Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Lisa Marie Presley, Sofia Coppola’nın ‘Priscilla’ için yazdığı ‘intikam’ senaryosunu eleştirdi

Lisa Marie Presley, Sofia Coppola’nın ‘Priscilla’ için yazdığı ‘intikam’ senaryosunu eleştirdi

Lisa Marie Presley, bu yılın başlarında ölmeden önce, Sofia Coppola’nın yeni filmi “Priscilla”nın senaryosunda babası Elvis Presley’i canlandırmasının şokunu ve dehşetini dile getirdi. tarafından özel olarak alınan iki e-postada açıklanmıştır. türlüMerhum Presley, Coppola’dan karaktere ilişkin vizyonunu yeniden gözden geçirmesini ve ailesini halkın önünde utandırmaktan kurtarmasını istedi. Mesajlar, Presley’in Ocak ayında ölümcül kalp krizi geçirmesinden dört ay önce gönderilmişti.

Presley’in mektupları senaryoyu “şok edici derecede kinci ve saldırgan” olarak tanımlıyor ve Oscar ödüllü yönetmen Coppola’nın, filmin konusu olan annesi Priscilla Presley ile olan kırılgan ilişkisini zorlamaktan kaçınması ve Elvis’in yaşamının sıkı bir şekilde incelenmesi yönünde çağrılar içeriyordu. torunları. Halen 2020’de ölen Lisa Marie Presley’in oğlu Benjamin Keough’un yasını tutuyorlar.

“Priscilla”, Priscilla Presley’in 1985 tarihli anı kitabı “Elvis and Me”ye dayanan bir biyografisidir. Film, Elvis ve Priscilla’nın flörtünü tasvir etmesi nedeniyle eleştirmenler ve izleyiciler arasında tartışma yarattı; bu hikaye 1959’da Almanya’da Priscilla 14 ve Elvis 24 yaşındayken başlamıştı.

“Babam yırtıcı ve manipülatif biri gibi görünüyor. Ben onun kızı olarak bunu okumuyorum ve anne ve babamın hiçbirini bu karakterde görmüyorum. Bunu okumuyorum ve annemin babama bakışını görüyorum. Bunu okudum ve şok edici olduğunu görüyorum. Kindar ve aşağılayıcı bir bakış açısı ve nedenini anlamıyorum? Nedenini anlamıyorum,” diye yazmıştı Presley mektuplarından birinde. Mektuplar geçen yılın Eylül ayında yaklaşık dört saat arayla gönderilmişti.

Presley onunla iletişime geçtiğinde Coppola henüz “Priscilla” için kameraları açmamıştı, ancak Priscilla ona açıkça projeye ve yönetici yapımcı olarak tanınan ve A24’ün tanıtımlarında yer alan annesine karşı konuşacağını söyledi. serbest bırakmak. Zaten ödül sezonu yarışmacısı olan film, 27 Ekim’de sınırlı sayıda gösterime girdi ve Cuma günü genişledi.

READ  Blackness, korku filmi klişelerini nasıl alt üst ediyor?

Presley, “Film hakkında ne hissettiğimi açıkça söylemem ve seni, annemi ve bu filmi herkesin önünde küçümsemem gereken bir konumda olmak zorunda kalırdım” diye yazdı.

Değişim hakkında yorum yapması istendiğinde Coppola, temsilcisi aracılığıyla, Eylül ayında gönderdiği e-postalara yanıt olarak Presley’e ifade ettiği sözlerle yanıt verdi ve bu sözlerin, yönetmenin filmiyle yapmak istediğini özetlediğini söyledi.

Coppola, “Umarım bitmiş filmi izlediğinizde farklı hissedeceksiniz ve annenizi onurlandırmanın yanı sıra babanıza da hassasiyet ve karmaşıklık sunmayı çok önemsediğimi anlayacaksınız” diye yazdı.

Yorum yapmak için Priscilla Presley’e hemen ulaşılamadı. “Priscilla”nın yerel dağıtımını yapan ve projenin yapımcılığını üstlenmeyen A24 yorum yapmaktan kaçındı.

Film içinden bir kaynak, değişimin 2 Eylül 2022’de, Coppola’nın Telluride Film Festivali’nde “Priscilla”nın yapımına başlamasına sadece haftalar kaldığı sırada gerçekleştiğini söyledi. Kaynak, filmin yalnızca “Elvis ve Ben” filmine dayandığını ve kitapta çiftin flörtüne ilişkin çağdaş izleyicileri şok edecek bazı unsurların “belirginleştirilmesi” için çaba sarf edildiğini söyledi. İçerdekiler, Coppola’nın amacının bir aşk hikayesi anlatmak olduğunu ve filmin ana geriliminin Priscilla’nın küresel bir yıldızla hayata uyum sağlama mücadelesi olduğunu söyledi. Kaynak, Lisa Marie Presley’in senaryonun ilk taslağını gördüğüne inanılıyor ve bu taslak, 24 Ekim 2022’de ana çekimler başladığında sonunda yaklaşık 10 sayfa “kesildi”.

“Priscilla” bu yılki Venedik Film Festivali’nin resmi seçkisiydi. İlk gösterimini büyük ilgiyle karşılayan filmin yıldızı Cailee Spaeny, En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı. Hem medya hem de izleyiciler, ekrandaki Elvis (“Euphoria” yıldızı Jacob Elordi tarafından canlandırılmıştır) ile Priscilla arasındaki yaş farkına ve güç dinamiklerine dikkat çekti.

