Mart 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türklerin hakim olduğu bir dünyanın kara mayınları

Moskova: Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, Türkiye’nin Çin’in kuzeybatısındaki Anadolu’dan Sincan’a uzanan vizyonuna yeni bir hayat verdi.

“Bugün Orta Asya, kaynaklar açısından zengin bir bölgede şiddetli bir hakimiyet mücadelesinin yaşandığı 1990’lara benzetilebilir. Avrasya uzmanı Işık Cuscu Bonenfant’a göre, “Rusya’nın bölge üzerindeki gölgesi, Orta Asya arzusu olan devletlere yardımcı oldu. Türkiye ile Orta Asya ülkeleri arasındaki siyasi ve güvenlik ilişkilerini daha da geliştirmek, Rusya ve Çin’i dengelemek.

Türkiye bir fırsat konumunda olabilir, ancak jeopolitik kara mayınları bölgeyi kirletiyor.

devamını oku: İsveç, Türkiye’ye silah ihracatını onayladı

Birincisi, Türkiye şimdi Orta Asya’daki çatışmalara taraftır ve Türkiye’nin Azerbaycan ve onun baş düşmanı Ermenistan ile dostane ilişkilerle ilgilendiği Kafkasya’daki savaşların fiili bir katılımcısıdır. Bunun nedeni, Türkiye’nin savaşta test edilmiş bir öldürücü insansız hava aracını başarıyla geliştirmesidir.

Kırgızistan ve Ukrayna’nın ortak sınırlarında Rusya ve Tacikistan’a karşı yürüttükleri savaşlarda Türk Bayraktar TB2 savaş insansız hava araçlarını kullanmaları eleştiriliyor.

En son çatışmadan önce Kırgızistan, Türk dronlarının Tacikistan’a satışını durdurmak veya geciktirmek için boşuna çabaladı.

Kırgızistan Dışişleri Bakanı Jeenbek Kulubev Nisan ayında parlamentoya yaptığı açıklamada, Türk hükümetinin Kırgızistan’ın talebine “bu bir iş” diyerek yanıt verdiğini söyledi. Ancak Türkiye ile Tacikistan arasında hala bir anlaşma yok.

Eylül ayında Şanghay İşbirliği Örgütü (SCO) zirvesine katıldığında, savaş alanından 320 kilometre uzakta olmasına rağmen, Mr. Erdoğan, Çinli ve Rus mevkidaşları gibi, sınır çatışmasını sona erdirmek için ortak bir çaba göstermedi. yapmadı

1991’de Sovyetler Birliği’nin çöküşünden bu yana, çatışma Orta Asya’daki en yoğun askeri çatışmayı temsil ediyor.

Türkiye’nin Kırım’daki etnik Türklerle bağları ve orada bir drone üretim tesisi kurmayı planlıyor olması, Ukrayna’yı Türkiye için drone satışlarından daha tehlikeli bir mayın tarlası haline getiriyor.

READ  Amerikalıları Yunan yoğurduna aşık eden Türk iş adamı

Erdoğan, Ağustos ayında Rusya’yı Kırım’ı “sahiplerine” “geri vermeye” çağırdı. 2014 yılında Rusya yarımadayı ilhak etti.

Bay Kırım Tatarları hakkında “Bunlar aynı zamanda bizim torunlarımız, orada yaşayan insanlar” dedi. Erdoğan dedi. Devam edip bizi serbest bırakırsanız, Kırım Tatarlarına ve Ukrayna’ya rahatlamış olursunuz.

devamını oku: Ünlü şarkıcının sahnede saçını kesmesiyle ‘tesettür karşıtı’ hareket Türkiye’ye ulaştı.

Durumu karmaşıklaştıran, Putin’in Türkiye’deki düzinelerce Kafkas sivil toplum kuruluşundan oluşan ve askerlikten kaçmak için Türkiye’ye kaçmaya çalışan Ruslara yardım eden bir koalisyon olan seferberlik duyurusu. Türkiye’de 4 milyon Kafkas kökenli Türk vatandaşı yaşıyor.

Geçmişte Kafkas topluluğu, 2011 yılında Suriye iç savaşından kaçan Çerkeslere ve Güney Osetya, Abhazya ve Çeçenya’nın Gürcü bölgelerine Rus müdahalesinden kaçan mültecilere yardım etti.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’in Rusya’nın etnik gruplarına Kremlin’in askeri çağrısına direnme çağrısına yanıt olarak Ukrayna’da savaşmamayı seçen Ruslara verilen destek arttı.

Putin’in destekçileri, Müslüman çoğunluklu Rusya Dağıstan Cumhuriyeti’ndeki savaş karşıtı protestolar sırasında Kuzey Kafkasya’daki desteği gösterdiler.

Çar Büyük Petro döneminden beri Rusya’ya karşı cihat yürüten Türk Kumkus Beeni Sultan Kamzayev adında bir Rus milletvekili Sn. Putin’in seferberliğine karşı olduklarını söylediler. Kumuklar, Kuzey Kafkasya’daki en büyük Türk etnik grubudur.

