmişti. Moskova ile “sınırsız” stratejik ortaklığa rağmen Çin, oylamada çekimser kaldı.

ABD’nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Linda Thomas Greenfield konseye verdiği demeçte, “Bu bir ölüm kalım meselesi ve bu oylama ve utanmazca veto eden ülke yüzünden insanların ölecek olması trajik” dedi.

READ  Ukrayna ordusu, tahkim edilmiş mevziler için harap şehri terk etti

“neşeli değil”

Çin’in BM Büyükelçisi Zhang Jun, tüm konsey üyelerini “pes etmemeye” ve müzakerelere devam etmeye çağırırken, İrlanda’nın BM Büyükelçisi Geraldine Byrne Nason, “Bu vetodan korkmuyoruz. Bu yolun sonu değil” dedi.

Ancak Rusya’nın kendisine ait olmayan herhangi bir taslak metni tekrar veto edip etmeyeceği sorulduğunda Polyansky, “Açıkçası” yanıtını verdi.

Rusya, BM yardım operasyonunun Suriye’nin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ihlal ettiğini söyledi. Ülke içinden daha fazla yardım yapılması gerektiğini söyleyerek, muhalefetin gıda ve diğer yardımların hükümetin kontrolü altına gireceği korkusunu artırıyor.

Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Fransa Cuma günü yaptığı açıklamada, altı aylık uzatmanın yardım gruplarının etkin bir şekilde plan yapması ve faaliyet göstermesi için yeterli olmadığını söyledi.

Batılı güçler ayrıca, Devlet Başkanı Beşar Esad’ın 2011’de demokrasi yanlısı protestoculara uyguladığı baskının bir iç savaşa yol açtığı Suriye’de siyasi bir çözüme yönelik ilerleme kaydedilene kadar kapsamlı yeniden yapılanma çabalarını finanse etmekte isteksizler.

Güvenlik Konseyi’nin yardım operasyonuna izin vermesi uzun zamandır tartışmalı bir konuydu, ancak bu yıl aynı zamanda Rusya ile Batılı güçler arasında Moskova’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgali üzerine artan gerilimlerin ortasında geldi.

2014 yılında Güvenlik Konseyi, Irak, Ürdün ve Türkiye’nin iki noktasından Suriye’nin muhaliflerin elindeki bölgelerine insani yardım gönderilmesine izin verdi. Ancak veto güçleri, Rusya ve Çin, bunu sadece bir Türk sınır karakoluna indirdi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres geçen ay konseye yardım operasyonunun onayını uzatması için çağrıda bulunarak örgüte “Suriye halkını terk edemeyiz” dedi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Michelle Nichols tarafından bildirildi; Kurgu Mary Milliken, Nick McPhee ve Jonathan Otis

READ  Sidney'in banliyölerine yağmur yağdığı için on binlerce kişi tahliye edilmesini istedi.

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.