Mart 25, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Max Verstappen, Japonya Grand Prix’sinde ikinci F1 şampiyonluğunu kazandı

Max Verstappen, Japonya Grand Prix'sinde ikinci F1 şampiyonluğunu kazandı

Max Verstappen, Formula 1 şampiyonluğunu bir yıllığına rahat ve tartışmasız bir şekilde kazanabilir. Bu o yıl değil.

Verstappen Pazar sabahı, sezonuna göre beklenen bir sonuç olarak sporun şampiyonu olarak tekrarladı ve geçen yılki ilk şampiyonada olduğu gibi, Suzuka’da sona eren Japonya Grand Prix’sinin ardından benzeri görülmemiş ve tuhaf koşullarda unvanı aldı.

Red Bull sürücüsü, yağmurda puan verilmesini düzenleyen kurallar konusunda kafa karışıklığı nedeniyle yağmurla sınırlı yarışın galibi ilan edildi. Sporun yönetim organı olan FIA, yarış iki saatlik bir gecikmeden sonra yeniden başladığından, sonunda kesintiye uğramasına rağmen, takımların beklediği kısmi puanlar yerine tam puan verilebileceğine karar verdi. Bu, Verstappen’in son dört yarışta sadece 112 puanla 113 puan önünde olmasını sağladı.

Verstappen, rakibi Charles Leclerc’in Verstappen’in takım arkadaşı Sergio Perez’in baskısı altında son virajı kesmesini bulduğunda şampiyonluğu güvence altına almak için yardım aldı. Leclerc, kendisine üçüncü gelen beş saniyelik bir ceza aldı.

FIA’nın kararının gecikmesi, sezonun on ikinci yarışını kazanan Verstappen’i terk etti ve başlangıçta şampiyonanın Austin’deki bir sonraki hafta sonu yarışına kadar beklemesi gerektiğine inanıyordu. “Açıkçası, şampiyonluk bu sefer öyle gelmedi” dedi. Associated Press’e göre,Kamusal söylem sistemi için kalabalıktan özür dilerim.

Sürücüler yarış için sadece kısmi puanlar verileceğini düşündüklerinden, mürettebatı ona sarılmak için koşarken bile şüpheciliği devam etti. Daha sonra, “Çizgiyi aştığımda, ‘Harika bir yarıştı, yine iyi puanlar aldım ama henüz dünya şampiyonu değilim’ diye düşündüm.

Verstappen sağanak yağmurda pole pozisyonundan başladı, ancak Carlos Sainz Ferrari’nin arabasının çarpması nedeniyle yarış kısa süre sonra askıya alındı. Kurtarma aracı piste indirilmeden önce araçlar güvenlik aracının arkasından gidiyordu. Sürücüler kurtarma aracının neden bu kadar kaygan yoldan çıktığını merak etti FIA araştıracağını söyledi Ders. İki saat sonra yarış yeniden başladı, ancak 53 turun sadece 28’i tamamlandı ve Verstappen tüm yolu önde götürdü.

READ  Brooklyn Nets, Miami Heat veya Phoenix Suns gibi imrenilen Kevin Durant destinasyonlarıyla sert oynamalı

Ancak Verstappen, şampiyonluğu kazandığını fark eden son kişilerden biriydi ve taç giymesine rağmen defalarca ‘Yaptım mı yapmadım mı? [wrapped up the title]? Bir başka yarış sonrası röportajda, CNN’ye göre. “Farklı şeyler duyuyorum.”

Onaylayarak, ‘Dünya Şampiyonu’ bayrağının önüne oturdu ve ikinci şampiyonluğunu sporda bir dönüşüm gören baskın bir sezon olarak taçlandırdı. 25 yaşındaki Hollandalı, bir galibiyet daha alarak, Michael Schumacher’in 2004’te kırdığı ve 2013’te Sebastian Vettel’in yakaladığı bir sezonluk rekoru egale edecek.

Geçen Aralık ayında Verstappen, daha kaotik ve tartışmalı koşullarda şampiyonada Lewis Hamilton’ı yenerek, Abu Dabi Grand Prix’sinin son turunda geçerek Hamilton’ın rekor sekizinci şampiyonluğunu reddetti. O sırada 2021 final sezonuYarış Direktörü Michael Massey’in kararları Geç bir güvenlik aracı yarışından sonra, yarışa bir tur kala yeniden başlaması planlandı, ancak bunu yaparken FIA kurallarını kısmen göz ardı etti. Bu, Verstappen’in yarışın son turunda Hamilton’ı geçmesini sağladı ve Hamilton’ın Mercedes takımı ve birçok gözlemcide kafa karışıklığı ve keskinlik yarattı.

Bir FIA soruşturması daha sonra “insan hatasının” tartışmalı bitişte bir faktör olduğunu belirledi, ancak hem yarış sonuçlarının hem de Verstappen’in ilk şampiyonasının “doğru” olduğunu buldu. Massey FIA’dan ayrıldı geçen yaz.

“Çılgınca, çok karışık duygular” Verstappen dedi Pazar günü podyumda bir röportaj sırasında. “Şampiyonluk, nasıl bir yıl oldu. İnanılmaz! Başarıda emeği geçen herkese çok minnettarım, tüm ekip çok sıkı çalışıyor. Ayrıca Honda ile her yıl yaptığımız, sürekli olarak yaptığımız iş. “Özellikle burası çok duygusallaşıyor. Bunu burada yapabildiğimiz için çok gururluyum.”

“ilk [championship] Daha duygusal ama en güzel ikinci.”