Nisan 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Avusturyalı Volker Türk BM tarafından yeni insan hakları şefi olarak tanındı

Genel Sekreter Antonio Guterres, Cenevre merkezli İnsan Hakları Yüksek Komiserliği görevine Şilili Michel Bachelet’in yerine Volker Türk’ü aday gösterdi.

Genel Sekreter Antonio Guterres, Cenevre merkezli İnsan Hakları Yüksek Komiserliği görevine Şilili Michel Bachelet’in yerine Volker Türk’ü aday gösterdi.

Perşembe günü BM Genel Kurulu, Çin ofisinin Pekin’i Müslüman azınlıkları istismar etmekle suçladığı için ateşe verildiği bir zamanda, küresel kuruluşun insan hakları şefi ve evrensel hakların savunucusu olarak üst düzey bir Avusturyalı diplomatı tanıdı.

Genel Sekreter Antonio Guterres, Çarşamba günü geç saatlerde üst düzey politika şefi Volker Dürk’ü aday gösterdi ve 193 üyeli meclis oybirliğiyle başkan vekili tarafından atanmayı onayladı ve ardından alkışlar yükseldi.

Şili’den Bay Michel Bachelet, Cenevre merkezli İnsan Hakları Yüksek Komiserliği görevine atandı. Türk atanacaktır.

Bachelet’in dört yıllık görev süresi 31 Ağustos’ta Çin’in Batı Sincan’daki Uygurları ve diğer Müslüman çoğunluklu etnik grupları gözaltına almasıyla ilgili en önemli raporunun son dakika açıklamasıyla sona erdi ve bunun insanlığa karşı suç teşkil edebileceğini söyledi.

Çin, BM insan hakları ofisini uydurmakla suçlayarak ve kendisinin Batı tarafından kullanılmasına izin vererek raporu kınadı.

Bay. Türk’ün insan hakları aktivistlerinin baskısıyla karşılaşmasını bekleyin.

Uluslararası Af Örgütü genel sekreteri Agnes Callamard, “dünya çapında insan haklarına yönelik önemli bir tehdit anında” atandığını söyledi.

Yemen, Kongo ve Myanmar da dahil olmak üzere yaptığı açıklamada, “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırgan savaşına, Çin’in milyonlarca Uygur’a zulmüne ve diğer birçok unutulmuş krize karşı etkili bir insan hakları yanıtı ve hesap verebilirliği derhal şekillendirmeye yardım etmeli” dedi. “Gündemi, iklim değişikliğine ve artan eşitsizliğe karşı insan hakları tepkisinin güçlendirilmesini içeriyor.”

Viyana Üniversitesi’nden Uluslararası Hukuk Doktorası olan Sn. Türkiye, Malezya, Kosova, Bosna, Kongo ve Kuveyt dahil olmak üzere dünya çapında BM Mülteci Ajansı. UNHCR Genel Merkezindeki Yüksek Komiserlikte kilit pozisyonlarda görev yapmadan önce. 2015-2019 yılları arasında Cenevre’de Güvenlikten Sorumlu Yüksek Komiser Yardımcısı olarak görev yaptı ve burada Mültecilere İlişkin Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni geliştirmeye odaklandı.

2019’dan Ocak 2022’ye kadar Sn. Turk, Guterres’in ofisinde Stratejik Entegrasyondan sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yaptı. BM başkanı daha sonra onu Yürütme Ofisinde Politikadan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı olarak atadı.

Bu yıl Sn. türk bey Odak noktası, Guterres’in daha yeşil ve daha güvenli bir dünya için “çığır açan bir senaryo” vizyonunu özetleyen “Ortak Gündemimiz” adlı Eylül 2021 raporunun devamı. Ayrıca, Genel Sekreterin “İnsan Haklarına İlişkin Harekete Geçirme Çağrısı” da dahil olmak üzere BM sistemi genelinde koordinasyonu yürütmekle görevlendirildi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün geçici yönetici direktörü Drana Hassan, atamaya şu yanıtı verdi: “Yeni yüksek komiser, dünyadaki zorlu insan hakları durumuyla mücadele etme işini yarıda kesmeli.”

“İster Xinjiang’daki insanlığa karşı suçlarla, ister Ukrayna ve Etiyopya’daki savaş suçlarıyla ya da ABD’deki ırkçılıkla yüzleşmek olsun, bir insan hakları liderinin en etkili araçları güçlü soruşturmalar ve güçlü bir sestir” dedi. Bayan Bachelet’in Uygurlar hakkındaki raporunu hemen takip edin.

Hassan, “Dünya çapında her gün hakları ihlal edilen milyonlarca insan, köşelerinde irili ufaklı yanlış yönlendirilmiş hükümetleri korkusuzca ve yılmadan görevden alacak bir avukata ihtiyaç duyuyor” dedi.

READ  Artan enflasyon satın alma gücünü aşındırırken Türkler et tüketimini azaltıyor - Xinhua