Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Mary Poppins’in söz yazarı Richard Sherman 95 yaşında hayatını kaybetti

Mary Poppins’in söz yazarı Richard Sherman 95 yaşında hayatını kaybetti

Görüntü kaynağı, Getty Images

  • yazar, Malo Corcino
  • Rol, BBC haberleri

Mary Poppins ve Chitty Chitty Bang Bang gibi klasik Disney filmlerine şarkılar yazan besteci Richard M. Sherman, 95 yaşında Beverly Hills’te hayatını kaybetti.

Sherman, merhum kardeşi Robert’la birlikte rol aldı ve ikili, Mary Poppins’teki çalışmaları nedeniyle 1965’te Akademi Ödüllerini kazandı.

Kardeşlerin en ünlü bestelerinden bazıları arasında The Jungle Book’un Trust in Me ve Chitty Chitty Bang Bang’in Truly Scrumptious’u yer alıyor.

Öldüğü açıklandı Disney’den yapılan açıklamadaSherman’ın Los Angeles’taki Cedars-Sinai Tıp Merkezi’nde “yaşa bağlı bir hastalıktan” öldüğünü söyledi.

Sherman Kardeşler, 2005 yılında Songwriters Hall of Fame’e dahil edildi ve 2008’de ABD Ulusal Sanat Madalyası’nı aldı.

Aristocats, Bedknobs and Broomsticks ve Winnie the Pooh kısa filmleri onun sözlerini ve müziğini içeren diğer Disney yapımları arasındaydı.

Kardeşler Bay’ı Kurtarmak filminde canlandırıldı. Banks’in Mary Poppins’in yapım hikayesini anlatan 2013 filmi.

Kardeşinin ölümünden bir yıl sonra, Mart 2012’de gösterime giren filmde aktörler Jason Schwartzman ve PJ Novak, filmin hit şarkılarını besteleyip birlikte yazarken kardeşleri canlandırdılar.

Görüntü kaynağı, Getty Images

Fotoğrafa yorum yapın, Richard Sherman (ortada), Disney’in Save Mr. filminin galasında aktör Jason Schwartzman ve PJ Novak ile birlikte görülüyor. 2013 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bankalar.

Görüntü kaynağı, Getty Images

Akılda kalıcı ve enerjik şarkıları “Supercalifragilisticexpialidocious” bir hit oldu ve 1965’te Billboard Hot 100’e girdi.

Eğlence şirketi, 65 yıllık kariyeri boyunca Sherman’ın Walt Disney’in “yaratıcı yeteneklerden oluşan yakın çevresinin” bir parçası haline geldiğini söyledi.

Sanat endüstrisine yaptığı hizmet aynı zamanda Hollywood Walk of Fame’de bir yıldızla sonuçlandı.

Amerikan medyasının bildirdiğine göre, Sherman kardeşler Disney’de 150’den fazla şarkı yazdılar; bunlara 1961 yapımı Parent Trap filminin müzikleri de dahil. Film, 1998’de genç Lindsay Lohan’ın başrolde olduğu yeni bir hayata kavuştu.

Sherman ileri yaşlarına kadar müzik besteleri üretmede aktif rol oynamaya devam etti. 2023 yılında Disney efsanesi Andreas Degas’ın kısa animasyon filmi Mushka için besteci Fabrizio Mancinelli ile yeni bir şarkı yazdı.

Sherman’ın hayatta eşi Elizabeth Sherman, çocukları ve torunları var.

Cenazesinin 31 Mayıs’ta Kaliforniya’da yapılması planlanıyor.

Görüntü kaynağı, Getty Images