Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Martin Mull: Genç Cadı ve Tutuklanan Kalkınma yıldızı Sabrina 80 yaşında öldü

Martin Mull: Genç Cadı ve Tutuklanan Kalkınma yıldızı Sabrina 80 yaşında öldü

Görüntü kaynağı, Getty Images

Fotoğrafa yorum yapın, Mull, Emmy adaylığı aldığı Veep de dahil olmak üzere çok sayıda konuk oyuncu olarak yer aldı.

  • yazar, Nadine Yusuf
  • Rol, BBC haberleri

Sabrina the Teenage Witch ve Roseanne dizilerindeki çalışmalarıyla tanınan Amerikalı aktör ve komedyen Martin Mull, 80 yaşında hayatını kaybetti.

1985 yapımı komedi “Clue”da rol alan Moll’un kızı Maggie Moll, sosyal medyada yaptığı açıklamada, “uzun bir hastalıkla verdiği cesur mücadelenin” ardından perşembe günü evinde hayatını kaybettiğini söyledi.

Bayan Moll, Instagram hesabından yaptığı paylaşımda, babasının “akla gelebilecek her yaratıcı alanda başarılı olmasıyla tanındığını ve aynı zamanda Red Roof Inn için reklamlar yapmasıyla da tanındığını” yazdı.

“Bu şakayı komik bulacak” diye ekledi. “Hiç komik değildi.”

Mull’un ilk kayda değer rolü 1976’da hiciv dizisi Mary Hartman, Mary Hartman’da Garth Gimble’ı canlandırdı ve bu onun Fernwood 2 Night dizisi de dahil olmak üzere iki ek yan rolde daha yer almasına yol açtı.

Daha sonra aynı isimli masa oyunundan uyarlanan kara komedi filmi Clue’da subay Albay Mustard rolünü üstlendi.

O sıralarda kızının anma töreninde bahsettiği Red Roof Inn’in reklamlarını da seslendirmeye başladı.

1990’ların TV hayranları Moll’u, ana karakter Leon Carp’ın patronunu canlandırdığı Roseanne’deki çalışmalarından veya okul müdürü Willard Kraft’ı canlandırdığı Genç Cadı Sabrina’dan tanıyacaktır.

Moll ayrıca eleştirmenlerce beğenilen hicivli komedi dizisi Arrested Development’ta da şanssız özel dedektif Gene Parmesan’ı canlandırdı.

Moll, 2016 yılında HBO’nun siyasi hiciv dizisi Veep’teki dört bölümlük performansıyla Primetime Emmy Komedi Dizisinde En İyi Konuk Erkek Oyuncu dalında aday gösterildi.

Chicago’da bir aktör ve marangozun çocuğu olarak dünyaya gelen Moll, kariyerine gösteri dünyasında şarkı yazarı olarak başladı ve müzikal komedyen olarak tanındı. 1970’lerin başında çok sayıda canlı konserde Frank Zappa ve Bruce Springsteen’in açılışını yaptı.

Ayrıca resim eğitimi aldı ve 1965 yılında Rhode Island Tasarım Okulu’ndan Güzel Sanatlar Lisansı ile mezun oldu.

2013 yılında AV Club’a verdiği bir röportajda oyunculuk kariyeri hakkında şunları söyledi: “Tanıdığım her ressamın bir günlük işi var. Ya bir üniversitede sanat dersi veriyorlar ya da taksi şoförlüğü yapıyorlar.”

“Çok fazla boya gerektiren, alışılmadık ve eğlenceli bir günlük işe sahip olacak kadar şanslıyım” dedi.

Televizyon yazarı olan kızı Maggie’nin yanı sıra, 1982’de evlendiği oyuncu ve besteci eşi Wendy Haas’tan sağ kurtuldu.