Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Mac Studio’nun çıkarılabilir SSD’sinin Apple tarafından yazılım düzeyinde engellendiği söyleniyor

Mac Studio'nun çıkarılabilir SSD'sinin Apple tarafından yazılım düzeyinde engellendiği söyleniyor

Apple’ın yeni Mac stüdyosunun hafta sonu ilginç bir sırrı olduğu ortaya çıktı: Gerçekten oldu Çıkarılabilir SSD Depolama. Ama daha sonraki bir video YouTuber Luke Miani Mac Studio’nun hala yükseltilemediğini ortaya koyuyor: donanım sınırlamaları nedeniyle değil, Apple SSD’lerin değiştirilmesini yazılım düzeyinde yasaklıyor gibi göründüğü için, Bir yandan bir yan Elma Parçası.

Diğer tüm Apple M1 bilgisayarların aksine, Mac Studio depolaması anakarta lehimlenmez; max teknolojiyi sök Hafta sonu keşfedildi. SSD’ye erişmek, cihazın altındaki lastik halkayı çıkarmayı, kartı sökmeyi ve korumasız güç kaynağını çıkarmayı içeren zor bir iştir. Ancak ortaya çıktığı gibi, bu genişletilebilir SSD donanım yuvaları hiçbir şey için değil: siz olsanız bile belki Erişmek için Mac Studio’yu sökün, görünen o ki Apple, yazılım düzeyinde herhangi bir ek depolama veya takas alanını engelliyor.

Bu da, nihayetinde hayır, bunun için tüm bilgisayarınızı parçalara ayırmaya istekli olsanız bile, ekstra depolama için Apple’ın pahalı SSD satışlarından kaçamayacağınız anlamına gelir.

Apple’ın resmi satırını takip ediyor: “Kullanıcı Mac Studio depolama alanına erişemez”, şirket Mac Studio ürün sayfasında not ediyor. “Gelecekte daha fazla depolamaya ihtiyacınız olabileceğini düşünüyorsanız, daha yüksek depolamaya yapılandırmayı düşünün.”

Ancak buradaki sorunum, Mac Studio’nun şu anda var olduğu şekliyle kullanıcı tarafından yükseltilebilir olmaması değil. Apple’ın bu noktaya gelmek için benimsediği felsefe budur.

Çünkü Mac Studio Yapmak Çıkarılabilir sabit sürücüler içerir. Burada, Apple’ın tasarımında, onu lastik levhaların ve potansiyel olarak tehlikeli bir güç kaynağının arkasına gömmeyi veya yazılım düzeyinde kilitlemeyi gerektirecek hiçbir şey yok.

Ancak Apple, Mac Studio’nun dahili depolamasını yükseltmeyi imkansız kılmak için aktif bir seçim yaptı. İster son kullanıcıları daha ucuz SSD yükseltmeleri aramak için bilgisayarlarını parçalamaktan caydırmayı umuyor, ister müşterileri daha pahalı seçeneklere zorlamak istiyor (bu, değiştirilemez doğası nedeniyle, sizi daha fazla önden satın almaya teşvik ediyor). çok az yakalanırlar Gerçekten sonra) – her iki seçenek de şirkete iyi yansımaz.

READ  Google'ın AI tıbbi sohbet robotu zaten hastanelerde test ediliyor

Mac Studio’nun müşterilerin SSD yuvalarına erişmesini en başta çok zorlaştırdığı doğru, ancak bu Ayrıca Apple’ın seçimi. Bu bir dizüstü bilgisayar, tablet veya hatta M1 iMac gibi ultra ince bir Hepsi Bir Arada değil. Bu, sözde biraz daha büyük bir kasa pahasına genişletilebilir depolama sunabilecek bir masaüstü bilgisayar.

Mac Studio’da Çıkarılabilir SSD
resim: Luke Meani

Apple, kullanıcı tarafından değiştirilebilen bir bileşen sunmayarak somut avantajlar sunan birleşik bellek gibi şeyler için sahip olduğu argümanı da ileri süremez: SSD’ler burada Önceden çıkarılabilir. Apple, stüdyo sahiplerinin bunu kendilerinin yapmasını engeller.

Apple’ın da yapabileceğini biliyoruz: 2019 Mac Prokullanıcıların boş zamanlarında kullanmaları için mutlu bir şekilde yeni sabit diskler satan. (İnşallah Apple Silikonlu Mac Pro ile takip edeceğiniz trend gelecekte de devam edecektir.)

Ancak burada Mac Studio’yu bu kadar sınırlamayı seçmek, sonuçta bir utançtır. Bu profesyonel bir makine ve Apple’ın, şirketin diğer yeni bilgisayarlarının çoğunun yaptığı önceden oluşturulmuş kutuya kilitlemek yerine ona bu şekilde davrandığını görmek güzel olurdu. Ayrıca 2022’de masaüstü bilgisayarınızın depolama alanını yükseltmek için bir Mac Pro’ya 5,999 ABD doları harcamanıza gerek kalmayacak.