Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Nvidia, yapay zekaya olan yüksek talep nedeniyle trilyon dolarlık bir değerlemeye yaklaşıyor

Nvidia, yapay zekaya olan yüksek talep nedeniyle trilyon dolarlık bir değerlemeye yaklaşıyor

Yonga üreticisi Nvidia’nın hisseleri, şirketin yapay zeka sistemlerini çalıştıran işlemcilere olan taleple canlanan üç aylık satış tahmini sağlamasının ardından Perşembe günü yüzde 24’ten fazla arttı.

Nvidia CEO’su Jensen Huang Çarşamba günü bir konferans görüşmesinde analistlere “Küresel veri merkezlerini yeniden düzenlemek için inanılmaz siparişler görüyoruz” dedi.

Nvidia çipleri, yapay zeka sistemlerine güç sağlamak için kullanılır; Fişlere talep arttı Kripto para patlaması, sistemleri de kendi işlem gücüne güvenir. Çarşamba gününün kapanışında, Nvidia’nın piyasa değeri 755 milyar dolara ulaştı, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yüksek beşinci genel derecelendirme. Şirket Perşembe günü trilyon dolarlık kulübü 939 milyar dolardan kapattı.

Yapay zekadaki artış, AMD, ASML ve Taiwan Semiconductor Manufacturing Company’ninkiler de dahil olmak üzere diğer çip stoklarını da yükseltti. ChatGPT chatbot’un Kasım ayında piyasaya sürülmesinden bu yana, yapay zeka etrafındaki yutturmaca yoğunlaştı ve Microsoft, Google ve Nvidia gibi teknolojilerin ön saflarında yer alan şirketleri yatırımcılar arasında popüler bir seçim haline getirdi.

Perşembe günkü ralli S&P 500 hisse senedi endeksini yaklaşık yüzde 1 hareket ettirecek kadar yükseldi.

Nvidia’nın hisse senedi fiyatı, sektör üzerinde Washington ve Pekin arasında bir mikroçip savaşı endişesi olmasına rağmen 2023’te iki kattan fazla arttı.

Ancak analistler, rallinin ne kadar süreceği konusunda hemfikir değiller. Bank of America’dan Michael Hartnett, “bebek balonu. Öte yandan Goldman Sachs’taki araştırmacılar, yapay zekaya dayalı araçların küresel ekonomiyi canlandırmaya yardımcı olabileceğini söyledi. 7 trilyon dolar.

Nvidia yongalarına olan talep, yapay zeka teknolojisinin daha fazla gözetimi için yapılan çağrılar arasında artıyor. Çarşamba günü üst düzey AB yetkilileriyle görüştükten sonra Alphabet CEO’su Sundar Pichai, Google’ın diğerleriyle birlikte çalışacağına söz verdi. AI hizmetlerini sorumlu bir şekilde geliştirin.

READ  McDonald's müşterisi Mason Prima, arabaya servisten sipariş verirken uygulamayı kullandığı için bir bilet aldı

Ve Temmuz ayından itibaren New York, işe alım için AI kullanan şirketlerin adayları bilgilendirmesini zorunlu kılacak. Yeni yasa yakından izleniyor eylem savunucuları tarafından.

Joe Rennison Raporların hazırlanmasına katkıda bulunmak.