Mart 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Mahsur kalmış futbol yıldızları, çılgın çağrılar ve Kiev’den kaçma yarışı

Mahsur kalmış futbol yıldızları, çılgın çağrılar ve Kiev'den kaçma yarışı

Futbol yıldızlarının toplandığı Kiev otelinin penceresiz konferans salonunun içindeki kaygı zamanla artıyordu. Başarısız kaçış girişimi bir felaketti. Ve savaş sesleri- Havan mermileri, füze patlamaları, uçak sesleri – Güvencesiz durumları hakkında yarı sürekli bir hatırlatma sağladı.

Cumartesi sabahı, çoğunlukla Brezilyalılardan oluşan ancak şimdi diğer Güney Amerikalılar ve İtalyanlar tarafından şişirilen grup 70’e ulaşmıştı. Oyuncular Ukrayna’ya futbol oynamak için geldiler; Haftalar önce Avrupa’nın en zengin müsabakası olan Şampiyonlar Ligi’nin stadına girdiler. Şimdi, sezonları beklemede ve Rus kuvvetleri şehirde ilerliyorEşleri, partnerleri, küçük çocukları, yaşlı akrabaları gibi aileleriyle bir araya gelirler ve hayatları için nasıl ve ne zaman kaçacaklarını planlarlar.

Mahsur kalan Brezilyalı oyunculardan biri olan Junior Moraes, Cumartesi sabahı New York Times’a verdiği röportajda “Umarım her şey yolundadır” dedi. Ukrayna kulübü Shakhtar Donetsk’in forvet oyuncusu Moraes, geçen hafta takımın otele nasıl taşındığını anlattı. Sonraki günlerde, önce devletin, ardından şehrin saldırıya uğramasıyla, yabancı oyuncuların rakip bir kulüp olan Dinamo Kiev’den kendilerine katılmasını istemesi ile safları genişledi.

Güvenlikleri ve aileleri için endişelenen oyuncular, kısa sürede viral olan kısa bir video yayınladı. Oyuncular yiyeceğin kıt olduğunu söyledi. Bebek bezleri gibi temel ihtiyaçlar zaten stokta yok.

Shakhtar oyuncusu Marlon Santos, engellere atıfta bulunarak, “Burada yardımınızı istiyoruz” dedi. “Çıkış yolu yok.”

Tahliye planları planlandı ve ardından hızla iptal edildi. Uçuşlar imkansızdı; Ukrayna sivil havacılığı kapatmıştı ve Rus kuvvetleri havaalanına saldırıyordu. Benzin kıtlığı vardı ve düzinelerce insan artık yeteri kadar araba ayarlamanın veya kaosun ortasında bir arada kalmanın neredeyse imkansız olacağını biliyordu.

Onun için kaçmak, dış dünyayla ilişkilerini terk etmeyi gerektireceğinden, kendi risklerini de taşıyordu. Moraes, otelin en az bir güç kaynağına ve aynı derecede önemli olan güvenilir bir internet bağlantısına sahip olduğunu söyledi.

READ  Safety Devin McCurty, 13. sezon için New England Patriots'a geri döndü

O ve Shakhtar’ın İtalyan teknik direktörü Roberto De Zerbe de dahil olmak üzere gruptaki diğer kişiler, çılgın telefon görüşmelerinde konsolosluk yetkilileri ve evdeki hükümetlerle temasa geçti. Sempati çoktu. Çözümler öyle değil.

Oyunculara ve ailelerine, Kiev’deki tren istasyonuna ulaşmaları ve batıya, batı Ukrayna’da, Polonya sınırına daha yakın bir şehir olan ve Rusya’dan toplu göçün odak noktası haline gelen Lviv’e doğru ilerleyen kalabalığa katılmaları tavsiye edildi. ilerlemek.

Moraes, Lviv planının bir hamle yapmasıyla ilgili olarak, “İlk başta iyi bir fikir gibi görünüyordu,” dedi. “Ama bakın burada da çocuklarımız, yaşlılarımız var. Otelden internet ve elektrikle ayrılıp bizi herkesle iletişim halinde bırakırsanız, başka bir şehre gidip çocuklarla sokakta kalırsanız, bunu daha ne kadar yapabiliriz? çok mu kötü oluyor?”

