Aralık 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Mars, yüzeyinin altında radyoaktif bir magma denizini gizliyor

Mars, yüzeyinin altında radyoaktif bir magma denizini gizliyor

2021 yılında Mars’ın şaşırtıcı derecede büyük bir kalbi varmış gibi görünüyor. Bilim insanları, gezegenin içini incelemek için robotik bir iniş aracı olan InSight’ı kullanıyor. Uzay aracı, Mars’ın yeraltı dünyasının katmanlı kek doğasının bir resmini oluşturmaya yetecek kadar Mars depremi duydu.

Kabuk ve manto özellikle tuhaf değildi. Ancak çekirdek bu kadar küçük bir gezegen için çok büyüktü ve çok da yoğun değildi.

Bazı araştırmacılara göre bu temel ölçüm geçerli değildi.

“Bir şeyi atladık” dedi. Emir Hanİsviçre’deki ETH Zürih’te InSight verilerini inceleyen bir jeofizikçi. “ama ne?”

Dr. Khan ve diğer araştırmacılar, Mars’ın çekirdeğinin küçük olduğunu ortaya çıkardı.

içinde iki çalışmalar Araştırmacılar, InSight’ın Çarşamba günü Nature dergisinde yayınlanan sismik kaydını yeniden değerlendirdi. Her iki ekip de birbirinden bağımsız olarak Mars çekirdeğinin evrenimizin ağır metal çekirdeğine önceden düşünülenden daha fazla benzediği sonucuna vardı. Daha yüksek boyuta ilişkin ilk tahmin, çekirdeğin gerçekte olduğundan daha büyük görünmesine neden olan, 90 ila 125 mil derinliğindeki keşfedilmemiş bir erimiş kaya okyanusunun sonucuydu.

Ancak Mars’ın katı mantosunun altında gizlenen ve radyoaktif elementler tarafından erimiş halde tutulan derin magma denizi tuhaftır. Dr. Khan, “Dünya’da mevcut değil” dedi ve onun varlığı, Kızıl Gezegenin kaotik evriminin yeniden düşünülmesini gerektirebilir.

Bilim insanları, depremin oluşturduğu sismik dalgaların ışık gücünü kullanarak bir asırdan fazla bir süredir Dünya’nın jeolojik katmanlarını inceliyorlar. Kasım 2018’de Mars’a inen InSight gezgini, dünyanın paslı iç kısımlarının benzer olup olmadığını görmek için gönderildi.

Ancak Mars’ı tek bir sismometre kullanarak incelemek zor oldu. InSight’ın cihazları yalnızca birkaç orta dereceli deprem tespit etti ve bunların çoğu… Seğirme alanı Uzay aracının yakınında, Mars pastasının yalnızca küçük bir dilimi sismik olarak görüntülendi. Bir süre için, Mars depremleri de gezegenin en derin çekirdeğine yansıyor ama nüfuz edemiyormuş gibi göründü ve çekirdek hakkında çok az değerli bilgiyi açığa çıkardı.

READ  NASA, bir sonraki Amerikalıların aya inmesini istediğini açıkladı

Araştırmacılar Mars’ın çekirdeğinin yarıçapının yaklaşık 1.140 mil olduğunu belirlediler, bu da onun çok yoğun olmadığını gösteriyor. Karasal gezegenlerin çekirdeklerinin demir açısından zengin olması gerekiyordu, ancak bu durum sonunda Mars’ın şişkin çekirdeğinde doğrulandı. Tamamen sıvı – Saf sıvı demirden yüzde 27 daha hafif görünüyordu. Bunun anlamı, Mars’ın çekirdeğinin kükürt, karbon, oksijen ve hidrojen gibi daha hafif elementler açısından garip bir şekilde zengin olduğuydu; bu, Mars oluşmadan önce genç güneş tarafından uçup gitmesi gereken puslu bir maddeydi.

Şaşkına dönen bilim insanları, daha güçlü sismik kırınımın netlik sağlayacağını umuyorlardı. Ve 18 Eylül 2021’de gökyüzü teslim oldu: InSight’ın karşısındaki yarımküreye bir meteor çarparak, çekirdeği delip geçen ve kenarlarından seken sismik dalgalar saldı.

“Bu dönüm noktasıydı” dedi. Henry SamuelParis Şehir Üniversitesi’nde jeofizikçi ve yeni çalışmalardan birinin yazarı.

Dr. Samuel ve meslektaşları, Mars’ın termal ve kimyasal evrimine ilişkin bir modele dayanarak A’nın varlığını öne sürdüler. Yanları boyunca uzanan magma okyanusu 2021’de. Ancak “herhangi bir sismik kanıtımız yok” dedi. Bu göktaşı çarpmasıyla ekibi, bu aşırı sıcak radyoaktif çorbanın varlığını doğruladı.

Dr Khan’ın ekibi ayrıca bu etkiden yararlanarak InSight’ın sismik verilerini yeniden inceledi, bunları demir açısından zengin alaşımların moleküler düzeyde nasıl davrandığını araştıran bilgisayar simülasyonlarıyla birleştirdi ve bunu yaparken bağımsız olarak Mars’ın gizli magma okyanusunu keşfettiler.

Onun varlığı, sıvı çekirdeğin 1.000 mile yakın bir yarıçapa sahip olduğu ve daha az hafif element içeren, daha yoğun, demir açısından zengin bir gök cismi olduğu anlamına gelir; bunu açıklamak daha kolaydır.

Keşfin “kesinlikle büyüleyici” olduğunu ve çalışmaların birleştirilmiş sonuçlarının ilgi çekici olduğunu söyledi. Paula ColemierOxford Üniversitesi’nden bir sismolog olan araştırmada yer almadı. “Fakat yeni bir soruna yol açabilirler.”

READ  Fizikçiler, karanlık enerjinin garip gizemini çözmenin yeni bir yolunu keşfediyor

Mars, 3,8 milyar yıl önce çökmeden önce atmosferini koruyan bir manyetik alana sahipti. Bilim adamları, manyetik alanın sıvı demir çekirdeğin soğutulması ve dolayısıyla güçlü bir şekilde karıştırılmasıyla oluşturulduğuna inanıyordu. Ancak radyoaktif bir magma örtüsü çekirdeği çok sıcak tutabilirdi.

Bu nedenle Mars’ın manyetik baloncuğu için yeni bir başlangıç ​​hikayesine ihtiyaç var. Dr. Samuels bir öneride bulundu: Mars’ın uzun zaman önce şu anki uydularından daha büyük, güçlü yerçekiminin çekirdekte mıknatıs oluşturan hareketleri tetikleyebilecek türde uyduları olabilir. Ancak bunun şu anda sadece bir hipotez olduğunu söyledi.

Dört yıl sonra InSight 2022’de öldü. Ancak bu magma okyanusunun keşfi muhtemelen görevin son sürprizi olmayacak. Dr. Samuel, “Bu sadece başlangıç” dedi.