Haziran 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Lira kayması genç Türkleri yurtdışında sanal çalışmaya itiyor

Yaklaşık iki yıl önce Türk lirası uzun süredir aşağı yönlü hareketini sürdürürken, Patrick Erdoğan kariyer tercihlerini yeniden değerlendiren bir harita oluşturdu.

Son beş yıldaki gelirinin dolara eşit olduğunu görünce, dövizle kazanması gerektiğine karar verdi. Ancak son yıllarda birçok tanıdığıyla çalışmak için ülkeyi terk etmek yerine Seattle merkezli bir start-up’ta çalışmak üzere Türkiye’den ayrıldı.

Çalışmak için başka bir ülkeye gitmek için ailemi ve arkadaşlarımı bırakmak istemiyorum” diyen Erdoğan, İstanbul’daki dolar maaşının satın alma gücünün yüksek olduğunu da sözlerine ekledi. “Berlin’de yaşamak ve dolar olarak kazanmak ve lira ile harcamak bana euro ile harcamaktan daha çekici geliyor.”

Şimdi başka bir Amerikan start-up’ında uzaktan çalışan 31 yaşındaki, Türkiye’nin teknoloji ve bilgisayar sektörlerinde, korona virüsü salgını ve Türkiye’nin ekonomik sıkıntılarıyla hızlanan sanal bir beyin göçünün parçası. Hayat boyu yüksek faiz oranlarına karşı çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yükselen enflasyona rağmen merkez bankasına borçlanma maliyetlerini düşürmesi talimatını verdi.

Küresel şirketler ve çalışanları salgına uyum sağladı ve uzun mesafeli çalışma, dışarıdan iyi görünen ama aynı zamanda Türk işletmeleri için sorunlara neden olan gençler için heyecan verici fırsatlar sağladı.

Türk iş dünyası derneği Tüsiad’ın baş ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, iş dünyasının bundan “çok mutsuz” olduğunu söyledi. “Ülkemizde işsizliğin büyük olduğu gençler için iyi ama nitelikli gençlere ihtiyaç duyan ve maaşlarını ödeyemeyen reel sektör için çok kötü.”

Etkinlik, bulaşıcı şirketleri, özellikle teknoloji sektöründekileri yeni çalışanlar için yakın çevrelerinin ötesine bakmaya teşvik eden daha geniş bir küresel eğilimin parçası.

Silikon Vadisi tabanlı hacker sıralaması işe alım sitesinden Vivek Ravishankar şunları söyledi: “Devlet, mühendislik ekiplerinin yapılandırılma şeklini tamamen değiştirdi. “Şirketler 15 millik bir alanda yetenek kazanmanın ne demek olduğunu tattılar ve bir daha asla geri dönmediler.”

READ  Türkiye, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini "savaş" olarak kabul etti

Bunun, işletmelerin ödemek zorunda oldukları maaşlar üzerinde derin sonuçları vardır. Geçmişte maaşlar konuma bağlı olarak oldukça değişkendi ve Ravi Shankar, ücretlerdeki bölgesel ve küresel farklılıkların daralmaya başladığını söyledi. “Böyle olursa hiç şaşırmam [in future] Dünyada çok yakın maaş skalaları var” dedi.

Muhalefet partileri, ülkenin son 10 yılda giderek diktatörce ve siyasi ve ekonomik olarak oynak hale gelmesi nedeniyle Erdoğan’ın liderliğindeki ara seçimlerde aday olmayacaklarını belirttiler.

MAK ve Yeditepe Üniversitesi anketörleri tarafından geçen yıl 18-29 yaş arası gençlerin katıldığı bir ankette, ankete katılanların yüzde 64’ü Türkiye’den ayrılıp kalıcı olarak yurtdışında yaşamak istediklerini söyledi. Çoğunluk, motivasyonları olarak “daha iyi bir gelecek” arzusunu gösterdi.

İstanbul’un merkezinde bir tramvay. 2015 yılının başından bu yana Türk lirası dolar karşısında yüzde 80’den fazla değer kaybetti © Altan Gocher / Gocher Imagery / Getty

Türk lirası, 2015 yılının başından bu yana dolar karşısında yüzde 80’den fazla değer kaybederek, yerel para biriminde kazananların satın alma gücünü aşındırdı.

Yazılım sektörünü temsil eden Türkiye Yazılım Girişimcileri Derneği (YASAD) başkanı Gönül Kamali, uluslararası bir şirketin Doğu Avrupalı ​​bir yazılım mühendisini işe almak için ayda 5.000 veya 6.000 € veya ayda 2.500 € ödeyebileceğini söyledi. Bu, bir Türk şirketinde dört ila dokuz yıl çalışan deneyimli bir geliştirici için aylık ortalama 15.000 TL (yaklaşık 1.180 €) maaşla karşılaştırılabilir. “Onun [a] Uluslararası şirketler için çok maliyetli bir ortam” dedi.

Kamali, “Yazılım geliştiricileri günün sonunda başarılı, bu yüzden gurur duyuyorum” diye ekledi. “Fakat Türk şirketleri zarar görüyor.”

Şirket yöneticilerine ve sektör temsilcilerine göre, teslimat hizmeti Getir ve e-ticaret platformu Trendyol gibi Türkiye’nin en büyük ve en heyecan verici start-up’ları daha da yetenekli insanları işe alıp onları elinde tutabiliyor. Ancak Türkiye’nin en eski sanayi devlerinden bazıları da dahil olmak üzere diğerleri, ihtiyaç duydukları becerilere sahip kişileri işe almakta çok zorlanıyor.

READ  Gerçek anlaşma: Türklerin genellikle günlük olarak ne yediği

Türkiye’nin eski maliye bakanı Frat Albirak, geçen yıl ücretsiz çevrimiçi kurslar sunarak 1 milyon genci koda erişmeye teşvik etmeyi amaçlayan bir girişim başlattı.

Muhalefetteki Deva partisinin genel başkan yardımcısı Mustafa Ergen, bu tür girişimleri memnuniyetle karşıladığını söyledi, ancak okullarda ve üniversitelerde eğitimi yaygınlaştırmak ve ülkenin gelişen teknoloji sektörünü desteklemek için daha geniş bir reforma ihtiyaç olduğunu savundu.

Kendi başına bir eğitimci ve girişimci olan Ergen, Türkiye’nin gençlik istatistiklerinin genç bilgisayar programcıları ve web geliştiricilerinden oluşan bir orduyu yetiştirmek için büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. Ancak uyardı: “Bunu 10 yıl önce yapmalıydık. Her yıl harekete geçemiyoruz ve nüfusumuz yaşlandıkça fırsat penceresi kapanıyor.

Türkiye’de yükselen enflasyon karşısında, teknokrat Erdoğan döviz maaşına rağmen “zengin” olmadığında ısrar ediyor. “Satın alma gücümü aynı seviyede tutuyorum.”

Evden çalışmanın bazen kapanmada zorluk yaşama gibi dezavantajları olabiliyor. Ancak Mayıs ayından bu yana üretim müdürü olarak çalıştığı New York merkezli üretkenlik girişimi KosmoTime’dan memnun. Cazip maaşlarla dünyanın dört bir yanındaki meslektaşları ziyaret etmek için geziler gibi avantajlar sunar.

Erdoğan ve nişanlısı, çalışmaları sayesinde, köpekleri Maya için bir bahçe oluşturabilmek için İstanbul’un merkezindeki apartmanlarından banliyölere taşınmayı umuyorlar. Bir Türk şirketinde işe geri döndüğünü hayal etmek için mücadele ediyor. KosmoTime “bağımı kazandı” dedi.