Bunun yerine grup dikkatini ve umudunu futbola çevirdi. Shakhtar yönetimi, Ukrayna’daki güvenlik durumunun kötüleşmesi nedeniyle Brezilyalıların otelde kalmalarını ayarlamıştı. (takım Yıllarca Kiev’de yaşadıRus desteğiyle yapılan daha önceki bir saldırının ardından 2014 yılında Donetsk’ten kaçmak zorunda kaldığı için). Ancak ekip yetkilileri, grubun bir çözüm üzerinde çalıştığına dair güvence verirken, hiçbiri gerçekleşmedi.

Moraes, toplantı odasında bir gece daha geçirme düşüncesinin, katılımcılardan bazılarını “psikolojik bir çöküşün” eşiğine getirdiğini söyledi. Grubun birçok üyesinin Cumartesi sabahı erken saatlerde kaçarak güvenliğe ulaşmaya çalıştığını, ancak şok içinde kısa sürede geri döndüklerini söyledi.

Moraes, “Dışarı çıktıklarında patlamalar oldu ve odaya çığlık atarak geri döndüler” dedi. “Panikti, delilikti.”

O zamana kadar Arjantin ve Uruguay’dan bir kadro Brezilyalı oyunculara ve ailelerine katılmıştı. Kısa süre sonra, Kiev’de yaşayan ancak futbolla ilgisi olmayan diğer Brezilyalılar sığınmak için ellerine ulaştı ve içeride karşılandı.

READ  15. Hafta 2022 Fantezi Futbol Sıralaması: Başlangıç ​​modeli Christian Watson diyor, ama otur Mike Evans

Moraes, 42 yaşındaki de Zerbe ve yardımcılarının grubu terk etmeyi reddettiğini söyledi. Moraes, “Bizi bırakmak için iki şansları vardı ve koç ‘Hayır, sonuna kadar burada kalacağım’ dedi.

Times ile görüşmesinden kısa bir süre önce Moraes bir telefon aldı. UEFA başkanı Aleksander Ceferin sözdeydi ve Moraes’in dediği gibi “çözüm bulmak için zorluyordu”.

Endişeli Moraes, henüz bir plan olmadığını, ancak “son 48 saat içinde hayatımın en dinlendirici üç dakikası olduğunu” söyledi.

Ceferin Slovenya’daki evine geldikten sonra yardım edebileceğini düşündüğü herkesi aradığını ve mahsur kalan oyuncularla temasını sürdürdüğünü doğruladı. “Onlarla her saat başı konuşuyorum” dedi.

READ  NBA All-Star Maç Skoru Paket Servisi: Stephen Curry'nin 3 sayılık vuruşu, LeBron James maçı kazananı çalma şovu

Ceferin önce Fransız hükümetinden yardım almaya çalıştı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşmek üzere Perşembe günü Paris’e bir kasırga gezisi yapmıştı… UEFA Şampiyonlar Ligi Final Transferi Rusya, Ukrayna’yı işgaline tepki gösterdi. Cumartesi günü Macron’un ofisini tekrar aradı, “ama yardım edebileceklerinden emin değilim” dedi.

Sonunda, kurtuluş siyasi bağlardan değil, yerel olanlardan geldi: Ukrayna Futbol Federasyonu yetkilileri iki otobüs satın aldı ve onları Kiev’deki otele gönderdi.

Oyunculara çağrı yapıldı. Acele edin, dediler. Eşyalarınızı ve ailelerinizi toplayın ve hızlı hareket etmeye hazır olun.

kredi…Genç Moraes

Otobüsler devrildi, sporcular ve aileleri uçağa bindi ve grup hızla şehrin tren istasyonlarından birine götürüldü.

Kalabalık podyumda oturan sporcular, başka koşullarda tanınabilecek ve yerel yıldızlar olarak karşılanabilecek olana gergin bir şekilde baktılar. Cumartesi günü, endişeli yüzler denizinin ortasında yüzleri sadece birkaçıydı.

Ardından, yerel saatle 16:50’de, üzerinde bulundukları lokomotif kısa bir sarsıntı yaptı ve batıya, Romanya’ya, savaştan uzak, güvenliğe doğru ilerledi.