Haziran 26, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Lübnan Hizbullah müttefikleri parlamento çoğunluğunu kaybedebilir

Lübnan Hizbullah müttefikleri parlamento çoğunluğunu kaybedebilir
  • Resmi sonuçların ilk partisi gösteriliyor
  • Hizbullah’ın En Eski Müttefiklerinden Daha Fazlası Koltuk Kaybetti
  • Suudi Arabistan ile müttefik Lübnan kuvvetleri zemin kazanıyor
  • Parlamento daha fazla bölünmüş durumda, çıkmazın yolunu açıyor

BEYRUT (Reuters) – İran destekli grupla müttefik üç kaynak Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Hizbullah ve müttefiklerinin Pazar günkü seçimlerden sonra Lübnan parlamentosunda çoğunluğu kaybedeceklerinin, ağır silahlı partiye büyük bir darbe ve öfkeyi yansıttığını söyledi. İktidar partileriyle.

İran yanlısı ittifakın kayıpları – yeni adaylar için diğer müesses nizam partilerine karşı beklenmedik zaferler – siyasi çıkmaza yol açabilir ve gerilimleri alevlendirebilir, potansiyel olarak Lübnan’ın ekonomik krizini ele alan reformları daha da geciktirebilir.

Pazartesi günü, Lübnan İçişleri Bakanlığı, ekonomik çöküş ve limanda büyük bir patlamanın başkenti sarsmasından bu yana ilk resmi seçim sonuçlarını açıkladı.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Kısmi resmi sonuçlara, kampanya yöneticilerine ve parti kaynaklarına göre, Şii Hizbullah’ın muhalifleri, Suudi müttefik Lübnan Kuvvetleri, bir Hıristiyan grup ve reformcu yeni gelenler de dahil olmak üzere büyük zaferler kazandı.

Hizbullah’a bağlı siyasi kaynaklar, ilk istatistiklerinin parti ve müttefiklerinin parlamentodaki 128 sandalyenin 64’ünden fazlasını kazanma ihtimalinin düşük olduğunu gösterdiğini söyledi.

Bu, koalisyonun 71 sandalye kazandığı ve Lübnan’ı Şii liderliğindeki İran’ın yörüngesine ve Sünni liderliğindeki Suudi Arabistan’dan daha uzağa ittiği 2018 seçimlerinden belirgin bir düşüş.

Bu yılın sonuçları bu etkiye karşı koyabilir. Pazartesi günü İran, oylamaya saygı duyduğunu ve Lübnan’ın iç işlerine asla karışmadığını söyledi.

Yurtiçinde, sonuçlar parlamentoyu birkaç kampa bölünmüş ve şu anda tek bir blokta birleşmeyen Hizbullah’ın müttefikleri ve muhalifleri arasında daha keskin bir şekilde kutuplaşmış durumda bırakıyor.

READ  Canlı Fransa ikinci tur seçimleri: Macron ve Le Pen için seçmen katılımı yirmi yılın en düşük seviyesi

‘ulusal kutlama’

Resmi sonuçlara göre, kayda değer kayıplar arasında Hizbullah’ın büyük müttefiki ve batı Bekaa’daki Hıristiyan Ortodoks koltuğunu kaybeden 72 yaşındaki parlamento başkan yardımcısı Elie Ferzli de vardı.

Ferzli, tanınmış Dürzi lider Walid Jumblatt tarafından desteklenen bir adaya yenildi, ancak Jumblatt’ın listesi Sünni bir sandalyeyi bağımsız aday Yassin Yassin’e kaptırdı.

“Adaletsizlik hükümetine karşı sokaklarda iki buçuk yıl doğrudan karşı karşıya kaldıktan sonra nihayet Lübnan’da değişim yolculuğuna başladık. Bu ulusal bir kutlama!” Yasin, Reuters’e verdiği demeçte.

Bir diğer şok edici kayıp, Hizbullah’la müttefik Dürzi siyasetçi, ilk kez 1992’de seçilen ve koltuğunu yeni gelen Mark Daou’ya kaptıran Talal Arslan.

Bağımsız aday Elias Jaradi’nin, Hizbullah’ın güney Lübnan’daki geleneksel kalesi olan Suriye yanlısı bir milletvekili olan Esad Hardan’dan bir Ortodoks Hristiyan koltuğu kapması bekleniyordu.

Lübnan Silahlı Kuvvetleri, Hizbullah da dahil olmak üzere tek bir bloğun çoğunluğa sahip olmadığını, ancak zaferini 2018’de 15’ten 20 sandalyeye çıkardığını söyledi.

Bu, 2005’ten bu yana parlamentodaki en büyük Hıristiyan partisi olan Hizbullah ile müttefik olan Özgür Yurtsever Hareketi yenmesine izin verecek.

Seçim aygıtının başkanı Reuters’e verdiği demeçte, Başkan Michel Aoun tarafından kurulan Özgür Yurtsever Hareket’in 2018’de 18’den 16’ya kadar sandalye kazandığını söyledi.

Carnegie Ortadoğu Merkezi’nden Muhannad Hacı Ali, güney ve batı Bekaa’daki kayıplarla birlikte azalan temsillerinin, Hizbullah’ın güçlü cephaneliğine mezhepler arası destek iddialarına “büyük bir darbe” vuracağını söyledi.

READ  Ukrayna, Ruslar geri çekilirken kuzeydoğuda savaş alanında başarılar elde ettiğini iddia ediyor

Ancak Hizbullah ve Meclis Başkanı Nabih Berri’nin müttefiki Emel Hareketi, her iki tarafın da beklentilerine göre Şii mezhebine ayrılan tüm koltukları süpürdü.

Son yıllarda Suudi desteğini kaybeden önde gelen politikacı Saad Hariri’nin hakim olduğu bir tarikata düşük seçmen katılımının ortasında, Sünni temsili Hizbullah’ın müttefikleri ve muhalifleri arasında bölünmüş görünüyor.

Hariri’nin siyasi hayattan çekilmesi Sünni siyasi liderliği böldü ve birçok potansiyel seçmeni evde tuttu.

En yoksul, Sünni çoğunluklu Trablus en düşük katılıma sahipti. Orada bağımsız olarak başarısız olan eski bir Hariri yardımcısı olan Mustafa Alluş, ailelerin asla gelmeyen seçim rüşvetlerini beklediğini söyledi.

Alloush, Reuters’e verdiği demeçte, bu üzücü bir manzara.

Bir sonraki parlamento bir cumhurbaşkanı seçmeli, hükümeti kurmak için bir başbakan belirlemeli ve ardından görev süresi 31 Ekim’de sona erecek olan Aoun’un yerine bir cumhurbaşkanı seçmelidir.

Herhangi bir gecikme, Uluslararası Para Fonu ve bağışçı ülkelerden desteğin alınması için gereken reformları geciktirebilir.

Hizbullah’a yakın bir milletvekili olan ve koltuğunu koruyan Jamil al-Sayed, Reuters’e, sonucun giderek daha işlevsiz bir siyasi sisteme yol açacağını söyledi.

Al-Sayed, parlamento çoğunluğunu toplayamamanın, “yabancı güçler müdahale etmedikçe toplumsal çöküş veya iç savaş” hayaletini artırdığını söyledi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

(Kapsam) Laila Bassam, Taymour Azhari, Maya Gebaili ve Tom Perry. Lina Najm tarafından ek raporlama. Tom Perry ve Maya Jebeli tarafından yazıldı; Kurgu: Ed Osmond, Hugh Lawson ve Frank Jack Daniel

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.