Kafkasya’da seferberlik karşıtı ve Putin karşıtı duygular için Türkiye’yi suçlamak uygun bir günah keçisi değil. Bay. Putin, Kafkasya’yı Rusya’nın yumuşak göbeği olarak gördüğünden, sonuç huzursuzluktur.

Putin’in Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın hayatta kalmasını sağlamak için Suriye’ye askeri müdahalede bulunmasının nedenlerinden biri, Suriye iç savaşındaki İslamcı duyarlılığın Rusya’nın Müslüman bölgelerine yayılmasını önlemekti.

Jeopolitik analist Robert D. Kaplan, Kremlin’in yönetiminin Ukrayna’daki çatışmayla ilgili faktörlerin bir sonucu olarak sarsılması halinde, Rusya’nın “Kafkasya, Sibirya ve tarihi bölgelerini kaybeden eski Yugoslavya’nın düşük kalorili bir versiyonu haline gelebileceğini” söyledi. Rusya. Kontrol edilemiyor ve Doğu Asya.”

READ  Hindko dilbilimci Haider Zaman Durg vefat etti

Uygur sürgünleri, Türkiye’nin Osmanlı dünyasını ve Kırım Tatarlarının kötü durumuna ve Ukrayna’daki savaş karşıtı duygulara etnik Kafkas desteğini karmaşıklaştıran bir başka Osmanlı grubudur.

Sürgünlerin Çin’in Sincan’daki Osmanlı azınlığı üzerindeki acımasız baskısına karşı protestolarının ölçeği arttı.

Türkiye’nin etnik akrabalarına uzun süredir devam eden desteği ve Türkiye’nin dünyanın en büyük Uygur sürgün topluluğuna ev sahipliği yapması göz önüne alındığında, Uygur aktivizmi Çin ve Türkiye için özellikle önemli bir konudur. Çin, yurtdışından gelen hiçbir eleştiriye saygı duymuyor. Son zamanlarda Türkiye,

Bay. Türkiye, bu hafta Prag’daki bir Avrupa zirvesinin oturum aralarında Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan arasında resmi bir üçlü görüşme ayarlayarak diplomatik puanlar aldı.

Bu Bay. Erdoğan ve Sn. Paşinyan’ın ilk görüşmesi. 1990’lardan bu yana Türkiye’nin Ermenistan ile diplomatik veya ticari ilişkisi bulunmuyor. Türkiye, Ermenistan’a karşı 2020 Kafkas Savaşı’nda Azerbaycan’ı destekledi ve Eylül ayında düşmanlıkların yenilenmesine neden oldu.

Ermenistan’ın 1915’te modern Türkiye’nin atası olan Osmanlı İmparatorluğu tarafından 1,5 milyon insanın öldürüldüğü yönündeki iddiaları üzerindeki anlaşmazlıklara rağmen, iki ülke bu yılın başından beri ilişkilerini düzeltmeye çalışıyor. Türkiye, Kafkasya’daki ana müttefiki olan Azerbaycan ile diplomatik uyumunu sürdürmek için Ermenistan’a yaklaşımında temkinli olmalıdır.

devamını oku: Müslüman evleri yıkıldı, hükümet İsrail politikalarına uydu: Müslüman Hukuk Kurulu

Türkiye, bağımsız eski Sovyet cumhuriyetleri aracılığıyla Rusya’yı baypas eden Çin’den Avrupa’ya ayrı bir Avrasya geçiş yolunu uygulamak için rekabetten kazançlı çıksa da, Türkiye’nin kendisini Türk ve Müslüman çıkarlarının savunucusu olarak konumlandırması yeterli olmayacaktır. Çin’in Orta Asya’daki yükselişine paralel.

Orta Asya ülkeleriyle aktif ticarete rağmen, akademisyen Raffaello Pantucci yakın tarihli bir web seminerinde Türkiye’nin “Çin gibi bölgeye itecek türden ekonomik silahlara sahip olmadığını” söyledi. Türkiye, kültürel bağlara güçlü bir vurgunun zayıf ekonomisini telafi edeceğini umuyor.

READ  68 yaşındaki Christie Brinkley, Turks ve Caicos'ta genç bacaklarını sergiliyor: '2023 mutlu günlerle dolu olsun'

Etnik Türk sporlarına adanan Dünya Göçebe Oyunları, geçtiğimiz hafta Türkiye’de ilk kez Orta Asya ülkesi dışında bir ülkede düzenlendi. Turnuvanın açılışını Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Sayın Erdoğan’ın oğlu Bilal yaptı.

Büyük ölçekli spor etkinliklerine ev sahipliği yapmak, yumuşak gücün vazgeçilmez bir bileşenidir… Spor ekonomisti Sabahattin Devçeoğlu’na göre, korunması gereken somut olmayan mirası vurgulamaktadır.