Mayıs 26, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Medvedev, Alcaraz’ı şaşkına çevirdi ve ABD Açık finalinde Djokovic ile karşılaştı

Medvedev, Alcaraz’ı şaşkına çevirdi ve ABD Açık finalinde Djokovic ile karşılaştı

ABD Açık rüya gibi bir hafta sonunun eşiğindeyken Daniil Medvedev belki de Medvedev’e en çok benzeyen şeyi yaptı ve her şeyi mahvetti.

Şaşırtıcı ile Sporun şu anki şampiyonu ve 20 yaşındaki dehası Carlos Alcaraz’a ve oyunun talihli cücesi, neşeli bilgesi ve alışılmışın dışında temel oyuncusu Medvedev’e karşı kazanılan zaferler, giderek büyüyen Alcaraz’da bir sonraki bölümü izlemeye yönelik popüler planları alt üst etti. -Novak Djokovic’te nesiller arası rekabet.

Temmuz ayındaki Wimbledon finalinin rövanş maçı olan ve Haziran ayındaki Fransa Açık yarı finalinin rövanş maçı olan, üç hafta önce bu turnuvaya hazırlanırken Alcaraz ve Djokovic arasındaki destansı finalin rövanş maçı yerine, Pazar günü yeni bir maç getirilecek. 2021 ABD Açık finalinin Medvedev ile Djokovic arasındaki rövanş maçı.

O gün, tuhaf vuruşlar, saçma sapan sözler ve anlamsız zafer kutlamalarıyla dolu 27 yaşındaki Rus Medvedev, Djokovic’in 50 yıl içinde dört Grass Slam şampiyonluğunu tek bir takvimde kazanan ilk adam olma iddiasından vazgeçti. yıl. Zor durumdayken, yenilmez gibi görünen Sırp şampiyonunu üç sette yendi.

Cuma gecesi, bir partide yaşanan kazanın doğrudan etkisine maruz kalan kişi, görünüşte durdurulamaz olan, sporun mevcut lideri Alcaraz oldu. Medvedev bütün gece boyunca her topu kovaladı ve maçın en tehlikeli servislerinden birini atarak Alcaraz’ın şutlarını eşitledi ve onu ikinci sette soğukkanlılığını kaybetmenin eşiğine getirdi. Rus oyuncu daha sonra Alcaraz’ın üçüncü sete geri dönüş teklifini aşarak dört sette turnuvanın en iyi seri başı ve şu anki dünya bir numarası olan 7-6 (3), 6-1, 3-6, 6-3’ü geride bıraktı.

Alcaraz, üçüncü setin başında sahada dans etmeye ve kaleye doğru uçarak güçlü şutlar atarak puanları kontrol etmeye başladığında özel anlar yaşadı. Alcaraz liderliği yarıya indirirken, yer vuruşlarında ekstra baskı hissetti ve Medvedev’in bütün gece ilk kez kafasını eğmesini sağladı.

READ  Takas söylentileri: Durant, Irving, Lakers, Warriors, Sexton, Mavis

Banyo molası ve kıyafetlerini değiştirdikten sonra Medvedev ilk formunu yeniden keşfetti ve bir kez daha daha yetenekli ve akrobatik rakibinin üzerinden topu gizlice geçirmek için dar açıyı bulabilen bir insan arkalığına dönüştü.

Bu, dördüncü setin yaklaşık 15 dakika süren maraton altıncı maçında başardığı numaraydı. Alcaraz’ın servisini kırmak için ikinci şansını yakalayan İspanyol fileye doğru koşarken ayakkabı bağlarına ters bir tekme attı. Kalabalığa baktı ve bütün gece yaptığı gibi parmaklarını havada salladı, bu bana olan sevgisini anlatan bir hareketti.

İki maçın ardından, dayanıklılığın stilden üstün geldiği erkekler yarı finalinde ikinci zaferi elde etti.

Alcaraz gibi, 20 yaşındaki floresan şimşek Ben Shelton da bu yılki ABD Açık’ta sahaya çıktığında, turnuvanın en büyük performanslarından birini sergiledi.

Cuma günü öğleden sonra yarı finalde yine öne çıkanlardan biriydi ve her Amerikalı hayrana “The Big One” Bill Tilden’ın ruhunu ya da Shelton’ı tenisi tercih etmeye iten sihirli gücü alkışlatacak türden bir tenis oynuyordu. Gençken futbol.

O 143 mil/saatlik ikinci servis, çocuğun sahayı boydan boya geçtiği korkunç forehand vuruşu. Sert vuruşları cesur sallanma vuruşlarına dönüştürmek için geriye doğru süzülürken atletizm gösterdi. Kolsuz gömleğinin dalgalanan kolları ve ruhu da dürtüsel bir “Evet!” Oyun parkındaki bir çocuğun büyük bir noktayı her yakalayışı gibi. Düşen volelere dokunuyor, yere iniyor ve fileye doğru dönüyor.

Ne yazık ki Shelton için tenisteki puanlama sistemi stil puanı sunmuyor ve Novak Djokovic sadece 23 kez Grand Slam kazananı ve modern çağın en büyük oyuncusuyla değil, aynı zamanda tenis tai chi’sinin en iyi uygulayıcısıyla da karşı karşıya kaldı. 36 yaşındaki Djokovic, yıllardır ve en son hakimiyet döneminde olduğu kadar, daha gösterişli ve güçlü rakiplerinin gücünü ve tarzını onlara karşı kullanıyor.