Proje, “psikolojik istismarın partnerleri ne kadar yorduğunu” ortaya koyuyor. bir eleştirmen yazdı. Sosyal medyadaki hayranlar Elvis’i nihai gelinine “kur yapmakla” suçladı. Çoğu inceleme, filmin Coppola’nın övülen filmografisine uygun olduğunu ve büyük ölçüde genç bir kadının “yaldızlı kafes” (birden fazla incelemede kullanılan bir ifade) içindeki hayatını konu alan bir hikaye olduğunu buldu. Yuvarlanan kaya Bir röportaj yayınladı Coppola ile 24 Ekim’de “Elvis Presley Priscilla’da Bir Canavar mı?” başlığı altında Sofia Coppola kendi kararınızı vermenizi istiyor.

READ  Travis Kelce'nin Pazar günkü maçtaki kıyafeti Taylor Swift için bir başka Paskalya yumurtasıydı

Lisa Marie Presley, annesi Priscilla’nın kendi deneyiminin modern tercümesini anlayacağından şüpheliydi.

Lisa Marie Presley e-postalarında “Annemin buradaki nüansı görmemesinden veya bu film çıktığında Elvis’in nasıl görüleceğini anlamamasından endişeleniyorum” diye yazdı. “Bütün hayatını babamın mirasına sadık kalarak geçiren anneme karşı kendimi çok korumacı hissediyorum. Onun bu filmin ardındaki niyetleri veya elde edeceği sonuçları anlamadığından endişeleniyorum.

Lisa Marie Presley de Coppola’nın Hollywood’daki mirasına hitap ediyor gibi görünüyor.

Babası, “The Godfather”ın yönetmeni Francis Ford Coppola’nın da aralarında bulunduğu ünlü Coppola ailesine atıfta bulunarak, “Bunun nasıl bir his olduğunu tüm insanların anlayacağını düşünüyorum” diye yazdı. “Neden babamın ve ailemin yanına geldin?” Lisa Marie Presley’i tanıyan aynı kaynak, Coppola ile olan bağlantılarının Priscilla Presley ve Lisa Marie Presley’in kızı aktör Riley Keough ile paylaşıldığını söyledi.

Coppola, Elvis ve Priscilla arasındaki yaş farkıyla ilgili sorulara yumuşak davrandı.

“Karakterlerin hiçbirini yargılamamaya ve her biriyle elimden geldiğince empati kurmaya çalışıyorum. Ve gerçekten onun bakış açısına odaklanıyorum ama ebeveynler bile şunu merak ediyor: ‘Biri çocuğuna nasıl izin verebilir? Bu kadar genç yaşta Elvis’le mi yaşıyorsunuz?’ Bu ay Rolling Stone dergisine konuşan Priscilla Presley, Venedik’teki basın gezileri sırasında ve daha sonraki röportajlarında Elvis ile kendisinin 14 yaşındayken cinsel bir ilişkisi olmadığını açıkça belirtmişti.Anne ayrıca filmi çok sevdiğini defalarca dile getirmişti. .

E-postalar, Hollywood’un Elvis gibi ikonların mirası etrafında sanat eserleri yaratırken yüzleşmesi gereken özel çatışmayı ortaya koyuyor. Son yıldızları temsil eden mülkler, uyarlama içeriği konusunda sık sık anlaşmazlıklara giriyor (“Viva Las Vegas” yıldızının güvenini ve fiziksel mülkünü temsil eden Elvis Presley Enterprises, “Priscilla”nın film için müzik kataloğunu kullanmasını yasakladı).

E-postalar aynı zamanda Lisa Marie Presley için kişisel olarak neyin tehlikede olduğunu da yansıtıyor.

READ  Arnold Schwarzenegger, Bruce Willis'in mirasını özetliyor - Son tarih

Presley, Coppola’ya ikinci notunu “Sophia, eklemek istediğim bir şey daha var” diyerek bitirdi. “Priscilla”nın üretime geçeceğini anlatan bir reklam gönderilen küçük ikizlerinden Harper Lockwood hakkında bir anekdot paylaştı.

“Hayatlarımızda yeni bir darbeye katlanmak zorunda kalacağımızı açıklamam gerekiyordu. Büyükbabasını anlatan bir film çekilip onu çok kötü göstermeye çalışacaktı ama bu doğru değildi. Açıklamak zorundaydım.” sevgili büyükannesinin de bu konuda destek olduğunu söyledi. Bu iki küçük kız yıllar içinde çok şey yaşadı. Son yedi yıldır boşanmama, korkunç bir velayet savaşına katlandılar ve ardından kardeşlerini kaybettiler. “Hepimiz boğuluyorduk.” Lisa Marie Presley yazdı.

Baz Luhrmann’ın yönettiği 2022 yapımı “Elvis” filmini övdü ve filmi “acılardan bir kopuş ve geçen yıl bizi vuran bir ışık huzmesi… Onlara torunları olmaktan büyük gurur ve onur verdi.” Bir an için kendilerini kutsanmış ve hayatta daha az lanetli hissetmelerini sağladı. Bu bizi çok gururlandırdı çünkü onun gerçek kişiliğinin gerçek bir tasviriydi.

Presley, Coppola’nın “bu inanılmaz filmin ardından babamı, annemin hikayesini anlatmaya çalıştığınız bahanesiyle, ancak kendi karanlık ve yorgun gerçekliğinizden yola çıkarak alt etmeye çalışma ihtiyacını” anlamadığını söyledi.