Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

“Maestro” ve Sahte Burun Onur Listesi

“Maestro” ve Sahte Burun Onur Listesi

1 Ağustos’ta için römork “West Side Story” ve çok daha fazlasının yazarı Leonard Bernstein’ın biyografisi “Maestro” neredeyse anında tepkiye yol açtı: Bradley Cooper başrol için protez burun takmıştı.

Sosyal medyada eleştirmenler Aynı zamanda yönetmen olan yıldızı, XL proteziyle Yahudi karşıtı bir kinayeye başvurmakla suçladı ve bir Yahudi’nin makyaj seçimleri konusunda daha duyarlı olup olmayacağını sordu.

Cooper ve “Maestro”nun Çarşamba günü yayınlanmaya başlayacağı Netflix yorum yapmaktan kaçındı. O dönemde yapılan bir açıklamada, filmde Cooper’la birlikte çalışan Bernstein’ın üç çocuğu, oyuncuyu savundu. X’teki gönderi dizisi, “Leonard Bernstein’ın büyük, güzel bir burnu var.” (Aile ek yorumda bulunmayı reddetti.)

Bu, büyük boyutlu bir bariyerin ekranda görünmesi veya tartışmalara yol açması ilk kez değil. İşte zarif 🥸’den fil gibi 🥸🥸🥸🥸🥸’ye kadar büyüklüklerine göre sıralanmış, sinema tarihinin en unutulmaz 12 sahte burnu.

Şair ve eskrimci Edmond Rostand ve Cyrano de Bergerac gibi Orson Welles de burnuna takıntılıydı. (O Çok genç olduğunu düşünüyordu; Bu elbette son derece normaldi.) Ancak takıntısını sağlıklı bir çabaya yönlendirmek yerine (örneğin, başka bir adamın sevgilisinin sevgisini kazanmasına yardım etmek), kariyeri boyunca düzinelerce sahte kıyafet giydi. En büyüklerinden biri, 1958 yapımı gizemli cinayet filmi Touch of Evil’de yozlaşmış polis kaptanı Hank Quinlan rolünde taktığı alıngan burun delikleriydi.

Nicole Kidman, The Hours (2002) filminde Virginia Woolf rolünde sansasyonel bir performans sergilemiş olabilir ama Denzel Washington, kendisine En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü’nü kazandıranın taktığı protez gaga olduğu konusunda şaka yaptı. (“Oscar Nicole Kidman’ın burnundan yakalanıyor” dedi Kazandığını duyururken şaka yaptı.) Kidman çekimler sırasında her gün yeni bir tane giyiyordu, ancak Associated Press’e çekimler için sarılıyken aldığı gümüş bir taneye takıldığını söyledi.

READ  'Chicago PD': Tracy Spiridakos, Jesse Lee Soffer Leaving ile etkileşime giriyor

Bu şey etkili mi? Muhtemelen değil; Yılanların burnu yoktur, yalnızca burun delikleri vardır ve çatallı dilleriyle koku alırlar. JK Rowling’in 2011 serisinin finalindeki tüyler ürpertici kötü adamının da bunlardan birine sahip olması bizi şaşırtmaz. Ama en azından Voldemort’un anormal derecede uzun parmaklarının ne işe yaradığına dair nihayet bir cevaba sahip olabiliriz: burun karıştırma.

Kidman gibi Meryl Streep de yönetmen Phyllida Lloyd’un 2011 tarihli biyografik filminde İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher’ı canlandırmak için taktığı protez burnu taktı ve ona Akademi Ödülü (üçüncüsü) kazandı. Ancak bu kez dönüşümün dehası, incelikti.Streep’in setteki ilk fotoğrafları yayınlandığında basın onun burnunu gördü.

Laurence Olivier, Welles’in aksine burnunun büyüklüğü konusundaki güvensizliği nedeniyle rollerinde sahte burun takmayı alışkanlık haline getirmedi; Bunun yerine, kendisinin ve diğer birkaç oyuncunun farklı karakterlere dönüştürmek için kullandığı, maskeler ve peruklar da dahil olmak üzere çeşitli tiyatro aksesuarlarından yalnızca biriydi. Olivier’in de yönettiği Richard III’te (1955) karakterinin burnu, bir blogcunun ifadesiyle şöyleydi: “Görkemli bir şekilde öne çıkan“.

kredi…Rankin/Bass Productions ve NBC

1964’teki bu özel gösteride Noel Baba’nın elf atölyesi yakınlarda olduğundan, Rudolph’un babası Donner’ın oğlunun okuldaki zorluklarla baş etmesine yardımcı olmak için yapabileceği en iyi şey kilden sahte bir burun yapmak mıydı? Bu çabasından dolayı herhangi bir Yılın Babası ödülünü kazanamayacak.

Bu listede kesinlikle daha büyük burunlu sanatçılar var ama ona şaka yapmayı planlayan tek kişi Matt Damon olabilir. 2007’deki bu devam filminde, karakteri Linus bir protez takıyor – Damon’ın “Brody” dediği şey. Aktör Adrien Brody’nin iyi durumda olduğuna bir gönderme, bilirsiniz; kendini saklamaya ve elmaslarla dolu bir kutuya erişmeye çalışıyor.

Steve Carell’in 2014 gerçek suç hikâyesindeki güçlendirilmiş hikâyesi bazı insanları rahatsız etmiş olabilir Kafalarını kaşıyarak – Milyoner bir güreş tutkunuyken bir suikastçıya dönüşen karakteri John du Pont’un gerçek hayattaki versiyonu pek bilinmiyordu, bu nedenle ayrıntılara verilen önem aşırı görünüyordu. Ancak burun başka bir amaca hizmet ediyordu: İzleyicilerin, o zamanlar özellikle komedisiyle tanınan Carell’e baktıklarını unutmasını sağlıyordu.

Charles Dickens, Oliver Twist’te Fagin’i tamamen Yahudi aleyhtarı bir kötü adam olarak yazmıştı ve 1948 film uyarlamasında, karakteri canlandıran Yahudi olmayan aktör Alec Guinness, kuş gibi peltek konuşuyordu ve kapüşonlu gözlerle ve kocaman bir protez kancasıyla ortaya çıkıyordu. . burun. Burun “inanılmaz derecede duyarsız” olarak değerlendirildi Yahudi tarihini de yazdıHolokost’tan sağ kurtulanlar arasında büyük öfkeye yol açtı.

Billy Crystal, Prenses Gelin’de (1987) o kadar komikti ki yönetmen Rob Reiner, Crystal’ın Miracle Max rolündeki sahnelerinde kahkahasını tutamadığı için seti terk etmek zorunda kaldığını iddia etti. Burun için soğanlı bir domatesin eklenmesi, Crystal’in fiziksel komedisini zirveye çıkardı. (Aslında Inigo Montoya’yı oynayan Mandy Patinkin Kıkırdamasını bastırmaya çalışırken kaburgalarından birini yaraladı.)