READ  Nick Prato'nun Sekiz Kraliyet Ailesi Çağrısı Arasındaki En İyi Lideri

Djokovic’in Cuma günü yaptığı da tam olarak buydu. 47. Grand Slam yarı finalinde oynayan Djokovic, birçok genç oyuncunun önüne getirdiği hayalleri, iyi duyguları ve parıltıyı yok eden Shilton’u taktiksel olarak parçalamayı başardı. Djokovic, gereğinden fazla enerji harcamadan, kolları heykel gibi olan genç adamı iki buçuk saatten biraz fazla bir sürede 6-3, 6-2, 7-6 (7-4) yendi.

Öğleden sonranın çoğunda, Shelton’ın atışlarını, öğle yemeğini takip eden bir çita gibi sahanın arkasından takip eder, sanki bir yaz öğleden sonra tarlada kelebekleri yakalıyormuş gibi Shelton’ın servisine füzeler atardı. Shilton forehand vuruşunu kaleye doğru yapınca Djokovic, telefonu kulağına götürerek Shilton’ın çok konuşulan maç sonrası kutlamasını çaldı. O zaman çarp genç adama buz gibi bir el sıkışmadan önce.

Shelton daha sonra Djokovic’in taklidini sahadan çıktıktan sonra videoda izledi. İnsanların ona nasıl kutlanacağını söylemesini pek umursamadığını söyledi.

Shelton, “Bence oyunu kazanırsan istediğini yapmayı hak ediyorsun” dedi. “Çocukken bana her zaman taklidin en içten dalkavukluk şekli olduğu öğretildi, bu yüzden bu konuda söyleyeceklerim bu kadar.”

Shelton’ın ardından kutlama hakkında konuşan Djokovic, alaycı bir gülümsemeyle, “Ben’in kutlamasını seviyorum” dedi. Çok orijinal olduğunu düşündüm ve kopyaladım.

Artık Djokovic’in tenisin görkemli anlarını herkes kadar takdir ettiğini anlayın. Üçüncü sette sahaya çıktı ve iki sette kendisine karşı neredeyse aşılamaz bir üstünlük sağladı, elinden geldiğince sert bir şekilde savurdu ve Shilton’un vole vuruşunu izledi. Djokovic hak ettiği raketi alkışladığı anı verdi. Güzel oyundu genç adam. Dakikalar sonra sahaya çıktı ve Shilton’un servisini ve ruhunu tekrar kırmak için bir pas atışı yaptı.

Djokovic tüm bunları Arthur Ashe Stadyumu’nda yüksek oktanlı bir kavgaya hazırlanan yaklaşık 24.000 taraftarın önünde yaptı. Bölgede fırtınalar olduğundan çatı uçuyordu ve Shelton güç, dokunuş, hız ve atletiklik gösterilerinden birini bir araya getirip o noktaya geldiğinde, sanki uzanıp uzanabilecekmişsiniz gibi bir kükreme patlaması duyuluyordu. dokunmak.

READ  McDavid 50. sırada ama Oilers ligin en iyi takımına yenildi

Ve bu, hiçbir zaman Shelton’ın üçüncü sette 4-2 geride kaldığı ve umutsuzca maçı uzatmaya çalıştığı zamandan daha doğru olmamıştı. Kendini bir kırılma noktasıyla bulan ve Djokovic hayal kırıklığına uğratmayan Djokovic, şaşırtıcı bir ses çıkaran geniş bir forehand vuruşu yaptı. İki maç sonra, Djokovic’in günün hatalar ve kötü servislerle dolu tek sakin döneminde (ki öyle oldu), bir kırılma noktası ve tüm iyi enerjiler vardı.

Djokovic bir kez daha alametifarikası olan verimliliğiyle (194mph) anı kıstı. Shelton’ın baş edemeyeceği bir ölçekte hizmet veriyor. Sistem geri yüklendi.

Shelton ve Djokovic’in dolu sahanın keyfini çıkarabileceği daha çok şey vardı. Shilton bir maç puanı kurtardı ve üçüncü seti eşitlik bozmaya gönderdi, ardından 5-1 geriye düşerek hafifçe bocaladı. Ancak Djokovic’in yapması gereken işler vardı ve 36. Grand Slam finalinde yer alacaktı. Shilton forehand vuruşunu kaleye yaptı ve heyecanın tadını çıkarma ve telefonu kapatma sırası Djokovic’teydi.

Tenis takviminde dört Grand Slam turnuvası var. Djokovic beklediği gibi her maçta finale yükseldi.

“Belki kulağa kibirli veya kibirli gelebilir ama gerçekten şaşırmadım çünkü bu pozisyonda olmak için ne kadar çaba, özveri ve enerji harcadığımı biliyorum, bu yüzden bunu hak ettiğimi biliyorum” dedi. “Her zaman kendime, yeteneklerime, becerilerime, bir tenis oyuncusu olarak önemli olduğunda performans gösterebilme yeteneğime inanıyorum.”