Mart 25, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Menendez, Türkiye için yeni anlaşma haberlerinde…

JERSEY CITY, NJ – ABD Senatörü Bob Menendez, Senato Dış İlişkiler Komitesi başkanıTürkiye’nin Rusya’dan ikinci parti S-400 hava savunma sistemi almak istediği yönündeki haberlere tepki olarak bugün şu açıklamayı yaptı:

“Türkiye’nin daha fazla Rus S-400 füze savunma sistemi satın almayı düşündüğüne ilişkin haberlerden derin endişe duyuyorum. Bu, ABD’nin Yaptırımlar Yasası aracılığıyla Amerika’nın düşmanlarına yönelik yaptırımlarının bir başka açık ihlali olacaktır. Rusya, Ukrayna’yı vahşi ve yasadışı işgaline devam ediyor, Vladimir Putin gibi bir savaş suçlusu ile Türkiye’nin her türlü askeri işbirliğini tamamen reddederek NATO’ya ve bölgesel barış ve güvenliğe bağlılığını açık bir şekilde gösterme sorumluluğu ve fırsatı vardır.

“Yunanistan’ın hava sahasında devam eden düşmanca ihlaller ile İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği sürecindeki gecikme arasında, Türkiye’nin rotasını değiştireceğini ve bölgede yapıcı bir ortak olarak savunma ittifakına karşı yükümlülüklerini yerine getireceğini umuyorum. Belki. ABD açık olmalı: Türkiye’nin Rus savunma sektörüyle bağlarını genişletmek, Avrupa’daki NATO müttefiklerimizin ve ortaklarımızın güvenliğini daha da tehlikeye atan büyük bir hatadır.

###

READ  Danilo Durk: 'Enflasyon Avrupa'nın siyasi istikrarını tehdit ediyor'