Temmuz 1, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Saldırıdan 82 gün sonra yüzlerce Ukraynalı asker Azovstal çelik fabrikalarından tahliye edildi | Ukrayna

Çoğu yaralı olan 260’tan fazla Ukraynalı asker, görünüşe göre kentin kontrolünü devretmek için liman kenti Mariupol’daki kuşatma altındaki Azovstal çelik fabrikasından tahliye edildi. Rusya 82 günlük bombalamadan sonra.

Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Hanna Maliar Pazartesi günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, ağır yaralı 53 askerin Rus kontrolündeki Novoazovsk kasabasındaki bir hastaneye kaldırıldığını ve 200’den fazla askerin bir koridordan Olinevka’ya götürüldüğünü söyledi.

Çelik fabrikasında kaç askerin kaldığı netlik kazanmazken, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, “Çocuklarımızın hayatını kurtarmayı umuyoruz” dedi.

Bir video açıklamasında “Vurgulamak istiyorum: Ukrayna’nın Ukraynalı kahramanlarına canlı ihtiyacı var. Bu bizim ilkemizdir” dedi.

Tahliye, muhtemelen Ukrayna Savaşı’nın en uzun kanlı savaşının sonunu ve Ukrayna için büyük bir yenilgiyi işaret edecek. Mariupol, Ukrayna’nın şehirde on binlerce insanı öldürdüğünü söylediği bir Rus ablukası sonrasında harap durumda.

Ukraynalılar için Azovstal fabrikası bir direniş sembolü haline geldi, şehrin geri kalanı Rus birliklerinin eline geçtikten sonra bile yüzlerce asker orada savaşmaya devam etti.

Çelik fabrikasının içinde yaklaşık 600 askerin bulunduğu tahmin ediliyor.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı, çelik fabrikasını savunan askerlerin muharebe görevlerini yerine getirdiğini söyledi.

Genelkurmay, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, “Yüksek Askeri Komutanlık, Azovstal’da konuşlu birliklerin komutanlarına bireylerin hayatlarını kurtarmaları talimatını verdi” dedi. Azovstal topraklarında kalan savunucuları kurtarmak için çalışmalar devam ediyor” dedi.

Azak alayı yaptığı açıklamada, askerlerinin hayatını kurtarmak için emirlerini yerine getirdiğini söyledi.

Ukraynalı Azovstal askerlerini taşıyan otobüsler Mariupol'dan ayrıldı
Ukraynalı Azovstal askerlerini taşıyan otobüsler Mariupol’dan ayrılıyor. Fotoğraf: Alexander Ermoshenko/Reuters

Geçmişte aşırı sağcı milliyetçi bağlara sahip olan Azak Alayı, 2014’te Ukrayna’nın işgalinden sonra Ruslarla savaşmak için kurulmuş bir milisti, ancak Ukrayna Ulusal Muhafızları’na bağlı bir birlik haline geldi.

Azak alayı bir sosyal ağda, “Hayat kurtarmak için, Mariupol garnizonunun tamamı Yüksek Askeri Komutanlığın aldığı kararı uyguluyor ve Ukrayna halkını desteklemeyi umuyor” dedi.

Güneydoğudaki Azak Denizi’ndeki Mariupol’deki kuvvetlerinin 82 gün dayandığını ve Ukrayna’nın geri kalanının Rus güçleriyle savaşması için zaman sağladığını ve Rusya’nın saldırısına karşı koymak için gereken Batı silahlarını güvence altına aldığını söyledi.

Rusya’nın Şubat ayında işgalini başlatmasından bu yana, Mariupol’un yıkımı, hem Ukrayna’nın bir Rus işgaline direnme yeteneğinin hem de Rusya’nın kararlı Ukrayna şehirlerini yok etme isteğinin simgesi haline geldi.

Tahliye, Rusya’nın yaralı Ukraynalı askerleri Novoazovsk’taki bir tıbbi tesise tahliye etmeyi kabul ettiğini açıklamasından saatler sonra geldi.

Rusya Savunma Bakanlığı, “Yaralıların taşınması konusunda anlaşmaya varıldı” dedi. “Yaralı Ukraynalı askerlerin Novoazovsk’taki bir tıbbi tesise götürüldüğü bir insani koridor açıldı.”

Azovstal’ın son savunucuları, nükleer savaşa dayanmak için derin yeraltına inşa edilmiş sığınaklarda ve tünellerde haftalarca direndiler. Türkiye’nin en büyük metal tesislerinden biri olan fabrikanın içinden siviller tahliye edildi. Avrupabu ay önceden.

Azak alayının bir üyesinin karısı Pazartesi günü erken saatlerde tesisteki koşulları anlattı: “Cehennemdeler. Her gün yeni yaralar alıyorlar. Bacakları veya kolları yok ve bitkinler ve ilaç yok,” dedi Natalia Zaretskaya .

READ  Ateşle yargılama: Ukrayna'nın savaşı zorlu bir topçu çatışmasına dönüştü | Ukrayna